Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszy jaglanej!
Produkowana z prosa kasza jaglana to niekwestionowane dobrodziejstwo żywieniowe. Kiedyś zapomniana, obecnie powoli zaczyna wracać do łask ze względu na wiele cennych właściwości.
SPIS TREŚCI:
1. Kasza jaglana – właściwości
3. Kasza na śniadanie – przepisy
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Kasza jaglana – właściwości
Kasza jaglana nie zawiera glutenu, może zatem być spożywana przez osoby, które go nie tolerują. Jej dużą zaletą jest fakt, że jest zasadotwórcza, a więc wspomaga trawienie i pomaga w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej. Ta cecha jest bardzo ważna, szczególnie obecnie, kiedy większość z nas w nadmiarze spożywa napoje kofeinowe, słodycze, alkohol, napoje gazowane, tłuste mięsa czy tłuste sery.
W kaszy jaglanej dominującą frakcją są węglowodany (80%), wśród nich przeważającą część stanowi skrobia. Wartość odżywcza porcji kaszy jaglanej (ok. 50 g suchego produktu) wynosi ok. 189 kcal. To sprawia, że dostarcza naszemu organizmowi sporą dawkę energii! Należy jednak zaznaczyć, że ilość błonnika w kaszy jaglanej jest nieznaczna, dlatego może pojawić się w menu osób stosujących dietę lekkostrawną.
Kasza jaglana jest bogata w składniki odżywcze. Jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, a także odznacza się wysoką zawartością witamin z grupy B, potasu, fosforu, magnezu czy cynku. Warto również wspomnieć że, dzięki spożywaniu kaszy jaglanej dostarczamy do organizmu żelaza, którego w innych zazwyczaj zjadanych kaszach jest znacznie mniej.
Kasza jaglana neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych, dzięki czemu jest pomocna w usuwaniu zgagi. Ze względu na bardzo korzystne proporcje kwasów tłuszczowych wspiera profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych poprzez obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL). Oprócz tego jest zalecana w chorobach żołądka, trzustki i jelit oraz osobom cierpiącym na nowotwory.
Kobiety, które dbają o swoją urodę, powinny uwzględniać kaszę jaglaną w swojej diecie. Zawiera dużą ilość krzemu, który jest odpowiedzialny za kondycję włosów i paznokci. Działa bardzo korzystnie, ponieważ zwiększa ich wytrzymałość i elastyczność. Ponadto odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu trądziku i chorób dermatologicznych.
Wiele osób zniechęca się do spożywania kaszy jaglanej przez jej charakterystyczną goryczkę. Nie jest to jednak powód do wykluczenia jej ze swojej diety! Gorzki smak kaszy świadczy o jej niewłaściwym przygotowaniu. Kaszę jaglaną przed gotowaniem należy kilkukrotnie przepłukać pod strumieniem zimnej wody, by pozbyć się saponin – substancji antyodżywczych.
Jeśli chcemy, aby nasza kasza była sypka, należy ugotować ją w stosunku
1 : 2 (1 – objętość kaszy, 2 – objętości wody)*. Natomiast jeśli zależy nam, aby kasza po ugotowaniu miała kleistą konsystencję, trzeba na jedną objętość kaszy wlać trzy objętości wody. Do gotującej się wody wrzucamy kaszę, dodajemy niewielką ilość soli, przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie wodę i będzie miękka, ok. 15–20 minut. Po ugotowaniu i wyłączeniu gazu zostawiamy jeszcze kaszę w ciepłym miejscu na ok. 10 minut.
*1 szklanka kaszy; 2 szklanki wody
3. Kasza na śniadanie – przepisy
Kasza jaglana świetnie smakuje spożywana zarówno na słodko, jak i na słono. Może stanowić element pożywnego śniadania, np. w postaci jaglanki na mleku z dodatkiem owoców, lub dania obiadowego. Znakomicie sprawdza się również jako dodatek do pulpetów czy zup. Można ją kupić w każdym większym supermarkecie, a w mniejszych miastach jest dostępna na półkach ze zdrową żywnością.
Kaszę jaglaną można nazwać produktem uniwersalnym. Ze względu na jej neutralny smak pasuje do wszystkiego! Odważne osoby, które lubią eksperymentować w kuchni, z pewnością będą zachwycone niemal nieograniczoną liczbą możliwości jej wykorzystania – polecamy jaglany budyń lub koktajl owocowy. Nie bójmy się zatem eksperymentować z kaszą jaglaną – doceńmy jej walory smakowe i odżywcze.
Przepis na budyń jaglany z jabłkiem
Składniki:
– kasza jaglana 50 g,
– napój migdałowy 200 ml,
– jabłko 90 g,
– żurawina 30 g,
– ksylitol 7 g,
– cynamon.
Sposób przygotowania
Kaszę jaglaną kilkukrotnie płuczemy na sicie pod bieżącą wodą. Następnie kaszę przekładamy do rondelka i zalewamy 100 ml napoju migdałowego oraz ok. 1/3 szklanką wody. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem do momentu, aż kasza będzie miękka i wchłonie płyn, ok. 20 minut. Ugotowaną kaszę przekładamy do pojemnika blendera, dodajemy resztę napoju migdałowego i ksylitol, a następnie miksujemy do uzyskania konsystencji gładkiego musu. Przygotowany mus przelewamy do miseczki i dodajemy pokrojone w plasterki jabłko. Całość dekorujemy żurawiną i niewielką ilością cynamonu.
Wartości odżywcze:
białko: 7,9 g,
tłuszcze: 6,2 g,
węglowodany: 79,4 g,
błonnik: 7,2 g,
łączna wartość energetyczna: 399 kcal.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Przetaczek-Rożnowska I., Bubis E., Zboża bezglutenowe alternatywą dla osób chorych na celiakię, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2016, 65(1), 127–140.
Pycia K., Jaworska G., Wyroby z kaszą jaglaną. Innowacja w branży piekarskiej i cukierniczej, „Cukiernictwo i Piekarstwo” 2017, 10, 28–31.
United States Department of Agriculture, https://ndb.nal.usda.gov/ndb/ (18.10.2018).
Brzegowy M., Kasza jaglana – właściwości, dieta i wartości odżywcze, doz.pl/czytelnia/Kasza_jaglana (18.10.2018).