Elementy tradycyjnej medycyny naturalnej są współcześnie często wykorzystywane w leczeniu. Niejednokrotnie sięgamy po organiczne suplementy. Do grupy często wykorzystywanych składników możemy zaliczyć piołun – roślinę o niezwykle korzystnym wpływie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W niniejszym tekście przybliżamy nie tylko jego właściwości, ale także działanie i ewentualne ryzyko wynikające z jego stosowania.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest piołun?
2. Działanie i właściwości
3. Zastosowanie
4. Przeciwwskazania oraz zagrożenia
5. Nalewka na piołunie – przepis

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czym jest piołun?
Bylica piołun jest rośliną, którą zalicza się do gatunku astrowatych. Występuje na terenach Afryki Północnej, Azji oraz Europy. Bylica jest znana głównie pod swoją potoczną nazwą – piołun – niemniej jednak równie często można spotkać się z innymi określeniami takimi jak absynt, bielica, bielina, psia ruta czy wermut. Bielina była wykorzystywana nie tylko w celach terapeutycznych. W dawnych czasach piołun był nierozerwalnie związany z religią – stosowano go jako środek chroniący zmarłych oraz ich rodziny.

 

2. Działanie i właściwości
Bylica piołun charakteryzuje się wyrazistą goryczą ze względu na zawartość gorzkich glikozydów, kumaryn, garbników, kwasów organicznych, olejków eterycznych i przede wszystkim tujonu. Ta ostatnia substancja zaliczana jest do grupy terpen.

 

Piołun wykazuje prozdrowotne działanie w przewodzie pokarmowym. Stosowanie go w postaci nalewek, naparów czy odwarów z suszu wpływa na wzrost apetytu oraz w znaczny sposób stymuluje pracę przewodu pokarmowego. Co więcej, bylica piołun wykazuje silne działanie detoksykacyjne i odkażające. Dodatkowo podkreśla się właściwości przeciwrobacze i antyseptyczne tej rośliny. Psia ruta może być także stosowana zewnętrznie. Wówczas przygotowany napar lub gotowy olejek na bazie piołunu są wykorzystywane podczas wykonywania okładów czy delikatnego masażu problematycznych miejsc na naszym ciele.

  Fabryka Siły Sklep

3. Zastosowanie

Piołun znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach, m.in. zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego i wszelkiego rodzaju dysfunkcjach trawiennych. Suplementy zawierające piołun świetnie sprawdzają się w przypadku uczucia pełności, niestrawności, ograniczonego apetytu, nieżytu żołądka, wzdęć czy zgagi. Oprócz tego psia ruta może być stosowana w znacznie poważniejszych przypadkach – np. upośledzeniu odprowadzania żółci do jelita czy zaburzeniach funkcjonowania wątroby i pęcherzyka żółciowego.

 

Odwary i napary są używane do przygotowywania lewatyw, które pozwalają na pozbycie się pasożytów z organizmu. Zioło absyntu działa na glistę ludzką, nicienie oraz owsiki. Odwary i napary z piołunu stanowią świetny sposób na walkę ze świądem i świerzbem, a także sprawdzają się jako środki odkażające rany czy owrzodzenia.

 

Ziele bieliny można też stosować jako dodatek do leczniczych kąpieli, które są zalecane w przypadku chorób reumatycznych czy niektórych problemów związanych z narządem ruchu. Oprócz tego delikatny masaż i okłady z wykorzystaniem olejku piołunowego pomagają w uciążliwym kaszlu i podczas przeziębienia.

 

4. Przeciwwskazania oraz zagrożenia
Mimo że lecznicze właściwości piołunu przynoszą wiele korzyści, warto wspomnieć o realnym zagrożeniu dla zdrowia, które może wynikać ze stosowania tej rośliny. Czym jest to uwarunkowane? Warto wrócić do jednego z wcześniej wspomnianych składników olejku piołunowego. Mowa o tujonie – organicznym związku chemicznym, który nie jest rozpuszczalny w wodzie.

 

Duże dawki tujonu okazują się toksyczne dla ludzkiego organizmu. Jest to uwarunkowane jego dużym oddziaływaniem na korę mózgową, która zostaje nadmiernie pobudzona, co może wywoływać negatywne efekty. Do najczęściej wymienianych zalicza się: stany psychotyczne i psychozy, nadmierną pobudliwość nerwową, niepokój ruchowy czy nawet napady drgawkowe. Zbyt duża ilość tujonu może też doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Niemniej jednak obecnie piołun jest sprzedawany w bezpiecznej formie, pozbawionej szkodliwego tujonu, dzięki czemu ryzyko występowania wspomnianych objawów zostało całkowicie zniwelowane.

 

Psia ruta to także suplement, który nie może być stosowany przez wszystkich. Preparaty zawierające piołun są stanowczo niewskazane dla kobiet w ciąży i karmiących matek, dzieci, osób borykających się z wrzodami żołądka i dwunastnicy lub hemoroidami.

 

5. Nalewka na piołunie – przepis
Trudno tak naprawdę znaleźć jeden konkretny przepis na prozdrowotną nalewkę piołunową, zwaną potocznie absyntem. Od dawna jest wykorzystywana przez gospodynie i gospodarzy jako lek na problemy gastryczne. Jedna z najbardziej podstawowych receptur nie wskazuje nawet konkretnych gramatur poszczególnych produktów. Garść młodych i świeżych liści psiej ruty należy włożyć do butelki lub słoika, a następnie zalać je spirytusem. Przygotowane składniki należy odstawić na minimum tydzień i od czasu do czasu potrząsać naczyniem. Następnie należy przefiltrować alkohol i spożywać go w niewielkiej ilości przy dolegliwościach żołądkowych.

 

Smakoszom nalewek o mniejszej „mocy” polecamy piołunówkę, która oprócz spirytusu zawiera wino. Do przygotowania lżejszej nalewki piołunowej potrzebne jest 50 g rozdrobnionych i wysuszonych liści, które należy następnie zalać 100 ml spirytusu (70%) i odstawić w ciemne miejsce na 24 godziny. Po całym dniu należy dodać litr białego lub czerwonego wytrawnego wina, ponownie odstawić w ciepłe miejsce, a tydzień później przecedzić i przefiltrować nalewkę, następnie przelać do ciemnych butelek, aby zachować zieloną barwę piołunówki.