Często słyszymy, że kofeina działa na nas odwadniająco. W kontekście jakości oraz ilości spożywanych płynów sugeruje się ograniczenie płynów zawierających kofeinę. Podkreśla się, że płyny te nie powinny być stosowane jako płyny nawadniające. Dodatkowo niektóre z nich zalecają rekompensowanie każdej wypitej filiżanki kawy szklanką wody. Ale czy kofeina naprawdę odwadnia? Czy picie kawy naraża nasz organizm na większy deficyt płynów?

 

SPIS TREŚCI:
1. Zalecenia dotyczące spożycia płynów
2. Źródło kofeiny
3. Działanie kofeiny
4. Wpływ kofeiny na nawodnienie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zalecenia dotyczące spożycia płynów
Zalecenia dotyczące ilości spożywanych płynów wahają się w przedziale 1,5–3 l dziennie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności określa dzienne zapotrzebowanie na płyny w ilości ok. 2 l dla kobiet oraz ok. 2,5 l dla mężczyzn (przy umiarkowanej aktywności fizycznej i takich warunkach środowiska). Inny powszechnie stosowany przelicznik służący do obliczenia podstawowego zapotrzebowania na wodę to:

 

30 ml/kg masy ciała, np. 70 kg × 30 ml = 2,1 l

 

Podczas szacowania zapotrzebowania na płyny należy uwzględniać tryb życia, środowisko (temperaturę, wilgotność), rodzaj dodatkowej aktywności oraz antropometrię. Wydaje się oczywiste, że osoby z większą masą ciała potrzebują więcej płynów. Należy również pamiętać, że zapotrzebowanie indywidualne nie jest stałe, wpływają na nie warunki pogodowe, aktywność fizyczna oraz liczba posiłków płynnych w ciągu dnia. Szacuje się, że całkowita zawartość płynów pochodząca z produktów żywnościowych dostarcza 20–30% płynów.

 

2. Źródło kofeiny
Kofeina jest składnikiem żywności, stanowi produkt pochodzenia roślinnego, możemy znaleźć ją w kawie, herbacie, czekoladzie, kakao, napojach energetycznych, żelach dla sportowców oraz niektórych suplementach diety. Przez większość populacji jest regularnie spożywana w formie naparu z kawy. Poziom kofeiny w kawie jest bardzo zróżnicowany i oscyluje w zakresie 90–250 mg. Uzależniony jest od formy przygotowania i techniki parzenia.

 

Kofeina wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 30–120 minutach od przyjęcia w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu i obecności treści pokarmowej w żołądku. Czas połowicznego rozpadu kofeiny u osób dorosłych wynosi 3–7 godzin.

  Fabryka Siły Sklep

3. Działanie kofeiny
Działanie kofeiny opiera się na hamowaniu receptorów adenozynowych A1 i A2 znajdujących się m.in. w sercu i ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Wywołują one tym samym szereg zmian w organizmie człowieka. Efektem tego jest silny wpływ na korę mózgową – proces ułatwia tym samym procesy myślowe, polepsza nastrój i zmniejsza zmęczenie, utrudniając zasypianie. Kofeina wpływa także na rozszerzenie oskrzeli i naczyń krwionośnych, zwłaszcza serca, mózgu i mięśni szkieletowych – poprawia ich pracę i zwiększa podatność na wysiłek fizyczny. Dodatkowo pobudza zwoje autonomiczne i usprawnia przewodnictwo w układzie przewodzącym serca. Często stosowana jest przez sportowców. Wpływa na poprawę wydolności oraz zmniejsza uczucie zmęczenia.

 

4. Wpływ kofeiny na nawodnienie
Kofeina spożywana w dużych dawkach (500 mg) posiada działanie diuretyczne, wpływa na zwiększenie wydalania płynów. Efekt moczopędny kofeiny zaobserwowano już wiele lat temu. Autorzy pierwszych publikacji sugerują, że przyjmowanie kofeiny powoduje ostrą diurezę, natomiast regularne jej spożywanie może prowadzić do rozwoju tolerancji i przeciwdziałać działaniu diuretycznemu. Do tej pory uważano, że ograniczenie kofeiny na 4 dni powoduje utratę nabytej tolerancji. W licznych badaniach przeprowadzonych przez Eddy&Downs nad statusem nawodnienia i jego związku z kofeiną zaobserwowano zróżnicowane wnioski. Tendencje badań wskazały, że wyższe dawki kofeiny u osób niepijących kawy powodują ostrą diurezę, a niższe dawki nie wykazywały takiej zależności.


W badaniu przeprowadzonym przez dr Sophię Killer i wsp. analizowano wpływ standardowych dawek kofeiny na poziom nawodnienia organizmu. Do badania zaangażowano 50 mężczyzn pijących kawę, a ocenę nawodnienia badano na kilka sposobów. Efekt spożywania kofeiny porównano z przyjmowaniem wody. Kontrolowano aktywność fizyczną, spożycie płynów oraz żywności. Uczestnicy spożywali 4 × 200 ml kawy zawierającej 4 mg/kg kofeiny i taką samą ilość wody. Wyniki wskazały, że nie ma różnic pomiędzy regularnym spożyciem kofeiny a spożyciem wody. Przyjmowanie kofeiny zapewnia podobne właściwości uwalniające wodę.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Wierzejska R., Kofeina – powszechny składnik diety i jej wpływ na zdrowie, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2012, 63, 2, 141–147.
Killer S.C., No evidence of dehydration with moderate daily coffee intake: a counterbalanced cross-over study in a free-living Population, „Plos One” 2014, 9(1), epub.