Kolejnym wartym uwagi artykułem spożywczym, który może urozmaicić naszą dietę, jest tapioka. Ta egzotyczna kasza stopniowo zaczyna być coraz bardziej popularna na polskich stołach. Więcej na jej temat dowiecie się z dalszej części tekstu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest tapioka?

2. Właściwości

3. Zastosowanie

4. Gdzie kupić?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Co to jest tapioka?

Tapioka to nic innego jak jedna z odmian kaszy, która jest wytwarzana

z mączki pochodzącej od rośliny nazywanej maniokiem jadalnym i należącej do wilczomleczowatych. Roślina ta pochodzi z obszarów Afryki i Ameryki Południowej, gdzie uznawana jest za jeden z podstawowych składników diety. Główne obszary uprawy manioku to przede wszystkim Brazylia, Meksyk, Indie oraz Malezja.


2. Właściwości

To, co przede wszystkim zwraca uwagę na tapiokę, to hipoalergiczny charakter tej kaszy. Tapioka nie posiada glutenu, przez co z powodzeniem może być stosowana przez wszystkich mających problemy z alergią na gluten czy coraz bardziej popularną celiakią. Warto też wspomnieć, że tapioka w porównaniu z innymi kaszami pozbawionymi problematycznego glutenu zawiera znikomą ilość białka. Praktycznie w ponad 90% składa się

z węglowodanów, gdyż w 100 g preparatu znajduje się blisko 89 g wspomnianego makroskładnika.


Tapioka charakteryzuje się też zbawiennym działaniem na żołądek. Pomimo że nie posiada zbyt dużej ilości błonnika, to kasza przygotowywana z manioku jadalnego jest polecana dzieciom, których system pokarmowy dopiero przyzwyczaja się do trawienia. Co więcej, również osoby w podeszłym wieku, chorujące na wrzody oraz pacjenci po zabiegach operacyjnych powinni spożywać tapiokę, która nie podrażni ich nadwrażliwego przewodu pokarmowego. Fabryka Siły Sklep


3. Zastosowanie

Tapioka zazwyczaj występuje w postaci mąki lub niewielkich kulek

o zróżnicowanej wielkości. Każda z form manioku po ugotowaniu pęcznieje. Można nią zastąpić popularne i nie do końca dobre dla naszego organizmu zagęszczacze w postaci mąki czy skrobi kukurydzianej. Sama tapioka jest najczęściej wykorzystywana do deserów. Zwykle mówi się tutaj o budyniach, galaretkach, musach, naleśnikach, a nawet omletach i racuchach. Oprócz tego tapioka może być bardzo dobrym urozmaiceniem niektórych potraw, gdyż stanowi świetny zamiennik makaronu i innych kasz w sałatkach. Warto też wspomnieć, że tapioka zyskała popularność w naszym kraju dzięki herbacie zawierającej owoce lub mleko, którą określa się mianem bubble tea.


Tapioka wykazuje też długi termin przydatności. Trzymana w szczelnie zamkniętym pojemniku może służyć około 2 lat. Jeżeli chodzi

o przygotowanie, kuleczki z tapioki trzeba uprzednio namoczyć, a następnie gotować przez około 40 minut. Niektóre produkty na bazie manioku jadalnego wystarczy jedynie zalać gorącą wodą i gotować tylko przez 5 minut.


4. Gdzie kupić?

Pomimo łatwego dostępu do wielu zagranicznych produktów dzięki sklepom internetowym ze zdrową żywnością bulwy manioku jadalnego okazują się artykułem spożywczym, który jest trudny do zdobycia. Tylko niektóre dyskonty posiadają go w sprzedaży, a cena za kilogram waha się zwykle od 15 do nawet 30 zł za kilogram. W przypadku tapioki sprawa jest o wiele prostsza. Najczęściej kasza ta jest sprzedawana w formie mąki lub gotowych kuleczek, których cena wynosi około 10 zł za 500 g produktu.