Chipsy to jedne z najbardziej popularnych przekąsek. W sklepach można znaleźć coraz więcej rodzajów tego produktu. Czy warto je kupować?

 

SPIS TREŚCI:
1. Żywność wysokoprzetworzona
2. Duża dawka energii
3. Znikome źródło witamin i składników mineralnych
4. Źródło soli
5. Źródło akrylamidu

 

 

1. Żywność wysokoprzetworzona
Chipsy są produkowane przy użyciu ziemniaków, oleju roślinnego i soli. W sklepach znajdziemy chipsy o wielu smakach. Takie produkty posiadają zazwyczaj rozbudowaną listę składników – chipsy smakowe zawierają w swoim składzie m.in. cukier, fruktozę, maślankę w proszku, warzywa w proszku, aromat dymu wędzarniczego, ekstrakt drożdżowy, kwas cytrynowy, serwatkę w proszku, wzmacniacze smaku itp.

 

2. Duża dawka energii
Chipsy dostarczają dużej liczby kilokalorii – w 100 g zawierają aż 572 kcal. Dla porównania – standardowa paczka chipsów to właśnie 100 g.

 

Garść chipsów waży około 15 g, a wartość odżywcza tej porcji jest następująca:
– wartość energetyczna: 85,8 kcal,
– białko: 0,8 g,
– tłuszcz: 6,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,6 g, kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 3,1 g, kwasy tłuszczowe wielonienasycone z grupy omega-6: 1,3 g,
– węglowodany ogółem: 7,5 g,
– błonnik pokarmowy: 1,2 g.

  Fabryka Siły Sklep

3. Znikome źródło witamin i składników mineralnych
Ze względu na znikomą wartość odżywczą chipsy nie stanowią źródła jakichkolwiek witamin i składników mineralnych.

 

W porcji tego produktu (15 g) znajdują się jedynie:
– 0,3 mg witaminy B3,
– 0,1 mg witaminy B6,
– 3 µg kwasu foliowego,
– 2,5 mg witaminy C,
– 1,2 mg witaminy E,
– 0,1 mg cynku,
– 0,3 mg żelaza,
– 2,7 mg wapnia,
– 120,2 mg potasu,
– 13,4 mg fosforu,
– 103,5 mg sodu.

 

4. Źródło soli
W 100 g produktu znajduje się średnio 1,5 g soli, natomiast maksymalne zalecane dzienne spożycie tego związku wynosi 5 g (płaska łyżeczka) i dotyczy zarówno soli dodawanej do potraw, jak i znajdującej się w produktach spożywczych. Regularne sięganie po słone przekąski takie jak chipsy może przyczyniać się do spożywania zbyt dużej ilości soli. Z kolei nadmiar chlorku sodu w diecie zwiększa ryzyko rozwoju m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, raka żołądka, kamicy nerkowej i osteoporozy.

 

5. Źródło akrylamidu
Akrylamid to związek powstający podczas obróbki termicznej żywności wysoko węglowodanowej (smażenie, pieczenie). W przemyśle jest substancją wykorzystywaną do uzdatniania wody oraz jako składnik cementu, zapraw murarskich, barwników, klejów czy uszczelniaczy.

 

W branży spożywczej to właśnie chipsy zawierają go najwięcej – od 50 do nawet 3500 µg/kg. Substancja ta wykazuje potencjalne właściwości rakotwórcze. Ponadto działa mutagennie i toksycznie na układ nerwowy człowieka. Dotychczas nie poznano dokładnego wpływu akrylamidu na organizm, gdyż tego typu badania są prowadzone zaledwie od 17 lat.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Gibała M., Janowski G.J., Znaczenie diety w prewencji oraz wyrównaniu nadciśnienia tętniczego, „Choroba Serca i Naczyń” 2016, 13(4), 265–270.
Jankowska J., Helbin J., Potocki A., Akryloamid jako substancja obca w żywności, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2009, 90(2), 171–174.
Kunachowicz H. et al., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Warszawa 2005.
Rychlik E., Sól – co trzeba o niej wiedzieć, ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/sol---co-trzeba-o-niej-wiedziec1 (18.04.2019).
Tajner-Czopek A., Akrylamid – potencjalnym zagrożeniem w przetworzonej żywności, Technologia produkcji i bezpieczeństwo żywności, pod red. Tarko T. i wsp., Kraków 2014.