Osteoporoza jest chorobą przewlekłą obejmującą układ kostny. Zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych i określa mianem cichej epidemii. Wynika to z faktu, że początkowo nie daje żadnych objawów, jednak stan układu szkieletowego bezboleśnie się pogarsza. Odpowiednia dieta stanowi bardzo ważny element zarówno profilaktyki, jak i leczenia osteoporozy. Należy zwrócić uwagę na składniki pokarmowe wywierające korzystny wpływ na tkankę kostną oraz te, które oddziałują na nią negatywnie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Osteoporoza – objawy i przyczyny
2. Leczenie osteoporozy
3. Dieta w osteoporozie
4. Produkty przeciwwskazane
5. Podsumowanie

 

 

1. Osteoporoza – objawy i przyczyny
Osteoporoza, nazywana dawniej zrzeszotnieniem kości, prowadzi do znacznego osłabienia struktury układu szkieletowego. Wraz z jej rozwojem następuje ubytek masy kostnej, pojawiają się wówczas takie objawy jak: nasilony ból kości, deformacja klatki piersiowej (zwana garbem wdowim) i związany z tym spadek wydolności oddechowej oraz złamania (zwłaszcza kości długich, m.in. udowej i promieniowej). Można zaobserwować także stopniowe zmniejszanie wzrostu. Warto podkreślić, że złamania wynikające z zaawansowanej osteoporozy powstają zazwyczaj na skutek lekkiego urazu, który normalnie nie spowodowałby uszkodzenia w tak dużym stopniu. Złamania te nazywa się niskoenergetycznymi lub – odnosząc się do nazwy jednostki – osteoporotycznymi.

 

W większości przypadków (ok. 70%) choroba rozwija się w wyniku zaburzeń metabolizmu układu kostnego, mówi się wówczas o osteoporozie pierwotnej. Pozostałe 30% diagnozuje się jako osteoporozę wtórną. Wśród jej przyczyn wymienić można m.in. zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe wchłanianie składników pokarmowych, a także przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, heparyny oraz glikokortykosteroidów (potocznie określanych sterydami).

 

Istnieją czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Dzieli się je na trzy grupy. Do pierwszej zaliczają się czynniki niemodyfikowalne, czyli takie, których nie można wyeliminować. Są to: płeć żeńska, zaawansowany wiek, pochodzenie etniczne (rasa kaukaska), predyspozycje rodzinne i genetyczne. W drugiej grupie znajdują się te częściowo modyfikowalne, takie jak niska wartość wskaźnika BMI, stan około- i pomenopauzalny, współwystępowanie chorób, przyjmowanie niektórych leków. Trzecia grupa natomiast to czynniki modyfikowalne, na które człowiek ma wpływ – niska podaż wapnia i witaminy D (niedobory), dieta ubogobiałkowa, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu i kofeiny, siedzący tryb życia.

 

2. Leczenie osteoporozy
Głównym celem leczenia osteoporozy jest minimalizowanie ryzyka złamań. Pod kontrolą lekarza stosuje się odpowiednią farmakoterpię. Najczęściej przyjmowane leki o udowodnionej skuteczności przeciwzłamaniowej to bisfosfoniany (P. Leszczyński i wsp. 2015). Mogą być podawane doustnie lub dożylnie. Ich działanie lecznicze opiera się na hamowaniu procesu niszczenia tkanki kostnej oraz wspomaganiu odbudowy jej struktury. Istotnym elementem leczenia jest także odpowiednia dieta uwzględniająca podaż składników odżywczych, mineralnych i witamin niezbędnych dla zdrowia układu szkieletowego. Należy również wyeliminować zachowania wpływające negatywnie na stan kości.

 

3. Dieta w osteoporozie
Wśród czynników żywieniowych można wyróżnić te, które mają korzystny wpływ na masę kostną, oraz te, które działają niszcząco. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż wapnia, witaminy D, białka, magnezu, potasu oraz witamin C i K. Konieczne jest także zachowanie prawidłowego stosunku ilości wapnia do fosforu dostarczanych wraz z pożywieniem. Natomiast do czynników, które należy wyeliminować ze względu na ich szkodliwy wpływ, zalicza się nadmierne spożycie sodu, alkoholu i kofeiny, a także palenie papierosów.

  Fabryka Siły Sklep

Wapń
Wapń jest składnikiem mineralnym pełniącym wiele funkcji w organizmie. W przypadku układu kostnego stanowi rolę budulcową – właśnie z tego powodu jest głównym składnikiem diety, na który należy zwrócić uwagę w osteoporozie. W celach prewencyjnych i leczniczych zaleca się dzienną podaż wapnia w ilości 1200 mg. Wraz z wiekiem efektywność jego przyswajania się zmniejsza, dlatego warto zadbać o czynniki wspomagające absorpcję wapnia, czyli o obecność witaminy D i laktozy, kwaśny odczyn pokarmów oraz odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (1 : 1). W diecie powinny znajdować się produkty zaliczane do wartościowych źródeł wapnia. W szczególności są to produkty mleczne oraz ryby z ościami, np. sardynki, szprotki. Wśród roślinnych źródeł wymienia się zielone warzywa liściaste (jarmuż, kapustę), fasolę, soję i jej przetwory (np. tofu), migdały, sezam, mak, suszone figi i pomarańcze.

 

Witamina D
Niedobór witaminy D w znacznym stopniu przyczynia się do demineralizacji kości, ponieważ witamina bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także odpowiada za metabolizm tkanki kostnej. W przypadku jej niedostatecznego poziomu zmniejsza się efektywność wchłaniania wapnia, co może prowadzić do niedoborów tego składnika mineralnego i nasilać problem. Witamina D ma również znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Jej deficyt przyczynia się do osłabienia siły mięśni oraz zaburzeń równowagi. Wiąże się to ze wzrostem ryzyka upadków, a tym samym zwiększeniem prawdopodobieństwa złamań osteoporotycznych.

 

Dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D wraz z pożywieniem jest właściwie niemożliwe, gdyż w ok. 80% jej źródłem jest synteza skórna, która zachodzi pod wpływem działania promieni słonecznych. Aby była efektywna, muszą zostać spełnione określone warunki – w Polsce są one możliwe tylko w miesiącach letnich. W związku z tym zaleca się suplementację w ilości 800–4000 IU dziennie w zależności od wieku, masy ciała, poziomu witaminy D w organizmie oraz stanu zdrowia. W przypadku osób ze zdiagnozowaną osteoporozą taka suplementacja powinna trwać przez cały rok. Udokumentowano, że podawanie witaminy D w dawce 800 IU dziennie zmniejsza ryzyko złamań i jest ważnym elementem terapii (A. Jasik i wsp. 2019).

 

Białko
Jadłospis osób chorujących na osteoporozę powinien uwzględniać odpowiednią ilość białka. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar ma niekorzystny wpływ na stan kości. Białko jest elementem budulcowym, bierze udział w syntezie składników macierzy kostnej, np. kolagenu. W przypadku niedoboru następuje utrata masy kostnej i pogorszenie siły mięśniowej. Utrudniona jest także regeneracja tkanek uszkodzonych w wyniku urazów i złamań.

 

Nadmiar natomiast przyczynia się do wzmożonej pracy nerek, co skutkuje większym wydalaniem wapnia z moczem. Biorąc to pod uwagę, należy zadbać o odpowiednią ilość i źródło białka. Zalecane dzienne spożycie mieści się w granicach 1–1,5 g/kg mc. Do wartościowych produktów białkowych pochodzenia zwierzęcego należą mięso, ryby, jaja, nabiał. Wśród roślinnych źródeł wyróżnia się przede wszystkim nasiona roślin strączkowych, orzechy i zboża. W jadłospisie warto uwzględnić produkty z obydwu grup, tak aby stosunek białka zwierzęcego do roślinnego był proporcjonalny.

 

Magnez
W profilaktyce i leczeniu osteoporozy istotną rolę odgrywa również magnez. Bierze on udział w procesach związanych z ochroną, wzmacnianiem i odbudową tkanki kostnej. Niedobór magnezu skutkuje zaburzeniem metabolizmu wapnia, co prowadzi do hipokalcemii (zbyt niskiego stężenia wapnia we krwi), nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz zmniejszenia gęstości mineralnej kości (BMD – Bone Mineral Density). Dzienne zapotrzebowanie na ten makroelement jest zależne od płci. Kobiety powinny dostarczać ok. 320 mg na dobę, natomiast mężczyźni ok. 420 mg. Najlepszym źródłem magnezu są produkty zbożowe (w szczególności kasza gryczana), nasiona roślin strączkowych, orzechy i kakao. Warto łączyć je z produktami zawierającymi witaminę B6, białko oraz laktozę, ponieważ obecność tych składników poprawia przyswajanie magnezu przez organizm.

 

Witamina C
Kwas askorbinowy, czyli witamina C, wpływa na procesy związane z metabolizmem tkanki kostnej, jest także niezbędny do syntezy kolagenu. Ponadto przyczynia się do poprawy wchłaniania wapnia i magnezu. Niedobór witaminy prowadzi do patologicznych zmian w obrębie układu kostnego. Obserwuje się wówczas słabo wykształconą macierz kostną, co zwiększa podatność na uszkodzenia i złamania. Zalecane dzienne spożycie kwasu askorbinowego dla kobiet wynosi 75 mg, a dla mężczyzn 90 mg. W diecie powinny znajdować się świeże warzywa i owoce (w szczególności papryka, natka pietruszki, brokuły, truskawki, czarna porzeczka, jagody, kiwi, cytrusy). Najlepiej podawać je w formie surowej, ponieważ wysoka temperatura (np. podczas gotowania) powoduje rozkład kwasu askorbinowego, przez co następuje częściowa utrata jego właściwości.

 

4. Produkty przeciwwskazane
Oprócz produktów zalecanych są też takie, które powinny zostać wyeliminowane z diety lub znacznie ograniczone. Niekorzystny wpływ na układ kostny wywierają przede wszystkim używki – alkohol, kofeina i nikotyna. Należy również zwrócić uwagę na spożycie soli, ponieważ jej nadmiar przyczynia się do zwiększonej utraty wapnia wraz z moczem. W związku z tym podaż soli powinna być ograniczona do 5 g na dobę, co odpowiada 1 płaskiej łyżeczce do herbaty. Na gospodarkę wapniową mogą oddziaływać także napoje gazowane. Zawierają one duże ilości fosforu, który wiąże wapń i utrudnia jego wchłanianie. Jeśli spożycie fosforu przewyższa ilość dostarczanego wapnia, wówczas dochodzi do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, a to prowadzi do hipokalcemii.

 

5. Podsumowanie
Dieta osób ze zdiagnozowaną osteoporozą powinna uwzględniać odpowiednią podaż składników odżywczych, mineralnych i witamin, które mają szczególne znaczenie dla masy kostnej. Należy także zwrócić uwagę na eliminację czynników niesprzyjających i pogarszających stan kości. Poza dietoterapią ważnym elementem leczenia jest również indywidualnie dostosowana aktywność fizyczna.

 


Bibliografia
Białokoz-Kalinowska I. et al., Dieta w profilaktyce osteoporozy – zalecenia i kontrowersje, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2013, 9(4), 350–356.
Chwojnowska Z., Dieta w osteoporozie – produkty zalecane i niewskazane, ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-osteoporozie-produkty-zalecane-i-niewskazane/ (03.10.2022).
Dardzińska J., Chabaj-Kędroń H., Małgorzewicz S., Osteoporoza jako choroba społeczna i cywilizacyjna – metody profilaktyki, „Hygeia Public Health” 2016, 51(1), 23–30.
Jasik A. et al., Witamina D i osteoporoza, „Postępy Nauk Medycznych” 2019, 32(1), 8–13.
Leszczyński P. et al., Diagnostyka i leczenie osteoporozy – zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015, „Forum Reumatologiczne” 2015, 1(1), 12–24.
Marcinowska-Suchowierska E., Sawicka A., Wapń i witamina D w prewencji złamań osteoporotycznych, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, 3, 273–279.
Otlewska A. et al., Osteoporoza – przyczyny i metody zapobiegania, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2018, 2(55), 258–262.
Platta A., Rola żywienia w profilaktyce i leczeniu osteopenii i osteoporozy u kobiet, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni” 2014, 86, 16–28.
Taraszewska A., Osteoporoza zalecenia żywieniowe, bimed-lodz.pl/wp-content/uploads/2016/12/Dieta-osteoporoza_Prolia_31_03_2015.pdf (03.10.2022).