Mięso drobiowe jest uważane za dobre źródło łatwostrawnego i pełnowartościowego białka. Filet z kurczaka jest produktem, po który często sięgają sportowcy, osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, dzieci czy osoby zmagające się z różnymi schorzeniami. Na całym świecie z kurczaka przygotowuje się różnego rodzaju dania i w każdym miejscu smakuje nieco inaczej, w zależności od lokalnych przypraw lub tradycyjnych metod przygotowania potrawy.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wartość odżywcza
2. Dobre źródło białka
3. Bogactwo witaminy B3 (niacyny)
4. Uwaga na wysoko przetworzone mięso
5. Zastosowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Wartość odżywcza
Mięso kurczaka zawiera prawie 22 g białka w 100 g produktu. Zawartość tłuszczu jest niska, dzięki czemu łatwo ulega strawieniu i nie przeciąża układu trawiennego. Ponadto jest dobrym źródłem potasu, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. W filecie z kurczaka znaleźć można witaminy A i E oraz witaminy z rodziny B – B1, B2, B3, B6, B12, a także foliany.

 

Wartość odżywcza w 100 g produktu:
– kaloryczność: 98 kcal,
– białko: 21,5 g,
– tłuszcz: 1,3 g,
– węglowodany: 0 g,
– błonnik: 0 g.

 

Makro- i mikroelementy:
– sód: 55 mg,
– potas: 385 mg,
– wapń: 5 mg,
– fosfor: 240 mg,
– magnez: 33 mg,
– żelazo: 0,4 mg,
– cynk: 0,49 mg,
– miedź: 0,01 mg,
– mangan: 0,01 mg.

 

Witaminy:
– witamina A: 6 µg,
– witamina E: 0,3 mg,
– tiamina: 0,09 mg,
– ryboflawina: 0,153 mg,
– niacyna: 12,44 mg,
– witamina B6: 0,55 mg,
– foliany: 12 µg,
– witamina B12: 0,4 µg.

 

2. Dobre źródło białka
Mięso z kurczaka dostarcza pełnowartościowego białka przy jednoczesnej niewielkiej zawartości tłuszczu. Dzięki temu jest zalecane przy dietach łatwostrawnych, redukcyjnych czy o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych. W swojej diecie powinny go uwzględnić osoby cierpiące na takie choroby jak wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy, dyspepsja czynnościowa żołądka, hiperlipidemia, miażdżyca, choroby wątroby czy nowotwór. O odpowiednią ilość białka powinni zadbać także sportowcy. Wysiłek fizyczny powoduje szybsze wykorzystanie tego makroskładnika. W diecie sportowca ilość białka powinna wynosić 1–1,5 g/kg masy ciała (w niektórych dyscyplinach nawet powyżej 2 g/kg masy ciała), dlatego filet z kurczaka będzie świetny na potreningowe uzupełnienie strat białka.

 

3. Bogactwo witaminy B3 (niacyny)
Synteza witaminy B3 jest ściśle związana z tryptofanem, z którego powstaje. Do funkcji niacyny zalicza się uczestniczenie w syntezie cholesterolu, kwasów tłuszczowych oraz hormonów. Przyczynia się ona także do modyfikacji białek, naprawy DNA, sygnalizacji międzykomórkowej oraz regulacji stężenia wapnia w organizmie. Niedobór witaminy B3 może doprowadzić do pelagry objawiającej się bolesnością języka oraz ust, zmianami skórnymi (które nasilają się, kiedy skóra zostaje wystawiona na działanie promieniowania słonecznego), biegunką, wymiotami, niekiedy także depresją.

  Fabryka Siły Sklep

4. Uwaga na wysoko przetworzone mięso
Według danych z 2018 r. Polacy dostarczają 18 głównych składników żywnościowych (witamin i pierwiastków) z przetworzonego białego i czerwonego mięsa. Wynika z tego, że produkty mięsne stanowią dużą część spożywanej żywności. Warto zatem zadbać, aby mięso pochodziło od zaufanych sprzedawców, miało jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń oraz by było jak najmniej przetworzone. Nieprzestrzeganie tych zasad może przyczynić się do występowania poważnych zakażeń, np. bakterią Escherichia coli. Spożywanie przetworzonego mięsa może zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory.

 

5. Zastosowanie
Filet z kurczaka jest idealny zarówno na śniadanie, obiad, kolację czy przekąskę w ciągu dnia. Wszystko zależy od sposobu przygotowania i wybranych dodatków. Pieczony filet można kroić w plastry i kłaść na kromkach chleba, co będzie stanowić dobrą alternatywę dla kupowanych wędlin. Na obiad świetnie sprawdzi się kurczak grillowany lub gotowany z ziołami na parze. Natomiast daniem kolacyjnym mogą być placuszki z filetem i pieczarkami smażone bez tłuszczu. Kurczak dobrze smakuje z dodatkami warzywnymi i owocowymi.

 

1 surowy filet z kurczaka (200 g) = 198 kcal
1 gotowany filet z kurczaka (170 g) = 150 kcal
1 wędzony filet z kurczaka (180 g) = 198 kcal

 


Bibliografia
Mizera. J., Mizera K., Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie, Łódź 2017, 55–74.
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2007, 240–305.
Laskowski W., Górska-Warsewicz H., Kulykovets O., Meat, Meat Products and Seafood as Sources of Energy and Nutrients in the Average Polish Diet, „Nutrients” 2018, 10(10), E1412.
Pancar Y.E. et al., Phenobarbital-induced pellagra resulted in death, „Cutaneous and Ocular Toxicology” 2014, 33(1), 76–78.