Choroba refluksowa jest coraz częstszą dolegliwością wielu Polaków, która skutecznie potrafi obniżyć komfort życia. Jedzenie w pośpiechu, palenie papierosów czy szybkie tempo życia mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Zgaga, odbijania, uczucie palenia w brzuchu są często jej pierwszymi objawami, które są przez nas bagatelizowane. Jak więc zdiagnozować i leczyć refluks? Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe

i wybrać najlepsza aktywność fizyczną? Zapraszamy do lektury.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest choroba refluksowa?

2. Jakie są objawy refluksu?

3. Diagnostyka

4. Leczenie

5. Co należy zmienić w stylu odżywiania?

6. Jak aktywność fizyczna wpływa na objawy?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest choroba refluksowa?

Choroba refluksowa jest chorobą przewlekłą polegającą na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku w wyniku osłabienia napięcia dolnego zwieracza przełyku (lower esophageal sphincter – LES).

 

Ciśnienie panujące w żołądku jest wyższe niż w przełyku, stąd w przypadku nadmiernej relaksacji LES następuje cofanie się treści żołądka do przełyku powodujące wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów.

 

 


2. Jakie są objawy refluksu?

Objawy najprościej możemy podzielić na przełykowe takie jak:

– zgaga;

– odbijanie;

– dysfagia (utrudnione połykanie);

– dyspepsja (niestrawność);

– ból w klatce piersiowej, często palący;


oraz pozaprzełykowe takie jak:

– czkawka;

– chrypka;

– kaszel.


Objawy te są często mylone z innymi zaburzeniami, np. kaszel z chorobami układu oddechowego, a niestrawność ze zwykłym przejedzeniem. Podobnie ból w klatce piersiowej jest często przypisywany zaburzeniom kardiologicznym, a nie identyfikowany z refluksem.

 

Ważne jest zatem przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, zlecenie odpowiednich badań oraz samoobserwacja ze strony pacjenta.


3. Diagnostyka

Jeśli występują u ciebie powyższe objawy, warto udać się do lekarza w celu ustalenia ich etiologii.

Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu może zalecić wykonanie:

– gastroskopii,

– pH-metrii przełyku (oceny pH w przełyku),

– manometrii przełyku (oceny ciśnienia przełykowego),

– impedancji przełykowej (ocena motoryki przełyku oraz typu refluksu kwaśny/niekwaśny).

 

Na ich podstawie lekarz wykluczy lub zdiagnozuje chorobę refluksową

i wybierze dla ciebie najlepsza formę leczenia.


4. Leczenie

Leczenie jest wieloaspektowe. Aby było efektywne i mogło skutecznie obniżyć objawy refluksu, musi obejmować:

– stosowanie leków obniżających wydzielanie żołądkowe,

– modyfikację stylu życia pacjenta, również w zakresie nawyków żywieniowych,

– w ciężkich przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.


5. Co należy zmienić w stylu życia i odżywiania?

Styl życia i sposób odżywiania mają niebagatelne znaczenie w przypadku leczenia i profilaktyki choroby refluksowej.

 

Zalecenia lekarzy i dietetyków obejmują:

– zmniejszenie masy ciała – zwłaszcza u osób borykających się z nadwagą

i otyłością, szczególnie o typie brzusznym tzw. jabłko masa ciała nasila objawy choroby. Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, a tym samym nasilenie objawów refluksu. Zaobserwowano, iż zmniejszenie masy ciała u osób cierpiących z powodu choroby refluksowej znacząco obniżyło dokuczliwość objawów;

 

– rzucenie palenia – palenie papierosów upośledza stopień napięcia LES, ponieważ działa na niego relaksacyjnie. W związku z tym palenie może przyczyniać się do zwiększenia ilości treści żołądkowej zarzucanej do przełyku, a tym samym powodować nasilenie objawów;

 

– ograniczenie ilości spożywanego alkoholu – alkohol, podobnie jak papierosy, obniża napięcie LES i przyczynia się do nasilenia objawów refluksu. Dodatkowo zwiększa ilość wydzielanego kwasu solnego w żołądku, który również w nadmiarze przy braku jednocześnie przyjmowanego pokarmu powoduje drażnienie śluzówki żołądka i nasilenie dolegliwości, a nawet może powodować powstawanie nadżerek, a w dalszej perspektywie nowotworów żołądka;

 

– zmianę pozycji w trakcie odpoczynku i snu – warto zadbać o to, aby

w trakcie snu spać na lekkim podwyższeniu, tak aby głowa i korpus ciała były wyżej niż nasz żołądek. Dzięki temu siła grawitacji sprawi, iż zarzucanie treści żołądkowej będzie utrudnione, przełyk będzie łatwiej się oczyszczał,

a tym samym objawy będą mniejsze;

 

Zmiany w zakresie sposobu odżywiania obejmują:

– spożywanie mniejszych porcji posiłków o regularnych porach. Zaleca się spożywanie 5–6 posiłków dziennie, w regularnych 3–4-godzinnych odstępach czasu;

 

– w przypadku choroby refluksowej u osób trenujących sport wyczynowo możliwa jest konieczność spożywania większej ilości posiłków w celu zapewnienia odpowiedniej podaży kalorycznej;

 

– należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając, tak aby trawienie żołądkowe było łatwiejsze – przy szybkim jedzeniu posiłków połykamy duże ilości powietrza, co zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne i tym samym może nasilać objawy refluksu;

 

– nie należy pić dużych ilości płynów w trakcie jedzenia posiłku, aby nie rozrzedzać kwasów żołądkowych, a tym samym nie upośledzać trawienia pokarmu.

 

– po posiłku zaleca się unikanie pozycji leżącej przez co najmniej 2 godziny.

Ostatni posiłek zaleca się spożyć na ok. 3–3,5 godzin przed snem, gdyż

w pozycji leżącej oczyszczanie przełyku przebiega mniej efektywnie;

 

– odpowiednią podaż płynów – zaleca się spożywanie minimum 1,5 l wody mineralnej niegazowanej, niskozmineralizowanej.

 

– nie zaleca się picia soków i nektarów cytrusowych, które nasilają występowanie objawów refluksu. Warto unikać również mocnych naparów kawy i herbaty oraz napojów gazowanych, ponieważ mogą one działać drażniąco na śluzówkę żołądka. Niektórzy zalecają spożywanie mleka w celu obniżenia objawów refluksu. Niestety nadmierna podaż mleka wywiera efekt odwrotny, gdyż zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, a tym samym nasilenie objawów. Zaleca się wypijanie maksymalnie 1–2 szklanek mleka dziennie.

 

– odpowiedni wybór posiłków i sposób ich przygotowania – zaleca się spożywanie posiłków gotowanych na parze, gotowanych, smażonych lub duszonych bez dodatku tłuszczu. Ograniczenie ilości tłuszczu w diecie pozwala na ograniczenie ilości samoczynnych relaksacji LES, a tym samym na zmniejszenie objawów refluksu. Ograniczenie podaży błonnika obniża stopień drażnienia śluzówki, co również ma pozytywny wpływ na zmniejszenie dolegliwości.

 

Należy pamiętać, iż przypadku wdrożenia wykluczeń produktów warto skonsultować ze specjalistą kwestię wprowadzenia odpowiedniej suplementacji w celu uzupełnienia niedoborów makro- i mikroskładników.


Szczegółowy wykaz produktów, które nasilają objawy refluksu:

– napoje: kawa, herbata, alkohol, napoje gazowane, soki cytrusowe, sok pomidorowy, napar z mięty, gorąca czekolada;

 

– produkty zbożowe: kasze gruboziarniste, np. gryczana;

 

– nabiał – tłuste mleko, sery topione, ser feta, pleśniowy, tłusta śmietana, śmietanka, jajecznica smażona na tłuszczu;

 

– mięsa – konserwy mięsne, pasztety, tłuste mięso wieprzowe, kaczka, gęś, boczek;

 

– tłuszcze – smalec;

 

– warzywa – cebulowe, strączkowe, por, karczochy, czosnek, szparagi;

 

– owoce – cytrusowe, np. pomarańcza, mandarynka, kumkwat, limonka;

 

– przyprawy – papryka chilli, chrzan, pieprz czarny, curry, imbir, musztarda;

 

– sosy – majonezowe, musztardowe lub zrobione na tłustej śmietanie;

 

– słodycze – czekolada i tłuste wyroby cukiernicze.


W przypadku osób z nasilonymi objawami refluksu lub uprawiających sport wyczynowo niezbędna jest wizyta u wykwalifikowanego dietetyka, który na podstawie zebranego wywiadu ustali plan żywieniowy najbardziej optymalny dla danej osoby, uprawianej dyscypliny oraz stopnia zaawansowania choroby.


6. Jak pogodzić aktywność fizyczną z chorobą refluksową?

Choroba refluksowa jest szczególnie uciążliwa dla osób aktywnych fizycznie.

Bardzo intensywny wysiłek fizyczny nasila objawy refluksu, skutecznie utrudniając trening. Wysiłek o niskiej i umiarkowanej intensywności jest jak najbardziej zalecany w celu wzmocnienia mięśni tłoczni brzusznej, zwłaszcza przepony – co może zmniejszyć dolegliwości związane z schorzeniem.

Dla osób ze stwierdzoną chorobą refluksową dotąd nieaktywnych fizycznie zalecane są: spacery, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, jazda na rolkach, bieganie o niskiej intensywności, najlepiej 3–4 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Dopiero po przyzwyczajeniu organizmu do obecności aktywności fizycznej możliwe jest przejście do bardziej intensywnych ćwiczeń.


W celu zniwelowania objawów refluksu oprócz wcześniejszych zaleceń warto zastosować kilka poniższych porad:

– po posiłku odczekaj minimum 2,5–3 godziny do rozpoczęcia treningu;

 

– do nawadniania wybieraj wodę niegazowaną, niskozmineralizowaną,

a w przypadku wysiłku fizycznego trwającego powyżej 60 minut napoje izotoniczne izoosmolarne;

 

– unikaj ćwiczeń, które powodują gwałtowne pochylanie ciała w przód oraz naciskających na brzuch. Zarówno pochylanie, jak i ćwiczenia, w których wywierany jest nacisk na jamę brzuszną, powodują zwiększenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego i wzrost częstości zarzucania żołądkowego;

 

– ćwiczeniami nasilającymi objawy refluksu są m.in. brzuszki, skłony, dźwiganie ciężarów, ćwiczenia z głową położoną niżej niż brzuch, ćwiczenia wywierające nacisk na jamę brzuszną, np. na ławce skośnej.


Należy pamiętać, iż bardzo ważne jest obserwowanie swojego organizmu

w trakcie wykonywanego treningu oraz jego modyfikacja, w przypadku jeśli zauważymy, że dane ćwiczenia powodują wystąpienie objawów.


Jeśli posiadasz chorobę refluksową, skonsultuj się z wykwalifikowanym trenerem personalnym, który w zależności od stopnia nasilenia objawów, twojego celu treningowego oraz możliwości organizmu ustali plan treningowy najlepszy dla ciebie.

 


Bibliografia

Jarosz M., Dzieniszewski J., Choroby żołądka i dwunastnicy, 1, Warszawa 2005.

Marlicz K., Leczenie choroby refluksowej przełyku, "Gastroenterologia w codziennej praktyce lekarskiej" 2002, 6, 2–5. 

Mendes-Filho A.M., Moraes-Filho JP., Nasi A. et al., Influence of exercise testing in gastroesophageal reflux in patients with gastroesophageal reflux disease, "Arquivos Brasileiros de Cirurgia Digestiva" 2014, 1, 3–8.

Poleszak E., Choroba refluksowa przełyku i objawy towarzyszące, "Aptekarz Polski" 2008, 27, 5.

Singh M., Lee J., Gupta N. et al, Weight loss can lead to resolution of gastroesophageal refluxdisease symptoms: a prospective intervention trial, "Obesity" 2013, 2, 284–290.

Skrzydło-Radomańska B., Diagnostyka choroby refluksowej przełyku, "Medycyna Rodzinna" 2004, 1, 18–21.

Smith T., Zgaga i refluks żołądkowy, 1, Warszawa 2011.