W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci rozpoczynają przygodę ze sportem. Niekiedy ćwiczą kilka razy w tygodniu, do tego dochodzi jeszcze zabawa z rówieśnikami. Przy częstych i intensywnych treningach niezwykle ważne jest, aby młody sportowiec miał energię na podjęcie aktywności fizycznej. Oprócz inwestycji w sprzęt i gadżety sportowe warto wiedzieć, jak wspomóc dziecko za pomocą odpowiedniego żywienia, tak aby dodać mu sił i ułatwić regenerację.

 

SPIS TREŚCI:
1. Węglowodany, tłuszcze, białko
2. Nawodnienie
3. Co zjeść przed wysiłkiem fizycznym, w czasie treningu i po nim?
4. Najczęstsze błędy w żywieniu sportowca

 

 

1. Węglowodany, tłuszcze, białko
Nieodpowiedni jadłospis sportowca może przekładać się na gorsze wydolność i siłę. Treningi przynoszą mniejsze efekty, gdy „paliwo” dostarczane organizmowi jest słabej jakości. Dieta młodych zawodników powinna być zatem urozmaicona i zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych.

 

Niezależnie od podejmowanej dyscypliny sportowej podstawę menu stanowią węglowodany. Są one źródłem energii dla pracujących podczas wysiłku fizycznego mięśni oraz układu nerwowego. Rezerwy energetyczne organizmu, czyli głównie zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach, są u dzieci mniejsze niż u dorosłych, stąd trzeba je uzupełniać regularnie. Węglowodany powinny pokrywać 55–60% całodziennej spożywanej energii. Im więcej wysiłku fizycznego lub intelektualnego, tym więcej węglowodanów powinna zawierać dieta. Zaleca się, aby w każdym posiłku uwzględnić źródło makroskładnika o dużej wartości odżywczej. Na co dzień warto wybierać węglowodany złożone, które wolniej uwalniają energię, dzięki czemu nie dochodzi do jej spadków. Sprawdzą się tutaj makarony pełnoziarniste, kasze (np. pęczak, gryczana, bulgur), brązowy ryż czy – nieco rzadziej – ziemniaki. Pełnoziarniste produkty zbożowe są również dobrym źródłem składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, cynk, wapń czy fosfor, oraz witamin z grupy B.

 

Białko to równie istotny składnik menu sportowca, gdyż jest budulcem mięśni i korzystnie wpływa na ich regenerację. Zaleca się, aby białko stanowiło 15–20% dostarczanej energii. Szczególnie istotne jest zapewnienie podaży pełnowartościowego białka zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. Jeśli młody sportowiec spożywa produkty odzwierzęce, dobrze, aby przynajmniej połowa białka pochodziła właśnie z nich: mięsa, ryb, jaj oraz mleka i jego przetworów. Dodatkowo mięso jest głównym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza, a intensywny wysiłek zwiększa zapotrzebowanie na ten składnik. Jego niedobór w organizmie znacznie zmniejsza zdolności wysiłkowe młodych sportowców.

 

Roślinne źródła białka, które warto włączyć do jadłospisu, to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, ciecierzyca lub soja) oraz produkty zbożowe. Diety roślinne także sprawdzą się u młodych sportowców. W tym przypadku warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi kompletnego zestawu aminokwasów biorących udział w syntezie białek. W tym celu dobrze jest łączyć różne źródła w jednym posiłku, np. nasiona roślin strączkowych z produktami zbożowymi. Z kolei żywnością pochodzenia roślinnego, która zapewni podaż żelaza, będą np.: warzywa strączkowe, pestki dyni, komosa ryżowa, zielone warzywa liściaste czy suszone figi. Do posiłków bogatych w żelazo warto dodać źródło witaminy C (głównie warzywa i owoce), która sprzyja lepszemu wchłanianiu pierwiastka.

 

Sportowcy w wieku rozwojowym powinni zadbać o odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów w diecie. Zaleca się, aby stanowiły one 25–30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dobrym wyborem będą tłuszcze roślinne, takie jak oliwa, olej rzepakowy i inne oleje roślinne, awokado, orzechy, pestki i nasiona. W diecie dziecka należy zatroszczyć się o odpowiednie źródła kwasów tłuszczowych omega-3. Znaleźć je można m.in. w rybach morskich i owocach morza, nasionach lnu czy orzechach włoskich. Warto natomiast ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa, wędliny, smalec) oraz izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawarte np. w wyrobach cukierniczych, żywności typu fast food czy utwardzanych margarynach.

 

2. Nawodnienie
Bez wody nie odbędzie się żaden proces w organizmie, a co za tym idzie – nie będzie dobrej wydolności. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla młodego sportowca ze względu na większe ryzyko odwodnienia i przegrzania. Wśród osób trenujących zapotrzebowanie na wodę zwiększa się o 0,5–1 l w ciągu dnia w porównaniu z osobami, które nie uprawiają sportu. Wynika to ze zwiększonej ilości wydalanego potu oraz większej produkcji ciepła.

 

Aby zapobiec odwodnieniu, należy odpowiednio dobrać ilość i rodzaj wypijanych płynów oraz częstotliwość picia. Warto pamiętać, że wzmożone pragnienie już jest objawem odwodnienia. Innymi niepokojącymi sygnałami są: brak energii, mdłości, małe ilości oddawanego moczu, bóle lub zawroty głowy. W ciągu dnia najlepiej wybierać wody mineralne lub herbaty owocowe i ziołowe. Warto pamiętać, że źródłem płynów będą również zupy, mleko i mleczne napoje fermentowane, soczyste owoce i warzywa (np. arbuz, melon, cytrusy, ogórki) oraz soki owocowe i warzywne, które warto jednak ograniczyć do szklanki dziennie. Nie poleca się natomiast słodzonych napojów owocowych i gazowanych. W trakcie ćwiczeń należy wypijać 150–200 ml wody co 15–20 minut. Podczas wysiłku trwającego mniej niż godzinę zaleca się wypijanie wody mineralnej. Jeśli natomiast trening trwa dłużej niż 60 minut, lepiej sięgnąć po napoje przeznaczone specjalnie dla sportowców (izotoniczne), które oprócz wody dostarczają dodatkowych ilości sodu, potasu i węglowodanów. Młody sportowiec może się również zdecydować na domowy napój izotoniczny. Można go wykonać poprzez połączenie 2 szklanek wody z łyżką miodu, sokiem z jednej cytryny oraz szczyptą soli.

  Fabryka Siły Sklep

3. Co zjeść przed wysiłkiem fizycznym, w czasie treningu i po nim?
Przed wysiłkiem należy zadbać o dostarczenie odpowiednich zapasów energii i dobre nawodnienie. Warto zjeść pełnowartościowy posiłek na 1,5–2 godziny przed rozpoczęciem treningu. Powinien on być lekkostrawny, gdyż tłuste produkty opóźniają opróżnianie żołądka, co może przyczynić się do uczucia dyskomfortu w trakcie treningu. Również zbyt duża ilość błonnika może powodować wzdęcia i ból brzucha. Warto, aby danie składało się z produktów o niskim bądź średnim indeksie oraz ładunku glikemicznym – dostarczy wówczas energii na długi czas. Dobrym wyborem na posiłek przed ćwiczeniami będzie: owsianka z mlekiem i owocami, makaron z sosem pomidorowym, zupa warzywna podana z chlebem pełnoziarnistym lub kanapka z serem i warzywami. Jeśli wysiłek ma trwać powyżej 60 minut, warto na ok. godzinę przed nim sięgnąć po małą przekąskę bogatą w węglowodany. Może być to np. koktajl owocowo-mleczny, baton zbożowy, kanapka z miodem czy owoc. Nie powinno się jednak spożywać zbyt dużo słodzonych produktów, gdyż skutkują one szybkim wzrostem glikemii, za którym następuje jej spadek, a to powoduje zmęczenie i obniżoną wydolność. Należy pamiętać, aby przed ważnymi zawodami nie jeść ani nie pić niczego nowego, a trzymać się znanych i przetestowanych posiłków oraz napojów.

 

W czasie wysiłku celem ćwiczącego powinno być uzupełnienie płynów oraz energii. Warto zadbać o odpowiednią strategię nawadniania, a jeśli wysiłek trwa dłużej niż 90 minut, energię lepiej uzupełnić łatwo przyswajalnymi węglowodanami. Dobre przekąski do zjedzenia podczas przerwy w trakcie treningu to: banany i inne owoce, suszone owoce, żelki owocowe, zbożowe lub owocowe batoniki czy paluszki.

 

Posiłek po wysiłku powinien przyspieszać regenerację. Bezpośrednio po treningu (do 60 minut) można spożyć przekąskę, a następnie maksymalnie w ciągu 2–3 godzin kolejny posiłek główny. Wartościowym daniem regeneracyjnym będzie bogaty w białko koktajl na bazie jogurtu lub mleka z dodatkiem owoców, makaron z sosem warzywno-mięsnym, ryż z kurczakiem i warzywami czy pulpety rybne z ziemniakami i surówką.

 

4. Najczęstsze błędy w żywieniu sportowców
Brak śniadania i trening na czczo
Śniadanie jest bardzo ważne – nie tylko dla młodego sportowca, ale dla każdego człowieka. Podczas snu organizm cały czas pracuje: utrzymuje stałą ciepłotę ciała, kontroluje pracę serca, płuc oraz innych narządów. Na te czynności zużywa energię, którą po przebudzeniu trzeba uzupełnić. Warto zadbać, aby młody człowiek przed wyjściem z domu zjadł pierwsze śniadanie, a kolejny posiłek zabrał ze sobą do szkoły. Brak śniadania może osłabić wydolność podczas treningów w drugiej części dnia. Pomijanie porannego jedzenia może też utrudnić osiągnięcie sytości i spowodować spożycie większych ilości jedzenia w kolejnych posiłkach. Jeśli trening odbywa się rano, warto również pamiętać o lekkim, łatwym do strawienia daniu. W tym przypadku sprawdzi się np. koktajl na mleku lub jogurcie z bananem, suszonymi owocami i orzechami.

 

Brak posiłku przedtreningowego
Żywienie okołotreningowe jest ważnym aspektem jadłospisu trenującego dziecka. Posiłek przed treningiem to zastrzyk energii dla trenujących mięśni. Jeśli go zabraknie, organizm będzie czerpał energię z tkanki tłuszczowej lub nawet masy mięśniowej. Warto więc pamiętać o regularnym jedzeniu co 3–4 godziny.

 

Wypijanie podczas treningu soku lub napoju gazowanego zamiast wody
Warto wyrobić u dziecka nawyk picia wody już od najwcześniejszych lat. Woda to najlepszy wybór podczas treningu – soki, nawet te świeżo wyciskane, nie są jej dobrym zamiennikiem ze względu na dużą ilość cukru. Mogą powodować problemy jelitowe w trakcie ćwiczeń oraz – co bardzo ważne u sportowców – utrudniać nawadnianie.

 

Zjadanie słodyczy po treningu
W posiłku potreningowym powinny znaleźć się węglowodany. Należy jednak pamiętać, że cukier i węglowodany to nie to samo. Osoby trenujące mają większe zapotrzebowanie kaloryczne. Jedzenie powinno być wartościowe i dobrej jakości – sklepowa przekąska nie będzie odpowiednim wyborem po treningu. Potrzeby organizmu lepiej zaspokoi domowy batonik z płatków owsianych lub świeże owoce.

 

Lekka przekąska zamiast kolacji
Niekiedy młodzi sportowcy, zwłaszcza dziewczęta, przesadnie dbają o szczupłą sylwetkę. Popełnianym przez nich błędem jest omijanie posiłku potreningowego, zwłaszcza kolacji, lub zastępowanie jej tylko lekką przekąską. Aby organizm mógł się zregenerować, musi dostać odpowiednią dawkę energii – przede wszystkim po treningu.

 


Bibliografia
Bean A., Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik, Poznań 2014.
Frączek B., Żywienie sportowców w wieku rozwojowym, Żywienie i leczenie żywieniowe dzieci i młodzieży, pod red. Szajewskiej H., Horvath A., Kraków 2017, 93–100.
Król M., Żywienie młodego sportowca — co jeść, aby osiągać lepsze wyniki, dietetycy.org.pl/zywienie-mlodego-sportowca/ (13.11.2022).
Leonkiewicz M., Gacek M., Frączek B., Wiedza i zachowania żywieniowe młodzieży uprawiającej sport – konieczność edukacji, Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, pod red. Wolskiej-Adamczyk A., Warszawa 2015.
Mizera J., Mizera K., Żywienie młodego sportowca. Co jeść, by zostać mistrzem, Łódź 2019.