Fizyczna i psychiczna mobilizacja do działania przynosi nam dobre wyniki pod warunkiem, że nie przekracza pewnego poziomu. Aby cieszyć się dobrymi wynikami, musimy unikać stresu, a gdy nadejdzie, umieć sobie

z nim radzić dla przywrócenia optymalnej wydajności działania. Artykuł podaje sposoby, jak tego dokonać.


SPIS TREŚCI:

1. Zmniejsz liczbę stresorów

2. Unikaj rozpoznanych stresorów

3. Włącz procedurę niwelowania stresu, gdy cię doświadczy1. Zmniejsz liczbę stresorów

Wielu spraw i rzeczy nie musisz odbierać jako zagrożenia. Wyćwiczenie swojej reakcji na zdarzenia i okoliczności stresowe pomoże ci oszczędzić wiele niepotrzebnego stresu. Aby tego dokonać, trzeba weryfikować swój stosunek do życia, świata, okoliczności.


Sięgać do głębokich pokładów własnego „ja” i zadawać pytanie: „dlaczego ta sytuacja jest dla mnie stresem?”. Jeśli brakuje ci zdrowego poczucia własnej wartości i szukasz go w aplauzie publiczności, to może to być dla ciebie stresujące. Zagrożeniem może być nie tylko to, co jest w stanie zranić cię fizycznie. Także to, co burzy budowany w tobie obraz samego siebie.


Stresem może być niemoc osiągnięcia jakiegoś stanu, w wyniku którego reagujesz ucieczką, wycofaniem, zbagatelizowaniem celu i przyjęciem pozycji defensywnej, w której jednak się źle czujesz, frustrujesz i stresujesz. Stresem może być ciągła walka dla podtrzymania zdania o sobie, któremu nadałeś zbyt wielką wartość, w które wierzysz tylko wtedy, gdy walczysz

i bez którego czujesz się nikim.


Pierwszym i najważniejszym sposobem na stres jest uważne przyglądanie się sobie. Poprzez celowe, uważne i dobrze skonstruowane zadawanie pytań. Dociekliwość wyznawanych wartości, przyczyn dla których jest coś dla nas ważne. To także umiejętność spojrzenia na siebie z boku, oczami drugiej osoby. Najważniejszym i niezbędnym krokiem do zmniejszenia liczby stresorów jest uświadomienie sobie, dlaczego wywołują w nas reakcję stresową.


2. Unikaj rozpoznanych stresorów!

Jeśli denerwują cię informacje medialne na temat sytuacji w kraju, polityka, terror i inne tego typu wiadomości – wyłącz telewizor, wyjdź na spacer do parku. Możesz omijać sytuacje stresowe. Nie musisz zawsze chodzić tymi samymi ścieżkami. Możesz dochodzić do celów z omijaniem niepotrzebnego stresu.


Możesz ominąć hałas, tłok, ludzi, którzy oszukują i kłamią. Możesz wybrać inne myśli lub wyobrażenia. Jeśli startujesz w zawodach, pracujesz Fabryka Siły Sklep

w warunkach, które przynoszą ci sytuacje stresowe, w czasie wolnym powinieneś wybrać takie, które będą sprzyjać wypoczynkowi i ukojeniu.


3. Włącz procedurę niwelowania stresu, gdy cię doświadczy

Stres wywołuje w organizmie wiele reakcji, których przedłużone działanie prowadzi do wyczerpania i bezradności organizmu. Fizyczne objawy napięcia wywołanego stresem można nauczyć się usuwać. Potem należy usunąć przyczyny napięcia tkwiące w naszym myśleniu i postrzeganiu świata.


Poprzez trening relaksacyjny, uprawianie jogi, pilatesu, relaks z muzyką, sztuką, książką czy poprzez różne formy aktywności fizycznej możemy uzyskać konieczne odprężenie i złagodzenie skutków działania stresu. Uprawianie sportu pozwala podnieść wydolność organizmu i zwiększyć bufor zmian nie stanowiących dla organizmu zagrożenia.


Zabiegi wokół ciała takie jak sauna, masaże, działania wody, powietrza, słońca, akupresura pozwalają wywoływać w organizmie nawykowe

i korzystne reakcje ciała, które z kolei wpływają na odprężenie umysłu

i lepsze postrzeganie dziejących się wokół spraw.