Dieta baletnicy – założenia, efekty, jadłospis, opinie
Dieta baletnicy większości z nas kojarzy się z uzyskaniem bardzo szczupłej sylwetki, z tego też powodu dużo kobiet decyduje się na jej stosowanie. W Internecie i różnego typu czasopismach aż roi się od informacji na temat diet typu „minus 5 kg w tydzień”. Jest to chwyt marketingowy i nie ma wiele wspólnego z racjonalnym odżywianiem. Niestety dieta baletnicy należy do tego typu diet. Polega głównie na dostarczeniu do organizmu bardzo niskiej wartości energetycznej, przez co organizm traci kilogramy. Jednak w 90% po zakończeniu takiej kuracji występuje efekt jo-jo. Czy warto więc zaryzykować i przekonać się o jej skuteczności na własnej skórze?
SPIS TREŚCI:
1. Krótka charakterystyka i założenia diety baletnicy
2. Efekty stosowania diety baletnicy
3. Jadłospis w diecie baletnicy
4. Opinie na temat diety baletnicy
![](https://static.fabrykasily.pl/articles/fs-article-bnr-order-survey/logo.png)
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Krótka charakterystyka i założenia diety baletnicy
Nazwa diety bez wątpienia przykuwa uwagę, przez co bardzo duża część kobiet decyduje się na jej stosowanie w celu uzyskania spektakularnych efektów. Niestety po jakimś czasie większość z nich jest rozczarowana, ponieważ dieta baletnicy jest bardzo restrykcyjna, niesie za sobą duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo, a z samą baletnicą w większości przypadków łączy ją jedynie nazwa. Warto pamiętać jednak o tym, że środowisko baletowe nadal jest uważane za jedne z najbardziej predysponujących do wystąpienia zaburzeń odżywiania. Według badań przeprowadzonych w 2017 r. aż 45% baletnic w wieku do 25 lat deklarowało stosowanie głodówek, diet ograniczających, a dieta baletnicy właśnie do takich należy.
Na jej stosowanie decydują się w większości kobiety, którym zależy na jak najszybszej utracie kilku zbędnych kilogramów. Teoretycznie w ciągu zaledwie 10 dni można schudnąć aż około 10 kg. Jednak tempo utraty masy ciała jest bardzo indywidualne i osoby decydujące się na taki rodzaj diety rzadko osiągają tak wysoki wynik. Bardzo niebezpieczne jest również to, że dieta baletnicy jest popularna w środowisku młodych dziewczyn, które borykają się z zaburzeniami odżywiania. Wiele badań wykazuje ścisłą korelację pomiędzy odżywianiem w młodości a zdrowiem w dorosłym życiu. Dlatego też stosowanie diety baletnicy zwłaszcza przez młode osoby naraża je na problemy zdrowotne w życiu dorosłym.
Jak powszechnie wiadomo, zalecana przez Instytut Żywności i Żywienia bezpieczna utrata masy ciała to ok. 0,5–1 kg tygodniowo, w związku z czym już w tym momencie powinno dać nam to do myślenia, że dieta baletnicy nie jest dla naszego organizmu najzdrowszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że dieta pozwalająca na zredukowanie nadmiaru kilogramów powinna być dopasowana indywidualnie do zapotrzebowania energetycznego danej osoby i nie powinna być uboga w składniki odżywcze.
Z założenia dietę baletnicy powinno się stosować nie dłużej niż 10 dni. Jej głównym celem jest jak najszybsza utrata jak największej liczby kilogramów. Niestety bardzo niskokaloryczny jadłospis często doprowadza do niedoboru witamin oraz składników mineralnych, przez co może występować wyniszczenie organizmu. Należy również pamiętać, że dieta ta jest dietą niskoenergetyczną, więc szybko dochodzi do osłabienia organizmu, braku siły do wykonywania najprostszych czynności wymagających od nas jakiejkolwiek aktywizacji ruchowej. Według opublikowanych informacji dieta baletnicy dostępna jest w dwóch wariantach. W zależności od tego, który wariant wybierzemy, jadłospis nieco się różni, jednak w każdym przypadku zakłada się 10 dni stosowania oraz utratę 10 kg.
2. Efekty stosowania diety baletnicy
Głównym celem diety baletnicy, jak już wcześniej wspomniano, jest utrata 10 kg w 10 dni. Jednak dokładna analiza jej zasad oraz jadłospisu pozwala zauważyć, że ma ona raczej niewiele wspólnego z prawidłowo zbilansowaną dietą redukcyjną. Ze względu na bardzo niską podaż witamin i składników mineralnych dieta baletnicy może prowadzić do odwodnienia oraz wyniszczenia organizmu. Sytuację pogarsza fakt, że zamiast wypijania wody w ciągu dnia można zdecydować się na picie czarnej kawy bez cukru, która
będzie wzmagać diurezę. Dodatkowo picie zbyt dużej ilości kawy zawierającej kofeinę może prowadzić do nadmiernego pobudzenia organizmu czy też tachykardii.
Niestety obok utraty kilku zbędnych kilogramów w krótkim czasie nasz organizm może ponieść również wiele innych strat. U osób restrykcyjnie przestrzegających zasad diety baletnicy obserwuje się między innymi omdlenia, ogólne osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, senność, wypadanie włosów, utratę masy mięśniowej, pogorszenie ogólnego stanu skóry, nudności oraz zaparcia.
Do wystąpienia negatywnych efektów prowadzi również fakt, że jednym z głównych założeń diety jest włączenie od trzeciego dnia jej trwania aktywności fizycznej. Niestety przy tak niskiej podaży energetycznej w ciągu dnia jakakolwiek aktywność fizyczna może być tragiczna w skutkach.
3. Jadłospis w diecie baletnicy
Jadłospis w diecie baletnicy jest niestety bardzo niskoenergetyczny oraz niezbilansowany. Istnieje możliwość wyboru jednego z dwóch dostępnych wariantów. Jadłospisy w każdym w nich wyglądają następująco:
I wariant – składa się on z dwudniowych cykli, które pozwalają na spożywanie tylko określonego typu posiłków:
– pierwsze dwa dni – 1 litr wody, dodatkowo czarna kawa bez cukru (maksymalnie 4 filiżanki),
– dzień trzeci i czwarty – jeden odtłuszczony ser biały, jeden mały jogurt naturalny, dodatkowo kawa, herbata lub woda (nie więcej niż 2,5 l płynów na dzień),
– dzień piąty i szósty – ziemniaki gotowane w mundurkach (maksymalnie 10 sztuk na dzień), dodatkowo kawa, herbata lub woda (nie więcej niż 3 l płynów na dzień),
– dzień siódmy i ósmy – maksymalnie 0,5 kg chudego mięsa drobiowego, dodatkowo kawa, herbata lub woda (nie więcej niż 2,5 l płynów na dzień),
– dzień dziewiąty i dziesiąty – pomidory oraz zielone warzywa (ogórek, sałata, brokuł) bez ograniczeń.
II wariant – w ciągu dnia można spożywać tylko jeden z wymienionych niżej produktów:
– migdały – redukują uczucie głodu oraz zapobiegają podjadaniu słodyczy,
– mleko – poprawia przemianę materii, przyswajanie wapnia oraz dostarcza niezbędnych witamin,
– jaja – ze względu na dużą zawartość pełnowartościowego białka skutecznie zmniejszają chęć podjadania,
– sałata – dostarcza wielu witamin, jest niskokaloryczna oraz skutecznie „zapycha” żołądek,
– seler – pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu,
– szparagi – regulują zarządzanie gospodarką wodną,
– jabłka – charakteryzują się dużą zawartością błonnika oraz pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej,
– grejpfruty – pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej,
– chude mięso drobiowe – przyczynia się do skuteczniejszego spalania tkanki tłuszczowej oraz jest konieczne w procesie budowy masy mięśniowej,
– woda – jest niezbędna do życia, skutecznie poprawia przemianę materii oraz zmniejsza uczucie głodu.
Jak łatwo zauważyć, oba z powyższych wariantów są bardzo restrykcyjne. Bez względu na to, który zdecydujemy się zastosować, przestrzeganie jego zasad może być bardzo problematyczne. Co prawda zalecane produkty charakteryzują się dużą zawartością witamin, mikro- oraz makroelementów, jednak spożywane oddzielnie oraz w bardzo małych ilościach nie są wystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania energetycznego.
4. Opinie na temat diety baletnicy
Opinie na temat diety baletnicy nie są raczej pochlebne. Co prawda, większości osób stosujących dietę baletnicy udaje się stracić kilka zbędnych kilogramów, jednak w zdecydowanej większości przypadków wiąże się to również z efektem jo-jo. Dzieje się tak za sprawą tego, że ludzki organizm po tak długotrwałej głodówce domaga się dostarczenia zaległej energii, co prowadzi do napadów obżarstwa. Oprócz tego metabolizm ulega spowolnieniu i nie potrafi poradzić sobie z nagłym zwiększeniem przyjmowanych kalorii, co prowadzi do szybkiego przybierania na wadze.
Niestety ciągle istnieje bardzo duża grupa zwolenniczek (głównie to właśnie kobiety decydują się na jej stosowanie), która uważa, że warto przemęczyć się te kilka dni dla uzyskania spektakularnych efektów. Niestety, jak w większości przypadków teoria znacznie różni się od praktyki, dlatego po zastosowaniu diety baletnicy nie są one już tak zmobilizowane do innych, znacznie zdrowszych kuracji odchudzających. Większość ludzi po jakimś czasie stwierdza, że dużo zdrowszym oraz skuteczniejszym rozwiązaniem będzie po prostu zastosowanie prawidłowo zbilansowanej diety.
![](https://static.fabrykasily.pl/articles/fs-article-bnr-order-survey/logo.png)
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Tommy B., Dieta baletnicy – efekty przed i po, jadłospis, opinie jak schudłam, super-brzuch.pl/dieta-baletnicy (19.01.2018).
Dieta baletnicy: zasady, menu, efekty, zanimzjesz.pl/zdrowy-styl-zycia/dieta-baletnicy-zasady-menu-efekty (19.01.2018).
Kowalska M., Dieta baleriny, elle.pl/sport/artykul/dieta-baleriny (19.01.2018).
Żuława G., Pilch W., Ocena sposobu żywienia uczennic szkoły baletowej fundacji artystycznej w Krakowie, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2012, 63(1), 105–110.
Ołpińska-Lischka M., Ocena gotowości anorektycznej i obraz ciała tancerek z Polski i Niemiec, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, 7(7), 423–440.