Dietetycy oraz specjaliści do spraw żywienia prześcigają się w wymyślaniu nowych i analizowaniu istniejących już diet. Jedną z diet budzących wiele kontrowersji, ale posiadającą swoje liczne grono zwolenników, jest dieta zgodna z grupą krwi. Jej prawidłowe stosowanie to przede wszystkim poznanie i przestrzeganie kilku ważnych zasad, które znajdziecie poniżej.


SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego dieta zgodna z grupą krwi?
2. Określ swoją grupę krwi
3. Dieta a grupa krwi

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Dlaczego dieta zgodna z grupą krwi?

Książka współtwórcy programu dietetycznego Petera D’Adamo pt. "Jedz w zgodzie ze swoją grupą krwi" stała się światowym bestsellerem, a metoda wymyślona przez Petera oraz jego ojca Jamesa, którzy na co dzień są lekarzami, zyskała na popularności.


Na temat diety zgodnej z grupą krwi krąży wiele opinii. Ma ona swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy w głównej mierze są dietetykami i jak autorzy diety lekarzami. Nie ma bowiem naukowych dowodów na to, że sposób odżywiania się jest zapisany w grupie krwi.


Niemniej jednak nie ma również powodów, które eliminowałyby tę dietę z powszechnego obiegu. Zwłaszcza że jej krótkotrwałe stosowanie przyczynia się do spadku wagi (nawet 2,5 kg tygodniowo) oraz nie zagraża zdrowiu. Nie zaleca się z kolei jej dłuższego stosowania, bowiem może prowadzić do osteoporozy czy anemii oraz wielu innych chorób.


Reasumując, pomimo wielu głosów "przeciw" tej metodzie, pomogła ona wielu osobom skutecznie zrzucić wagę i zmienić swoje nawyki żywieniowe. W związku z tym poleca się ją właśnie tym ludziom, którzy nie tylko chcą zredukować centymetry w pasie, ale pragną również zacząć zdrowo się odżywiać.


2. Określ swoją grupę krwi

Zanim przystąpi się do diety, na samym początku tuż po zapoznaniu się z jej filozofią, należy określić grupę krwi. Wyróżniamy cztery podstawowe grupy krwi:

- grupa AB;

- grupa 0; Fabryka Siły Sklep

- grupa A;

- grupa B.


Zgodnie z tym, co głosi dieta, należy odpowiednio się odżywiać, wybierając menu przeznaczone do swojej grupy krwi. Każda grupa krwi powiązana jest z trzema rodzajami pokarmów:

- pokarmy wskazane do spożycia;

- pokarmy zabronione;

- pokarmy neutralne.


Co jeść, mając grupę AB? Czy grupa 0 może spożywać przetwory mleczne? O tym w kolejnym punkcie.


3. Dieta a grupa krwi

Do każdej z podstawowych grup krwi przypisany jest odpowiedni sposób odżywiania się, i tak:


- dieta grupa krwi A

Zalecane produkty: ananas, śliwki, oliwa, większość warzyw (łącznie ze strączkowymi), wiśnie.


Zabronione produkty: czerwona papryka, gazowane napoje, krewetki, mięso, nabiał, niektóre ryby, piwo, ziemniaki.


- dieta grupa krwi B

Zalecane produkty: baranina, dziczyzna, kefir, oliwa, twarogi, warzywa, zielona herbata


Niezalecane produkty: drób, dziki ryż, krewetki, mąka żytnia, oleje roślinne, pomidory, pszenica, soczewica, większość orzechów, siemię lniane.


- dieta grupa krwi AB

Zalecane produkty: brązowy ryż, mąka żytnia, napoje mleczne, soja, większość warzyw i owoców, wodorosty, zielona herbata.


Niezalecane produkty: banany, czerwone mięso, kasza gryczana, masło, nasiona, pełne mleko, pestki, pomarańcze.


- dieta grupa krwi 0

Zalecane produkty: banany, brokuły, czerwone mięso, kapusta włoska, papryka czerwona, ryby i owoce morza, sól jodowana, szpinak, wodorosty.


Niezalecane produkty: alkohol wysokoprocentowy, brukselka, kalafior, pestki słonecznika, piwo, soczewica.



Powyższy artykuł należy rozpatrywać w kategoriach dodatkowej opcji żywieniowej oraz ciekawostki dietetycznej, a nie jako wyznacznik zdrowej, w pełni zbilansowanej diety. Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem indywidualnej porady żywieniowej, skontaktuj się z wykwalifikowanym dietetykiem, który ustali plan żywieniowy odpowiedni dla Ciebie.