Tradycyjna medycyna naturalna wciąż stanowi ważny punkt odniesienia dla dzisiejszego leczenia, przez co niejednokrotnie sięgamy po organiczne suplementy. Do grona takowych środków należy zaliczyć piołun, roślinę o niezwykle silnym działaniu terapeutycznym dla przewodu pokarmowego. W niniejszym tekście przybliżamy nie tylko jego właściwości, ale także zastosowanie i ewentualne ryzyko wynikające z jego stosowania.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest piołun?
2. Działanie i właściwości
3. Zastosowanie
4. Przeciwwskazania oraz zagrożenia
5. Nalewka na piołunie – przepis

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest piołun?
Bylica piołun jest rośliną występującą na terenach Afryki Północnej, Azji oraz Europy, którą w systematyce zalicza się do gatunku astrowatych. Bylica jest znana głównie pod swoją potoczna nazwą piołunu, niemniej jednak równie często można spotkać się z jej innymi określeniami: absynt, bielica, bielina, psia ruta czy wermut. Bielina oprócz terapeutycznego charakteru była wykorzystywana też w innych celach. W dawnych czasach piołun był nierozerwalnie związany z aspektami religijnymi jako środek chroniący zmarłych oraz ich rodziny.

 

2. Działanie i właściwości
Oddzielmy jednak grubą kreską przeszłość i skupmy się na głównym działaniu psiej ruty. Bylica piołun charakteryzuje się wyrazistą goryczą, która jest uwarunkowana obecnością dużej ilości substancji, wśród których należy wymienić gorzkie glikozydy, kumaryny, garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne i przede wszystkim tujon. Ta ostatnia substancja zaliczana jest do grona związków określanych mianem terpenów. Więcej na temat tujonu w dalszej części tekstu.

 

Gorycz, wynikająca z bogatego składu bieliny, jest głównym czynnikiem, jaki odpowiada za prozdrowotne działanie zioła dla przewodu pokarmowego. Stosowanie piołunu w postaci nalewek, naparów czy odwarów z suszu prowadzi do wzrostu apetytu oraz w znaczny sposób stymuluje pracę systemu trawiennego. Co więcej, bylica piołun ma silne działanie detoksykacyjne i odkażające. Dodatkowo niejednokrotnie podkreśla się niebywale skuteczne właściwości przeciwrobacze i antyseptyczne. Działanie psiej ruty może być także wykorzystywane w zewnętrzny sposób. Wówczas przygotowany napar lub gotowy olejek na bazie piołunu używa się do wykonywania okładów czy delikatnego masażu problematycznych miejsc na naszym ciele.

 

3. Zastosowanie
Opisane powyżej właściwości jednocześnie determinują szeroką gamę problemów, w których piołun znajduje swoje zastosowanie. Na pierwszym miejscu będą to oczywiście problemy wynikające z zaburzenia pracy przewodu pokarmowego i wszelkiego rodzaju dysfunkcje trawienne. Suplementy wykorzystujące piołun stanowią świetne remedium dla przepełnienia, niestrawności, ograniczonego apetytu, nieżytu żołądka, wzdęć czy zgagi. Oprócz tego psia ruta może być stosowana w znacznie poważniejszych przypadkach, czego dobrym przykładem jest upośledzenie odprowadzania żółci jelita grubego czy trudności w poprawnym funkcjonowaniu wątroby i woreczka żółciowego.

 

Wspomniane działanie odrobaczające to kolejny pozytywny aspekt środków na bazie piołunu. Odwary i napary niejednokrotnie są używane do przygotowywania lewatyw, które z powodzeniem pozwalają na pozbycie się pasożytów z organizmu. Zioło absyntu ma szczególnie silne oddziaływanie na glistę ludzką, nicienie oraz owsiki. Jednak nie tylko wewnętrzne szkodniki powinny strzec się przed silnymi właściwościami piołunu. Odwary i napary z psiej ruty stanowią świetny sposób na walkę ze świądem i świerzbem, a nawet jako środki odkażające rany czy owrzodzenia. Ziele bieliny można też stosować jako dodatek do leczniczych kąpieli, które są zalecane w przypadku chorób reumatycznych czy przy niektórych problemach związanych z narządem ruchu. Oprócz tego delikatny masaż i okłady z wykorzystaniem olejku piołunowego są pomocniczą metodą do zwalczania astmy, uciążliwego kaszlu i przeziębienia.

 

4. Przeciwwskazania oraz zagrożenia
Pomimo iż lecznicze właściwości piołunu dostarczają ludzkiemu organizmowi wielu cennych korzyści, warto jednak wspomnieć o dość realnym zagrożeniu dla zdrowia, które może wynikać ze stosowania psiej ruty. Czym jest to uwarunkowane? W tym miejscu warto wrócić do jednego z wcześniej wspomnianych składników wchodzących w skład olejku piołunowego. Mowa rzecz jasna o tujonie, organicznym związku chemicznym, który nie jest rozpuszczalny w wodzie.

 

Duże dawki tujonu okazują się niezwykle toksyczne dla ludzkiego organizmu. Wszystko jest uwarunkowane dużym oddziaływaniem na korę mózgową, która ulega wzmożonemu pobudzeniu. Nadmierna aktywność korowa układu nerwowego może natomiast skutkować szeregiem niezwykle niebezpiecznych efektów. Do najczęściej wymienianych zalicza się stany psychotyczne i psychozy, nadmierną pobudliwość nerwową, niepokój ruchowy czy nawet napady drgawkowe. Zbyt duża ilość tujonu może też doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Niemniej jednak obecnie piołun jest sprzedawany w formie bezpiecznej i pozbawionej szkodliwego tujonu, przez co ryzyko występowania wspomnianych efektów zostało całkowicie zniesione.

 

Psia ruta to także suplement, który nie może być stosowany przez pewne grono osób. Preparaty wykorzystujące lecznicze właściwości bylicy są stanowczo przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i karmiących matek, dzieci, osób borykających się z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także mających do czynienia z hemoroidami.

 

5. Nalewka na piołunie – przepis
Ciężko tak naprawdę znaleźć jeden, konkretny przepis na prozdrowotną nalewkę piołunową. Zwana potocznie absyntem, od dawnych czasów była wykorzystywana przez domowe gospodynie i gospodarzy jako wspomniany już lek na problemy gastryczne. Jedna z najbardziej podstawowych receptur nie wykorzystuje nawet konkretnych gramatur poszczególnych produktów. Garść młodych i świeżych liści psiej ruty należy włożyć do butelki lub słoika, by następnie zalać je spirytusem. Przygotowane składniki odstawiamy na minimum tydzień, od czasu do czasu potrząsając naczyniem. Po upływie tego czasu należy przefiltrować alkohol i spożywać w niewielkiej ilości przy dolegliwościach żołądkowych.

 

Dla smakoszy nalewek o mniejszej „mocy” alkoholu polecamy natomiast piołunówkę, która oprócz spirytusu wykorzystuje wino. Do przygotowania lżejszej nalewki piołunowej potrzeba 50 g rozdrobnionych i wysuszonych liści, które należy następnie zalać 100 ml spirytusu (70%) i odstawić na 24 godziny w ciemne miejsce. Po całym dniu dodajemy 1 litr białego lub czerwonego wytrawnego wina i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce. Tydzień później przecedzamy i filtrujemy nalewkę, następnie przelewamy do ciemnych butelek, aby zachować zieloną barwę piołunówki.