Melisa – nie tylko na uspokojenie
Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) to roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Rośnie dziko w Afryce Północnej, Europie Południowej i Azji. Do Polski sprowadzona została prawdopodobnie przez włoskich zakonników, obecnie uprawiana jest na terenie całego kraju. Surowcem zielarskim jest liść, bogaty w substancje aktywne biologicznie. Herbata z melisy kojarzy się głównie z działaniem uspokajającym i pomagającym w zasypianiu, jednak roślina ta ma też właściwości antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe czy pobudzające trawienie.
SPIS TREŚCI:
1. Melisa – charakterystyka
2. Melisa – właściwości prozdrowotne
3. Melisa – jak stosować?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Melisa – charakterystyka
Melisa, obecna w ziołolecznictwie od wielu lat, tradycyjnie nazywana jest też rojownikiem lekarskim, matecznikiem, pszczelnikiem czy cytrynowym zielem. To roślina wieloletnia, dorastająca do 70 cm wysokości, wydzielająca przyjemny cytrynowy zapach. Najwięcej cennych składników znajduje się w jasnozielonych, karbowanych na brzegach liściach, które wyglądem przypominają liście pokrzywy. Melisa kwitnie od czerwca do września, a jej kwiaty są białe i drobne. Jest rośliną miododajną. Jej nazwa wywodzi się z łacińskiego słowa mel oznaczającego „miód”, „słodycz” lub „przyjemność”. Polskie nazwy rojownik i pszczelnik pochodzą od tradycji nacierania wnętrza nowego ula tym zielem, aby pszczoły chętnie się w nim zagnieżdżały.
Melisa zawiera szereg substancji aktywnych: olejki eteryczne, witaminę C, karotenoidy, kwasy, śluzy, flawonoidy, garbniki i sole mineralne. W Polsce nie rośnie dziko, jednak uprawia się ją na plantacjach, w ogródkach i na działkach, a także w doniczkach na balkonach czy parapetach. Roślina ta preferuje miejsca nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem.
2. Melisa – właściwości prozdrowotne
Melisa lekarska wykorzystywana jest w medycynie od bardzo dawna. Już w starożytnym Rzymie leczono nią obniżony nastrój i melancholię. W średniowieczu zioła używano do leczenia bólu zęba i ucha, zapalenia oskrzeli czy w przypadku krwawienia dziąseł. Picie herbaty z melisy zalecano także w celu poprawy pamięci. Inhalacje z użyciem olejku z rośliny miały natomiast zapobiegać koszmarom sennym.
Jedną z ważniejszych właściwości prozdrowotnych melisy jest działanie antyoksydacyjne, które wynika głównie z obecności związków polifenolowych. Roślina wspomaga eliminację wolnych rodników, chroniąc komórki organizmu przed ich negatywnym wpływem. Może więc zapobiegać schorzeniom związanym ze stresem oksydacyjnym.
Najbardziej znaną właściwością melisy lekarskiej jest jej działanie uspokajające przypisywane składnikom olejku eterycznego. Pomaga zmniejszyć lęk, przygnębienie i rozdrażnienie, jednocześnie nie powodując uczucia otępienia, co jest szczególnie ważne dla osób aktywnych zawodowo. Przyspiesza zasypianie oraz wspomaga eliminację bólu głowy, zwłaszcza tego spowodowanego stresem i napięciem nerwowym. Dodatkowo działa korzystnie na problemy z układem pokarmowym wywołane przez stres, rozkurczając i rozluźniając mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz pobudzając wydzielanie soków żołądkowych. Herbatka z melisy jest więc nieocenioną pomocą w stanach napięcia i zdenerwowania. Melisa wchodzi w skład wielu leków i mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym.
Regularne picie naparu z melisy może pomóc w unormowaniu poziomu cholesterolu we krwi, a w konsekwencji zapobiegać miażdżycy. Co więcej, olejek melisowy ma właściwości przeciwbakteryjne oraz antywirusowe, dlatego może być wykorzystywany w leczeniu infekcji. Melisa może być także pomocna w zmniejszaniu ciążowych mdłości oraz bólu miesiączkowego. Wykazano, że liście melisy łagodzą symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, objawiającego się rozdrażnieniem, płaczliwością i zmiennością nastrojów (M. Mirghafourvand i wsp. 2016).
Melisa zwiększa koncentrację, więc korzyści z jej stosowania mogą zauważyć osoby uczące się i wykonujące pracę umysłową. Do wykorzystania zewnętrznego polecana jest na ukąszenia owadów i stany zapalne skóry. Warto jednak pamiętać, że działanie ziół leczniczych, takich jak melisa lekarska, zazwyczaj jest łagodne, a efekty widoczne są tylko przy dłuższym, systematycznym stosowaniu.
3. Melisa – jak stosować?
Melisa najbardziej znana jest pod postacią suszonego ziela do zaparzania, można też uprawiać ją samodzielnie w doniczce. Świeże liście najlepiej suszyć w zadaszonych, przewiewnych pomieszczeniach (nie na słońcu), a następnie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. W aptekach można kupić herbatki ekspresowe lub susz. Napar sporządza się poprzez zalanie 1 łyżeczki suszu szklanką wrzątku. Herbatkę najlepiej parzyć pod przykryciem przez ok. 15 minut. Zazwyczaj zaleca się spożywanie maksymalnie 3–4 szklanek naparu dziennie.
Najwięcej olejku eterycznego, odpowiadającego za prozdrowotne właściwości melisy, jest jednak w świeżych liściach. Z tego powodu warto przyrządzić napar z melisy zerwanej prosto z doniczki. Taki napój będzie miał orzeźwiający, cytrusowy posmak. Liście sprawdzą się również w kuchni – stanowią ciekawy dodatek do różnych dań i deserów lub zimnych napojów. Świeże listki z powodzeniem zastąpią trawę cytrynową.
Olejek z melisy, ze względu na swoje relaksujące działanie, ma zastosowanie w aromaterapii. Można go też użyć do odprężającego masażu czy kąpieli. Ekstrakty z tej rośliny wykorzystywane są w kosmetykach, np. szamponach i odżywkach do włosów czy kremach do twarzy o działaniu przeciwtrądzikowym i przeciwzmarszczkowym.
Melisa może być bezpiecznie stosowana w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, jest więc dobrą metodą na uspokojenie w tym szczególnym okresie. Nie powinno się jednak łączyć melisy z lekami na uspokojenie i innymi ziołami o podobnych właściwościach, gdyż może nasilać ich działanie. Ponadto przeciwwskazaniami do jej stosowania są marskość wątroby, wrzody żołądka oraz alergia na składniki aktywne rośliny. Ze względu na jej działanie nasenne melisę należy stosować ostrożnie przy prowadzeniu pojazdów oraz pracach na wysokości.
Bibliografia
Dobros N., Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, „Postępy Fitoterapii” 2017, 18(3), 215–222.
Mirghafourvand M. et al., The efficacy of lemon balm (Melissa officinalis L.) alone and combined with lemon balm – Nepeta menthoides on premenstrual syndrome and quality of life among students: a randomized controlled trial, „Journal of Herbal Medicine” 2016, 6(3), 142–148.
Nowak Z.T., Zioła na ukojenie nerwów, Szczecinek 2013.
Nurzyńska-Wierdak R., Melisa lekarska (Melisa officinalis L.) – skład chemiczny i aktywność biologiczna, „Annales Horticulturae” 2013, 23(1), 25–35.
Połumackanycz M., Wesołowski M., Viapiana A., Właściwości prozdrowotne melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.), „Farmacja Polska” 2019, 75(12), 659–663.
Rogala J., Maciej R., Zielnik dla każdego, czyli opis ziół wykorzystywanych w leczeniu domowym wraz z praktycznym zastosowaniem, Ożarów Mazowiecki 2011.