Cynamon był już wykorzystywany przez starożytnych Chińczyków i Egipcjan. Jest przyprawą, która nie tylko pięknie pachnie i jest smaczna, ale ma także wyjątkowe właściwości. Można go wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko w kuchni. Ta popularna przyprawa to nic innego jak wysuszona kora cynamonowca. Jest to jednak nie tylko przyprawa, gdyż już bardzo wcześnie cynamon służył jako surowiec leczniczy. Był używany jako antidotum na trucizny, środek moczopędny i wiatropędny.

 

SPIS TREŚCI:

1. Cynamon i jego właściwości lecznicze

2. Cynamon a zgrabna sylwetka

3. Kumaryna

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Cynamon i jego właściwości lecznicze

Cynamon jest źródłem błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Jego skład powoduje, że przyprawa ta jest doskonałym środkiem w walce z wolnymi rodnikami, które stymulują procesy starzenia się komórek, powstawanie nowotworów i chorób układu krążenia. Wykazano, że cynamon obniża ciśnienie krwi, normalizuje także poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL i HDL cholesterolu. Cynamon ma także właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i antyalergiczne. Olejek cynamonowy zaliczany jest do najsilniejszych naturalnych antyseptyków. Działa bakteriobójczo na Salmonella typhimurium, Escherichia coli i Candida albicans.

 

Cynamon pobudza także wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz wpływa korzystnie na wchłanianie składników odżywczych. Badania wskazują także na przeciwcukrzycowe właściwości cynamonu. U osób z występującą cukrzycą typu II cynamon normalizuje poziom glukozy we krwi. Udowodniono także, że cynamon obniża stężenie hemoglobiny glikowanej i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań towarzyszących cukrzycy typu II.


Jest doskonałym środkiem rozgrzewającym, dlatego znakomicie sprawdza się w początkowej fazie przeziębienia. Działa także rozkurczowo i wiatropędnie. Cynamon znany jest głównie jako przyprawa, ale może także służyć jako naturalna alternatywa dla środków chemicznych służących do pielęgnacji ciała. Można z niego zrobić wiele maseczek i peelingów. Należy jednak uważać. Zanim się je zastosuje, warto sprawdzić, czy nie wywoła reakcji alergicznej.


Z cynamonu można zrobić także odświeżacz do ust czy środek na owady. W domowym zastosowaniu może posłużyć jako naturalny odświeżacz powietrza lub środek na mole.


2. Cynamon a zgrabna sylwetka

Kolejną ważną cechą przypisywaną cynamonowi jest twierdzenie, że przyspiesza on metabolizm, poprawia trawienie i pomaga schudnąć. Jest także pomocny w walce z nadmiernym spożyciem słodyczy, ponieważ skutecznie hamuje na nie apetyt. Dodatkowo, co bardzo ważne na diecie odchudzającej, daje poczucie sytości, co zapobiega przejadaniu się.

 

Ilość cynamonu, którą należy spożyć, by wykorzystać jego odchudzające działanie, to pół łyżeczki na dzień. Fabryka Siły Sklep


Należy oczywiście pamiętać, że cynamon ma być dodatkiem do racjonalnej, zdrowej diety odchudzającej oraz aktywnego trybu życia, ponieważ samo jego stosowanie raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów w postaci spadających kilogramów.

 

3. Kumaryna

Składnikiem cynamonu jest także kumaryna. Nadmierne spożycie tej substancji może negatywnie wpływać na ludzki organizm, uszkadzając nerki i wątrobę. Kumaryna wpływa na rozrzedzenie krwi, dlatego spożywanie cynamonu jest niewskazane zwłaszcza  u kobiet w ciąży. Może bowiem prowadzić do poronień.

 

Zawartość kumaryny zależy od rodzaju cynamonu. Najwięcej znajduje się w cynamonie kasja pochodzącym z Chin. Cynamon cejloński zawiera znacznie mniejsze ilości tej substancji.  

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Kaławaj K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości cynamonu, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”  2015, 21(3), 328–331.

Sanderski M., Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie, Warszawa 2009, 248–250.