Tapioka – egzotyczna kasza
Kolejnym wartym uwagi produktem spożywczym, który może urozmaicić naszą dietę, jest tapioka. Ta egzotyczna kasza zaczyna być coraz bardziej popularna. Więcej na jej temat dowiecie się z dalszej części tekstu.
SPIS TREŚCI:
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Tapioka to nic innego jak jedna z odmian kaszy, która jest wytwarzana
z mączki pochodzącej z rośliny nazywanej maniokiem jadalnym, należącej do wilczomleczowatych. Roślina ta pochodzi z obszarów Afryki i Ameryki Południowej, gdzie uznawana jest za jeden z podstawowych składników diety. Główne obszary uprawy manioku to przede wszystkim Brazylia, Meksyk, Indie oraz Malezja.
Warto zwrócić uwagę na tapiokę przede wszystkim ze względu na jej hipoalergiczny charakter. Tapioka nie zawiera glutenu, przez co z powodzeniem może być stosowana przez wszystkich mających problemy z alergią na gluten czy chorujących na celiakię. Warto też wspomnieć, że tapioka w porównaniu z innymi kaszami pozbawionymi glutenu zawiera znikomą ilość białka. Praktycznie w ponad 90% składa się z węglowodanów, gdyż w 100 g produktu znajduje się blisko 89 g wspomnianego makroskładnika.
Tapioka charakteryzuje się też zbawiennym działaniem na żołądek. Pomimo że nie zawiera zbyt dużej ilości błonnika, to kasza przygotowywana z manioku jadalnego jest polecana dzieciom, których układ pokarmowy dopiero przyzwyczaja się do trawienia. Co więcej, również osoby w podeszłym wieku, chorujące na wrzody oraz pacjenci po zabiegach operacyjnych powinni spożywać tapiokę, która nie podrażni ich nadwrażliwego przewodu pokarmowego.
Tapioka zazwyczaj występuje w postaci mąki lub niewielkich kulek o różnej wielkości. Każda z form manioku po ugotowaniu pęcznieje. Można nią zastąpić popularne i nie do końca dobre dla naszego organizmu zagęszczacze w postaci mąki czy skrobi kukurydzianej. Sama tapioka jest najczęściej wykorzystywana do przygotowania deserów. Zwykle mówi się tutaj o budyniach, galaretkach, musach, naleśnikach, a nawet omletach i racuchach. Oprócz tego tapioka może być bardzo dobrym urozmaiceniem niektórych potraw, gdyż stanowi świetny zamiennik makaronu i innych kasz w sałatkach. Warto też wspomnieć, że tapioka zyskała popularność w naszym kraju, ponieważ jest składnikiem herbaty zawierającej również owoce lub mleko, którą określa się mianem bubble tea.
Tapioka charakteryzuje się też długim terminem przydatności do spożycia. Przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku może służyć około 2 lat. Jeżeli chodzi o przygotowanie, kuleczki z tapioki trzeba wcześniej namoczyć, a następnie gotować przez około 40 minut. Niektóre produkty na bazie manioku jadalnego wystarczy jedynie zalać gorącą wodą i gotować tylko przez 5 minut.
Pomimo łatwego dostępu do wielu zagranicznych produktów dzięki sklepom internetowym ze zdrową żywnością bulwy manioku jadalnego okazują się artykułem spożywczym, który jest trudny do zdobycia. Tylko niektóre dyskonty posiadają je w sprzedaży, a cena za kilogram waha się zwykle w przedziale od 15 do nawet 30 zł. W przypadku tapioki sprawa jest o wiele prostsza. Najczęściej jest sprzedawana w formie mąki lub gotowych kuleczek, których cena wynosi około 10 zł za 500 g produktu.