Często, będąc w pracy, w domu czy na imprezie, poddajemy się pokusie przekąsek. W małej ilości nie będą dla nas szkodliwe, jednak często trudno zachować umiar, ponieważ ich smak jest uzależniający. Najczęściej ulegają im właśnie osoby na diecie, dlatego że traktują je jako wyrzeczenie. Nasz mózg nie lubi być kontrolowany i każda restrykcyjna dieta kończy się popadaniem ze skrajności w skrajność – od zdrowego stylu życia do dużych ilości niezdrowych przekąsek zawierających cukier, sól i białą mąkę.


SPIS TREŚCI:

1. Cukier i syrop glukozowo-fruktozowy

2. Nadmiar soli wzmacnia smak

3. Tłuszcze trans, dlaczego są stosowane?

4. Glutaminian sodu

5. Benzoesan sodu

6. Czego unikać?



1. Cukier i syrop glukozowo-fruktozowy

Wybierając przekąskę, zwróćmy uwagę, czy cukier nie stoi na pierwszym miejscu w składzie. Zwiększa on kaloryczność przekąski i nawet jeśli uwzględnilibyśmy ten dodatek w dziennym zapotrzebowaniu, i tak będzie negatywnie na nas wpływać. Powód? Powoduje skoki stężenia glukozy

i insuliny, przyczyniając się do cukrzycy, otyłości oraz próchnicy. Syrop glukozowo-fruktozowy jest równie szkodliwy, o ile nie gorszy, ponieważ spożywanie go prowadzi do odkładania tłuszczu wokół narządów wewnętrznych i stłuszczenia wątroby. Co więcej, dodatkowo wzmaga apetyt.


2. Nadmiar soli wzmacnia smak

Kolejną substancją, która uzależnia nasz mózg, jest sól. Lubimy smak słony i potrawy bez niej wydają się mdłe. Większość z nas przekracza dzienne zapotrzebowanie na sód, dosalając potrawy i spożywając przetworzoną żywność. Nadmiar sodu w diecie powoduje nadciśnienie, które prowadzi do innych schorzeń układu krążenia. Nie trudno przedawkować sól – zjedzenie 100 g słonych paluszków już przekracza normę dziennego zapotrzebowania, a to przecież tylko przekąska.


3. Tłuszcze trans, dlaczego są stosowane?

To najtańsze tłuszcze w przemyśle stosowane do smażenia. Są dodawane do wypieków i słodyczy. Wpływają negatywnie na stężenie lipidów we krwi – podwyższają poziom „złego” cholesterolu LDL oraz triglicerydów, a obniżają ochronny cholesterol HDL. Zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 85%. Fabryka Siły Sklep


4. Glutaminian sodu

Dlaczego przetworzona żywność smakuje tak, że ciężko się z nią rozstać? Właśnie dlatego że zawiera m.in. glutaminian sodu – wzmacniacz smaku, zwany smakiem umami. Wiele badań skupia się na określeniu jego wpływu na człowieka. Stwierdzono na pewno, że wzmaga apetyt. U spożywających go osób nadwaga i otyłość występuje ponad trzykrotnie częściej. Prawdopodobnie jego nadmiar w diecie prowadzi do obumierania neuronów w mózgu.


5. Benzoesan sodu

Dodawany do napojów, serów, konserw mięsnych i rybnych oraz większości dodatków. Działa drażniąco na żołądek, może wzmagać tworzenie wrzodów. W połączeniu z witaminą C jest rakotwórczy. Badania wskazują, że może uszkadzać komórki i przyczyniać się do marskości wątroby, choroby Parkinsona, a u dzieci powodować ADHD.


6. Czego unikać?

To tylko kilka substancji najczęściej spotykanych w przetworzonej żywności, a ich lista jest bardzo długa. Których przekąsek unikać, aby nie spożywać nadmiaru kalorii i szkodliwych substancji? Oto lista:

– batony – te wyroby powszechnie znanych firm mają jedną wspólną cechę: cukier na pierwszym miejscu w składzie. Batony czekoladowe zawierają śladowe ilości kakao, a polewę czekoladową udaje mleko w proszku

z cukrem;


– paluszki solone i chipsy – stanowią przekąski z największa ilością sodu;


– orzeszki smażone w chrupkim cieście – brzmi smacznie, ale są bombą kaloryczną i to bardzo szkodliwą dla organizmu. Pod wpływem wysokiej temperatury, kwasy tłuszczowe omega-6, zawarte w orzeszkach ziemnych, ulegają utlenieniu i stają się bardzo reaktywne, uszkadzając DNA w naszych komórkach. Przy ciągłym narażeniu na szkodliwe czynniki, komórki popełniają błędy w czasie naprawy, co prowadzi do powstawania komórek rakowych. Panierka, w którą są otoczone, jest przesiąknięta tłuszczem trans stosowanym do smażenia;


– ciastka, drożdżówki i wyroby cukiernicze – cukier, biała mąka i tłuszcze trans, czego chcieć więcej?;


– suszone owoce – niektóre zawierają w swoim składzie ponad 50% cukru. Należy wybierać te bez jego dodatku.