Tarnina, inaczej tarka, to krzew popularny zarówno w Europie, jak i pozostałych częściach globu. Wykorzystuje się ją do przygotowania domowych leków na różne przypadłości. W jakich sytuacjach warto sięgać po tę roślinę?

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest tarnina?

2. Tarnina – właściwości

3. Zastosowanie

4. Nalewka

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Co to jest tarnina?

Śliwa tarnina to krzew należący do roślin różowatych. Tarninę krzyżuje się z innymi gatunkami śliw. Tarka występuje głównie na terenach północnej Afryki, w zachodniej części Azji i prawie w całej Europie. Jej jadalne owoce znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie. Tarnina stanowi skarbnicę licznych prozdrowotnych związków, które skutecznie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji.


2. Tarnina – właściwości

Każda z części tej rośliny zawiera prozdrowotne związki, które inaczej działają na organizm. Owoce tarki zawierają garbniki, które są substancjami bardzo cennymi dla układu pokarmowego. Dzięki spowalnianiu ruchu robaczkowego jelit, silnym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym mogą być stosowane w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, są bezpieczne, można stosować je zarówno u dzieci, jak i u osób starszych.


Równie korzystne okazuje się stosowanie kwiatów śliwy tarniny. Obecne w nich związki flawonowe pomagają w walce ze szkodliwymi substancjami utleniającym. Flawonoidy znacznie nasilają całkowitą przemianę materii, co ułatwia oczyszczanie ustroju (w tym między innymi moczu i krwi) z metabolitów wtórnych. Warto też wspomnieć o jednym szczególnym rodzaju związków. Mowa tu o antocyjanach, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Odpowiadają między innymi za obniżenie ciśnienia krwi i poziomu trójglicerydów, wzrost stężenia dobrego cholesterolu oraz uszczelnianie naczyń włosowatych.

  Fabryka Siły Sklep

Kora tarniny także może znaleźć zastosowanie jako środek poprawiający stan zdrowia. Oprócz wspomnianych już garbników zawiera też olejek kamforowy – bardzo dobry środek antyseptyczny i przeciwzapalny. Niejednokrotnie jest składnikiem preparatów pomagających w utrzymaniu higieny jamy ustnej. W korze występują także taniny, które, jak wykazują badania, skutecznie zapobiegają procesom apoptozy oraz hamują niekontrolowane podziały komórkowe. Oznacza to, że kora tarki wykazuje działanie antynowotworowe..


Warto jednak dodać, że spożywanie nasion tarniny niesie za sobą duże ryzyko. Ziarna tej rośliny zawierają trujące substancje – glikozydy cyjanogenne. Przemiany biochemiczne prowadzą do powstania niezwykle niebezpiecznych związków, jak cyjanowodór (zwany potocznie kwasem pruskim) czy benzaldehyd.


3. Zastosowanie

Dzięki przedstawionym właściwościom prozdrowotnym, tarnina wykazuje bardzo szerokie spektrum zastosowań w medycynie. Śliwa tarnina może być więc wykorzystywana w przypadku takich problemów jak:

– biegunki;

– nieżyt żołądka i jelit;

– zatrucia pokarmowe;

– kamica nerkowa;

– stan zapalny w obrębie układu moczowego (cewka moczowa, nerki, pęcherz);

– skąpomocz;

– choroba niedokrwienna serca;

– miażdżyca;

– udar mózgu;

– stany zapalne w obrębie jamy ustnej.


4. Nalewka

Prozdrowotne właściwości tarniny są najczęściej wykorzystywane w domo-wej medycynie pod postacią nalewki. Poniżej prezentujemy przepis na jej przyrządzenie:


Składniki:

– 1 kg owoców tarniny;

– 0,5 l spirytusu 96%;

– 0,5 l wódki;

– szklanka cukru.


Przygotowanie:

1. Owoce tarniny należy opłukać, a następnie osuszyć i przełożyć do wcześniej wyparzonego wrzątkiem słoika.

2. Zalej owoce alkoholem i pozostaw na miesiąc w ciepłym i ciemnym miejscu, od czasu do czasu potrząsając słoikiem (zwykle co 2 do 4 dni).

3. Po miesiącu zlej alkohol i odstaw go do schłodzenia w lodówce.

4. Owoce zasyp całym cukrem i pozostaw w ciepłym miejscu do momentu, aż ze składników powstanie syrop.

5. Połącz syrop z alkoholem i pozostaw na tydzień.

6. Po tygodniu przefiltruj powstały trunek do butelek i pozostaw na około trzy miesiące aby dojrzał.