Ile kalorii ma wino? Czy ma korzystny wpływ na zdrowie
Wino kojarzy się z dietą śródziemnomorską, jedną z najzdrowszych diet. Ten alkoholowy napój powstaje tradycyjnie ze sfermentowanych winogron i zawiera ok. 14% czystego etanolu. Wino czerwone obfituje w polifenole, które mogą działać przeciwnowotworowo.
SPIS TREŚCI:
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Wartość odżywcza
Wino składa się głównie z wody i etanolu. Kaloryczność będzie zależała od ilości cukrów prostych, wino słodsze będzie miało więcej kilokalorii w 100 g niż wino wytrawne. Wino zawiera takie pierwiastki jak potas, fosfor, magnez oraz niewielkie ilości żelaza, cynku, manganu i miedzi.
Wartość odżywcza w 100 g produktu:
– kaloryczność: 68 kcal,
– białko: 0,1 g,
– tłuszcz: 0 g,
– węglowodany: 0,2 g,
– błonnik: 0 g.
Makro- i mikroelementy:
– sód: 7 mg,
– potas: 110 mg,
– wapń: 7 mg,
– fosfor: 13 mg,
– magnez: 11 mg,
– żelazo: 0,9 mg,
– cynk: 0,1 mg,
– miedź: 0,06 mg,
– mangan: 0,1 mg,
– jod: 35 µg.
Witaminy:
– ryboflawina: 0,01 µg,
– niacyna: 0,01 µg,
– witamina B6: 0,02 µg.
2. Czerwone czy białe?
Wino czerwone w porównaniu z winem białym zawiera o wiele więcej przeciwutleniaczy i prozdrowotnych związków, jak resweratrol, który znajduje się w skórkach ciemnoczerwonych owoców. Dodatkowo zawiera więcej potasu (średnio o 50 mg/100 g), fosforu (średnio o 5 mg/100 g), magnezu, żelaza oraz sodu. Wino białe z kolei dostarcza więcej węglowodanów (o 0,4 g/100 g) oraz wapnia (o 2 mg/100 g).
3. Słodkie czy wytrawne?
Wino słodkie będzie zawierało więcej cukru niż wino wytrawne. Z tego też względu zaleca się, aby w lampce do kolacji znalazła się jak najmniejsza ilość węglowodanów prostych. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na wytrawne wino czerwone, dostarczymy organizmowi cennych flawonoidów, które mogą chronić przed miażdżycą.
4. Paradoks francuski
Dietetycy na całym świecie apelują, aby alkohol spożywany był tylko przy szczególnych okazjach i w minimalnych ilościach. Całkowitym przeciwieństwem jest zachowanie Francuzów. Otóż w ich kraju spożywanie czerwonego wytrawnego wina do posiłku jest codziennością i temu nawykowi przypisuje się pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. W tym alkoholu znajduje się bowiem resweratrol, który neutralizuje wolne rodniki tlenowe i reaktywne rodniki azotowe. Chroni mózg i komórki nerwowe, dodatkowo zmniejsza agregację płytek krwi oraz obniża ryzyko zakrzepów.
5. Dobre na sen
W 2018 r. pojawiły się badania, które wykazały obecność melatoniny w winie. Hormon ten produkowany jest w szyszynce i uwalniany w nocy. Odpowiada za wzmacnianie okołodobowych rytmów snu i czuwania, które są uzależnione także od takich czynników jak poziom glukozy czy układ odpornościowy. Uważa się, że spożycie ok. 125 ml czerwonego wina zmienia poziom melatoniny w surowicy, co może mieć pozytywny wpływ na poprawę jakości snu.
6. Alergia
Wino czerwone zawiera histaminę, która u osób nadwrażliwych może wywołać niepożądane objawy – zaczerwienienie skóry, duszność, skurcze mięśni przewodu pokarmowego czy spadek ciśnienia krwi. Nawet wysokogatunkowe alkohole tego typu zawierają siarczyny, które również mogą przyczynić się do wystąpienia wyżej opisanych symptomów.
7. Zastosowanie
Wino spożywane jest głównie w celach relaksacyjnych, ale nie tylko. Enologia, nauka o winie, zajmuje się także badaniem interakcji, jakie zachodzą między pożywieniem a winem. Niejednokrotnie pożywienie podkreśla aromat i uwydatnia smak znajdujący się w danym winie.
Wino może stanowić bazę niebanalnego kisielu z owocami leśnymi, można je także wykorzystać we włoskim risotto. Co ciekawe, marynowanie mięsa wołowego w winie przed smażeniem obniża negatywne skutki reakcji oksydacyjnych zachodzących w trakcie obróbki termicznej.
1 kliszek wina czerwonego wytrawnego (150 g) = 102 kcal
1 kieliszek wina białego wytrawnego (150 g) = 99 kcal
1 kieliszek wina czerwonego słodkiego (150 g) = 159 kcal
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. Jarosza M., Warszawa 2017.
Claustrat B., Leston J., Melatonin: Physiological effects in humans, „Neurochirurgie” 2015, 61(2–3), 77–84.
Varoni E.M. et al., Effect of Red Wine Intake on Serum and Salivary Melatonin Levels: A Randomized, Placebo-Controlled Clinical Trial, „Molecules” 2018, 23(10).
Snopek L. et al., Contribution of Red Wine Consumption to Human Health Protection, „Molecules” 2018, 23(7).
Arcanjo N.M. et al., Benefits of wine-based marination of strip steaks prior to roasting: inhibition of protein oxidation and impact on sensory properties, „Journal of the Science of Food and Agriculture” 2019, 99(3), 1108–1116.