W związku z popularyzacją diety roślinnej w ostatnich latach zaobserwować można dynamiczny rozwój wegańskiego i wegetariańskiego sektora spożywczego – przetworów na bazie soi, past oraz dań z innych roślin strączkowych, ale także produktów imitujących tradycyjną żywność. Na półkach pojawiają się napoje i jogurty roślinne, odpowiedniki serów czy wegańskie burgery oraz wędliny. Coraz częściej znaleźć można także produkty imitujące dania z ryb, jednak jak przedstawia się ich wartość odżywcza? Czy warto umieścić je w codziennym jadłospisie?

 

SPIS TREŚCI:

1. Wartości odżywcze ryb

2. Asortyment zamienników ryb

3. Skład oraz wartość odżywcza zamienników ryb

4. Dostępność alternatyw dla ryb

5. Domowe zamienniki ryb

6. Podsumowanie

 

 

1. Wartości odżywcze ryb
Warto wiedzieć, jakich wartości odżywczych dostarczają ryby. Są uznawane za cenny składnik w codziennej diecie – przede wszystkim stanowią doskonałe źródło pełnowartościowego białka (średnia jego zawartość to ok. 16–20% w zależności od gatunku).

 

Na podstawie zawartości tłuszczu wyróżnić można ryby chude (o udziale tłuszczów < 5%) oraz tłuste (ok. 5–15% tłuszczu). Do tych pierwszych zaliczają się m.in. dorsz, okoń, miruna czy pstrąg strumieniowy. Dzięki niskiemu udziałowi tłuszczu mają niską wartość energetyczną – ok. 80–100 kcal w 100 g (co będzie korzystne np. podczas planowania diety redukcyjnej) oraz są lekkostrawne.

 

Ryby tłuste z kolei to bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – szczególnie wielonienasyconych kwasów omega-3 (eikozapentaenowego – EPA, oraz dokozaheksaenowego – DHA). Kwasy te wchodzą w skład błon komórkowych, dzięki czemu wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, m.in. nerwowego, oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Organizm człowieka nie ma umiejętności ich syntetyzowania; muszą zostać dostarczone z żywnością. Wśród ryb tłustych wymienić można łososia, śledzie, sardynki, węgorza oraz pstrąga tęczowego.

 

Ponadto ryby są źródłem witaminy D, niektórych witamin z grupy B oraz składników mineralnych, zwłaszcza fosforu, jodu i potasu.

 

Autorzy norm żywienia dla populacji Polski zalecają osobom dorosłym spożywanie co najmniej dwóch porcji ryb tygodniowo (w tym przynajmniej jednej porcji ryb tłustych) w celu dostarczenia odpowiedniej ilości kwasów EPA oraz DHA (H. Mojska i wsp. 2020). Warto jednak wspomnieć, że ryby nie są ich jedynym źródłem. Organizm człowieka ma zdolność przekształcania w nie innego kwasu z grupy omega-3 – alfalinolenowego (ALA), który obecny jest w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Inną opcją jest włączenie odpowiedniej suplementacji.

 

2. Asortyment zamienników ryb
Zamienniki rybne są stosunkową nowością na rynku spożywczym, zatem w porównaniu z innymi produktami wegańskimi (alternatywami dla mięsa bądź nabiału) wybór jest znacznie mniejszy. Najczęściej ryby spożywane są częściowo lub w całości w formie smażonej bądź pieczonej, jednak w przypadku gotowych alternatyw trudno znaleźć roślinny zamiennik tradycyjnego filetu; formuła większości produktów imituje raczej przetwory rybne.

 

Wśród najczęściej pojawiających się na półkach i w lodówkach artykułów spożywczych wymienić można:
– roślinnego „tuńczyka” w zalewie (wodnej, oliwie bądź przyprawach), ale także w formie sałatki bądź w kawałkach,
– kotlety i burgery „rybne” oraz panierowane wegańskie paluszki,
– marynowane przetwory imitujące śledzie, m.in. w śmietanie, po kaszubsku bądź z cebulką,
– wegańską alternatywę dla makreli w sosie pomidorowym,
– gotowe pasty „rybne”.

  Fabryka Siły Sklep

3. Skład oraz wartość odżywcza zamienników ryb
Skład (a co za tym idzie – wartość odżywcza roślinnych zamienników ryb) jest bardzo różny. Bazę najczęściej stanowi białko roślinne (np. sojowe, grochowe, z bobu, pszenicy), tofu bądź boczniaki. Ponadto produkt zawiera wodę, oleje roślinne, substancje nadające i utrzymujące strukturę (skrobia, metyloceluloza) oraz barwniki i przyprawy mające na celu upodobnienie smaku produktu do jego pierwowzoru (m.in. sos sojowy, płatki drożdżowe, glony, ocet spirytusowy, cukier bądź syrop z agawy, ekstrakt z buraka). Niektóre produkty wzbogacane są o składniki potencjalnie niedoborowe w diecie roślinnej (np. żelazo czy witaminę D) bądź oleje będące źródłem kwasów omega-3 (których wysoki udział obserwuje się w rybach).

 

Jeżeli chodzi o wartość odżywczą zamienników ryb, to jest ona w dużej mierze uzależniona od surowca stanowiącego podstawę produktu. Największe różnice można zanotować pomiędzy dwoma grupami: produktami na bazie białka roślinnego i soi oraz na bazie grzybów (boczniaków).

 

 Wegański „tuńczyk” w zalewie wodnej (białko sojowe)Tuńczyk w zalewie wodnejKotlety à la rybne (białko pszenicy)Panierowane steki z białych rybBoczniaki marynowane z cebulkąŚledzie marynowane z cebulką
Wartość energetyczna [kcal]11010130618053284
Białko [g]152416140,68,2
Tłuszcze [g]30,5197,5126
nasycone kwasy tłuszczowe [g]0,20,25,30,702,6
Węglowodany [g]4,5017149,44,1
cukry [g]0,104,529,43,3
Sól [g]1,21,11,11,11,52,4

Dane dotyczą wartości odżywczej w 100 g produktu i nie uwzględniają zawartości mikroskładników. Opracowanie własne na podstawie danych producentów i dystrybutorów analizowanych produktów.

 

W powyższej tabeli przedstawiono porównanie roślinnych alternatyw dla ryb (zarówno bazujących na białku roślinnym, jak i na grzybach) oraz ich tradycyjnych odpowiedników. Produkty na bazie pszenicy i grochu miały wyższą zawartość białka niż produkt bazujący na boczniakach; udział białka był jednak zbliżony bądź niższy niż w daniu rybnym. Roślinne alternatywy charakteryzowała wyższa ilość węglowodanów niż w produktach tradycyjnych. Zamienniki tuńczyka oraz kotletów rybnych cechował wyższy poziom tłuszczu, natomiast w marynowanych boczniakach udział makroskładnika był znacznie niższy w stosunku do śledzia, który, jak wspomniano wcześniej, zalicza się do ryb tłustych. Zawartość soli była zbliżona zarówno w produktach wegańskich, jak i rybnych; ponadto była ona dość wysoka (dzienne zalecane spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g, co oznacza, że 100 g analizowanych produktów dostarczało ok. ¼ tej ilości).

 

4. Dostępność alternatyw dla ryb
Jak już wspomniano, alternatywy dla dań rybnych pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, w związku z czym ich dostępność jest mniejsza, a wybór bardziej ograniczony w porównaniu z zamiennikami mięsa czy nabiału. Wiele z nich natomiast jest dostępnych (w stałej ofercie lub okresowo) w większych marketach sieciowych oraz hipermarketach. Znaleźć je można także w lokalnych sklepach z żywnością wegańską lub zdrową żywnością. Najszerszą ofertą charakteryzują się sklepy oraz delikatesy internetowe prowadzące sprzedaż wysyłkową. Ponadto część wegańskich i wegetariańskich restauracji decyduje się na produkcję oraz sprzedaż własnych przetworów, w tym alternatyw dla ryb. Cena za opakowanie uzależniona jest od produktu oraz jego gramatury i waha się w przedziale 5–20 zł.

 

5. Domowe zamienniki ryb
Warto także wspomnieć o alternatywach dla ryb, które można przygotować samodzielnie. W książkach kucharskich oraz na blogach z przepisami roślinnymi autorzy podsuwają wiele pomysłów na przygotowanie dań, które mają imitować smak tradycyjnych potraw rybnych. Taki efekt zapewnić ma wykorzystanie tofu, boczniaków czy warzyw korzeniowych (m.in. marchewki bądź selera) oraz odpowiednich przypraw. Jest to opcja warta rozważenia szczególnie przez osoby lubiące eksperymenty kulinarne oraz te, które poszukują znajomych smaków w roślinnym wydaniu. Podczas samodzielnego przygotowywania dania mamy także kontrolę nad jego składem, co pozwala na ograniczenie m.in. ilości soli czy dostosowanie smaku do własnych preferencji.

 

6. Podsumowanie
Gotowe roślinne alternatywy dla ryb pojawiają się w sklepach rzadziej niż odpowiedniki innych produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak ich popularność wzrasta. Wiele z nich charakteryzuje prosty skład, zaś te na bazie białka roślinnego oraz soi dostarczają istotnych ilości białka. Należy jednak pamiętać, że zaliczyć je można do żywności wysokoprzetworzonej o dużej zawartości soli, dlatego powinny być traktowane jako żywność rekreacyjna, która ma za zadanie urozmaicić dietę, a nie być jej podstawą. W przeciwieństwie do produktów rybnych wegańskie odpowiedniki zwykle nie zawierają nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Z tego względu osoby całkowicie rezygnujące ze spożycia ryb powinny zadbać o podaż roślinnych źródeł kwasu ALA (który może być przekształcany do EPA oraz DHA) – np. lnu, nasion chia, orzechów włoskich czy oleju rzepakowego – bądź rozważyć suplementację EPA oraz DHA (dostępne są wegańskie preparaty przygotowywane na bazie oleju z mikroalg).

 


Bibliografia
Ahmed I. et al., Muscle proximate composition of various food fish species and their nutritional significance: A review, „Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition” 2022, 106(3), 690–719.
Gertig H., VII.3. Ryby i przetwory rybne oraz tzw. owoce morza, Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu, pod red. Gertiga H., Przysławskiego J., Warszawa 2007, 284–287.
Kibil I., Tłuszcze i kwasy tłuszczowe omega-3, Wege. Dieta roślinna w praktyce. Wydanie II, Warszawa 2023, 31–31.
Mojska H. et al., Kwasy omega-3, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. Jarosza M. et al., Warszawa 2020, 98–121.
Skałecki P., Florek M., Kaliniak A., Wartość użytkowa ryb polskiej akwakultury, „Journal of Animal Science, Biology and Bioeconomy” 2017, 35(4), 27–36.