Które tłuszcze są najzdrowsze, a które warto ograniczyć
Wokół tematu tłuszczów niestety narosło wiele mitów i nieścisłości wynikających z upraszczania doniesień naukowych. Jak to w końcu jest? Czy masło, margaryna czy olej kokosowy mogą stanowić element zdrowej diety. A może lepiej sięgać po oliwę i olej rzepakowy? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
SPIS TREŚCI:
1. Rola tłuszczu w organizmie
2. Tłuszcze – podział i pochodzenie
3. Tłuszcze spożywcze – popularne produkty
4. Podsumowanie
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Rola tłuszczu w organizmie
Tłuszcz w organizmie człowieka odgrywa bardzo ważną rolę i jest niezbędnym składnikiem diety. To przede wszystkim główne źródło energii, ma wyższą kaloryczność niż białko czy węglowodany. 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal, dla porównania 1 g białka lub węglowodanów –
4 kcal. Tłuszcz w organizmie jest też materiałem zapasowym, buduje błony komórkowe i komórki układu nerwowego, bierze udział w transporcie witamin oraz produkcji hormonów.
2. Tłuszcze – podział i pochodzenie
Czy źródło pochodzenia decyduje o wartości zdrowotnej tłuszczu? Tak, ma ono niemałe znaczenie, jeśli chodzi o jego wpływ na funkcjonowanie organizmu. W skład tłuszczu wchodzi glicerol i kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe mogą być nasycone lub nienasycone. To, jaki rodzaj kwasów tłuszczowych przeważa w danym rodzaju tłuszczu, decyduje o jego właściwościach.
Tłuszcze roślinne cechują się dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych i nie zawierają cholesterolu, z reguły są korzystne dla zdrowia. Z kolei tłuszcze zwierzęce stanowią źródło cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, których w diecie powinno być możliwie jak najmniej. Należy jednak pamiętać, że wszystkie tłuszcze naturalne są mieszanką kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych.
Tłuszcze zawierające dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych mają postać płynną i są nazywane olejami. Pochodzą przede wszystkim z roślin oleistych lub z nasion i pestek innych roślin (winogrona, czarnuszka, wiesiołek, dynia). Kwasy tłuszczowe nienasycone występują w dwóch formach: cis i trans.
Formy cis są bezpieczne dla zdrowia. Z kolei formy trans mogą występować naturalnie w tłuszczu (np. w maśle ich ilość wynosi ok. 2–3%) lub powstawać w procesach produkcji (G. Cichosz, H. Czeczot 2012). Sztuczne formy trans kwasów tłuszczowych stanowią czynnik ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości. W badaniach wykazano, że kwasy tłuszczowe trans spożywane w ilości dostarczającej zaledwie 2% energii zwiększają ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2 aż o 40% (G. Cichosz, H. Czeczot, M.M. Bielecka 2016).
Badanie przeprowadzone wśród polskich konsumentów pokazuje, że wiedza na temat rodzajów tłuszczu i ich wpływu na zdrowie jest niekompletna i często opiera się na nieprawdziwych przekonaniach. Co za tym idzie – praktykowane są nawyki niekorzystne dla zdrowia (M. Pilska 2020).
3. Tłuszcze spożywcze – popularne produkty
Masło (min. 82% tłuszczu)
Masło składa się przede wszystkim z tłuszczów nasyconych, których ilość w diecie powinno się ograniczyć do minimum. Można jednak wziąć pod uwagę, że masło zawiera dużo krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu masłowego, który ma ogólne działanie przeciwzapalne i odżywia komórki nabłonka jelit. Ich ilość jest jednak tak mała, że nie może to wpływać na zwiększenie wartości prozdrowotnej masła. Masło jest także w dużym stopniu źródłem naturalnych kwasów tłuszczowych w formie trans. Co ciekawe, naturalnie występujące tłuszcze trans nie mają takiego samego wpływu na organizm jak te powstające w procesach utwardzania. Przebadano tłuszcze trans z masła, zwłaszcza kwas wakcenowy, i wykazano, że mają pewne działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe (B. Paszczyk 2022). Nadal jednak należy pamiętać, że wystarczające dla organizmu jest spożywanie tłuszczów trans na poziomie < 2% dziennie.
Podsumowując, masło nie jest produktem szkodliwym dla zdrowia, można mu nawet przypisać pewne właściwości prozdrowotne. Nie należy go jednak traktować jako niezbędnego składnika diety i dodawać do potraw w dużej ilości. Łatwo zwiększa się w ten sposób kaloryczność posiłków, co może prowadzić do nadwagi.
Margaryny
Margaryny twarde składają się głównie z przetworzonych tłuszczów roślinnych i emulgatorów. Zyskały złą opinię ze względu na stosowanie w ich produkcji procesu częściowego utwardzania tłuszczów roślinnych, były więc źródłem tłuszczy trans. Aby jednak wyjść naprzeciw wymaganiom konsumentów, których świadomość w zakresie zdrowego żywienia rośnie, zaczęto stosować bezpieczniejszą metodę produkcji margaryn – estryfikację, która nie prowadzi do powstawania kwasów tłuszczowych trans (H. Makała 2020; K. Wolnicka epub).
Skąd wiadomo, jaką metodą została wyprodukowana dana margaryna? Można kierować się informacjami, które producent zawarł na etykiecie. Jeśli w wykazie składników znajdują się tłuszcze częściowo utwardzone/uwodornione, wtedy taki produkt będzie źródłem tłuszczów trans i powinno się go unikać. Do tej grupy należeć będą przede wszystkim margaryny twarde, w kostkach, używane do wypieków.
Jeśli chodzi o margaryny miękkie (w kubku, do smarowania), nie muszą być produktami pomijanymi w diecie. Co więcej, ze względu na dodatek fitosteroli (na etykiecie spotykane pod nazwą stanole/sterole roślinne) mogą wykazywać działanie wspomagające uzyskanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Dobrze, jeżeli na pierwszym miejscu
w wykazie składników znajduje się olej rzepakowy, słonecznikowy lub oliwa (K. Mironiuk 2018).
Miksy tłuszczowe zawierają tłuszcz mleczny (masło, śmietankę), który może stanowić 10–80% tłuszczu w składzie, oraz tłuszcze roślinne. Każdy wyrób, który zawiera mniej niż 10% masła, nie jest już miksem tłuszczowym, często na opakowaniu widnieje wtedy nazwa „tłuszcz do smarowania”. Dobre jakościowo miksy powinny mieć w składzie tłuszcz mleczny, oleje roślinne takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Tłuszcze te mają korzystny wpływ na zdrowie. Dobre miksy mogą też zawierać sól, wodę, substancje wzbogacające, np. witaminy. Unikać należy miksów zwierających konserwanty, emulgatory i tłuszcze częściowo utwardzone (M. Piekut 2014).
Margaryny miękkie czy miksy tłuszczowe mogą być włączane do diety pod warunkiem, że będą to produkty z dobrym składem i będą się pojawiać wyłącznie jako dodatek do pieczywa (w małych ilościach). Margaryny twarde to często produkty w trakcie produkcji powstają duże ilości tłuszczów trans, są więc znacznie bardziej szkodliwym wyborem niż margaryny miękkie czy masło.
Oleje roślinne
Oleje to grupa tłuszczów charakteryzująca się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych z grupy omega-3 i omega-6. Skład oleju, czyli zawartość danych kwasów tłuszczowych, różni się w zależności od pochodzenia.
Oliwa z oliwek składa się w przeważającej większości z kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (75%), a kwasów z grupy omega-3 i omega-6 zawiera tylko ok. 10%. Niemniej jednak występujące w nich związki wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. W badaniach potwierdzono wpływ oliwy z oliwek na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, wystąpienia nowotworów. To dzięki zawartości polifenoli, fitosteroli czy beta-karotenu – silnych przeciwutleniaczy (A. Dutkowska, D. Rachoń 2015; M. Moszak, A. Zawada, M. Grzymisławski 2018).
Warto zaznaczyć, że także oliwa z wytłoczyn z oliwek, produkt mniej szlachetny i tańszy niż oliwa extra virgin, ma działanie zmniejszające stężenie cholesterolu LDL we krwi (S. González-Rámila i wsp. 2023). Oliwę warto włączyć do codziennej diety, jej zastosowanie jest niezwykle uniwersalne – można wykorzystywać ją na surowo, np. do sałatek, ale także do podsmażania czy pieczenia.
Olej rzepakowy ze względu na podobne do oliwy skład i właściwości prozdrowotne nazywany jest „oliwą północy”. Jest jednak bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega (stanowią 31% kwasów tłuszczowych). W badaniach wykazano, że włączenie do diety oleju rzepakowego pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i cukrzycy, poprawiając insulinowrażliwość komórek. Jest on także dobrym źródłem witaminy E i innych przeciwutleniaczy, dzięki czemu wspomaga pracę układ odpornościowego (M. Moszak, A. Zawada A., M. Grzymisławski 2018; D. Rosołowska-Huszcz 2011).
Olej rzepakowy jest produktem łatwo dostępnym i tanim, więc zdecydowanie powinien pojawić się na liście tłuszczów zalecanych w zdrowej diecie.
Olej z pestek winogron w blisko 90% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nierafinowany zawiera także duże ilości związków przeciwutleniających, jak tokoferole i polifenole. Ważne jest jednak, że w oleju z pestek winogron występuje bardzo niekorzystny stosunek kwasów omega-6 do omega-3, nie jest zatem zalecany jako olej pierwszego wyboru w diecie prozdrowotnej.
W oleju kokosowym przeważają nasycone kwasy tłuszczowe. Przeanalizowano go pod kątem wpływu na choroby układu krążenia i uznano, że z jednej strony nie podwyższa stężenia cholesterolu całkowitego ani LDL w takim stopniu jak masło. Z drugiej zaś strony nie wpływa istotnie na podniesienie poziomu cholesterolu HDL, jak to zaobserwowano w przypadku innych olejów roślinnych (L. Eyres i wsp. 2016).
Przez pewien czas krążyła opinia o „cudownym” wpływie oleju kokosowego na zdrowie ze względu na występujące w nim średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Tłuszcz składający się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (tzw. tłuszcz/olej MCT) wykazuje szereg korzystnych właściwości dla zdrowia. Jednak olej kokosowy tylko w pewnym stopniu składa się ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych i nie może być utożsamiany z olejem MCT (J. Wajs, A. Brodziak 2022).
Olej palmowy to drugi z olejów roślinnych o wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ocenę wartości zdrowotnych utrudnia duże zróżnicowanie składu tego oleju w zależności od użytego do jego produkcji surowca (miąższ, pestki, oleina z miąższu, oleina z pestek itd.) W badaniach często pochodzenie nie jest zaznaczone. Dużo uwagi w pracach naukowych poświęcono wpływowi oleju palmowego na profil lipidowy i ryzyko chorób układu krążenia. Nie dają one jednak jednoznacznej odpowiedzi.
Część badań wykazała zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego i LDL, inne nie wykazały żadnego wpływu. Według niektórych badań olej palmowy podwyższa stężenie cholesterolu HDL, jednakże jedna metaanaliza wykazała znaczny wzrost stężenia cholesterolu LDL w porównaniu z olejami roślinnymi zawierającymi przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe.
Olej palmowy powinien być produktem ograniczanym w diecie ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, których spożycie nie powinno przekraczać 10% wartości energetycznej diety. W takich ilościach nie wykazano jego niekorzystnego wpływu na zdrowie (J. Sadowska, K. Włodarczyk 2022). Warto pamiętać, że choć nie kupujemy go na co dzień, jako osobnego produktu, jest on składnikiem wielu słodkich i słonych przekąsek.
4. Podsumowanie
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem diety i nie powinien być wykluczany z codziennego jadłospisu. Jest jednak najbardziej kalorycznym makroskładnikiem, dlatego nie może być spożywany bez ograniczeń. Spośród wszystkich tłuszczów największe korzyści dla zdrowia wykazują te składające się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najpopularniejsze z nich to oliwa z oliwek i olej rzepakowy.
Tłuszcze takie jak masło czy margaryny miękkie mogą być używane zamiennie jako dodatek do pieczywa. Produktami, na które zdecydowanie trzeba uważać, są margaryny twarde, ponieważ w ich składzie można znaleźć szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans. Jeśli chodzi o oleje tropikalne, to nie ma badań jednoznacznie potwierdzających ich korzystny bądź niekorzystny wpływ na zdrowie.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Cichosz G., Czeczot H., Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2012, 45(2), 181–190.
Cichosz G., Czeczot H., Bielecka M.M., Odtłuszczone produkty mleczarskie – dietetyczne nieporozumienie, „Bormatologia i Chemia Toksykologiczna” 2016, 49(2), 160–167.
Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, „Choroby Serca i Naczyń” 2015, 12(3), 154–159.
Eyres L. et al., Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans, „Nutrition Reviews” 2016, 74(4), 267–280.
González-Rámila S. et al., Olive pomace oil can improve blood lipid profile: A randomized, blind, crossover, controlled clinical trial in healthy and at-risk volunteers, „European Journal of Nutrition” 2023, 62(2), 589–603.
Makała H., Izomery trans kwasów tłuszczowych w diecie człowieka i ich wpływ na zdrowie, „Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego” 2020, 75(1–2), 71–86.
Mironiuk K., Żywność funkcjonalna–wyzwanie dla konsumenta, szansa dla producenta, „Roczniki Naukowe Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu” 2018, 5, 112–118.
Moszak M., Zawada A., Grzymisławski M., Właściwości oraz zastosowanie oleju rzepakowego i oleju z amarantusa w leczeniu zaburzeń metabolicznych związanych z otyłością, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2018, 9(2), 53–64.
Paszczyk B., Cheese and Butter as a Source of Health-Promoting Fatty Acids in the Human Diet, „Animals” 2022, 12(23), 3424.
Piekut M., Miksy tłuszczowe: Miksy wciąż mało innowacyjne, forummleczarskie.pl/raporty/557,miksy-tluszczowe (10.02.2024).
Pilska M., Wiedza i postrzeganie tłuszczów a zwyczaje żywieniowe polskich konsumentów produktów do smarowania pieczywa, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, 27(1), 148–163.
Rosołowska-Huszcz, D., Działanie kwasów tłuszczowych za pośrednictwem receptorów błonowych a znaczenie tłuszczu w dietoprofilaktyce cukrzycy typu 2, „Diabetologia Kliniczna”, 2011, 12(2), 42–51.
Sadowska J., Włodarczyk K., Wybrane aspekty technologiczne i zdrowotne stosowania oleju palmowego w produkcji żywności, „Żywność”, 2022, 29(1).
Sharafan, M. et al., Winorośl właściwa – wysoko ceniony gatunek leczniczy, spożywczy i kosmetyczny, „Lek w Polsce” 2023, 387(8), 39–48.
Wajs J., Brodziak A., Zastosowanie frakcji MCT z oleju kokosowego w żywieniu i wpływ na zdrowie, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2022, 29(130), 39–51.
Wolnicka K., Zalety i znaczenie w codziennej diecie roślinnych margaryn nowej generacji, dobretluszcze.pl/zalety-i-znaczenie-w-codziennej-diecie-roslinnych-margaryn-nowej-generacji/ (10.02.2024).