Muzyka do biegania – legalny środek dopingujący
Muzyka do biegania to temat, który nigdy nie schodzi z ust biegaczy. Jaki utwór daje największego kopa? Przy którym najlepiej się biega? Ilu ludzi, tyle różnych gustów. W poszukiwaniu najlepszego kawałka sięgamy po opinię znajomych albo szukamy jej w książkach lub internecie. Muzyka to temat rzeka. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że naprawdę pomaga.
SPIS TREŚCI
1. Muzyka – legalny środek dopingujący
2. Muzyka stymuluje pracę mózgu
3. Dobra muzyka wpływa na abstrakcyjne myślenie
4. Chcesz startować na zawodach? Zabierz ze sobą słuchawki
5. Najlepsza muzyka do biegania
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Muzyka – legalny środek dopingujący
Istnieje wiele badań potwierdzających motywujący i oddziałujący na wyniki w sporcie wpływ muzyki. I tak na przykład brazylijscy naukowcy dowiedli, że bieganie z muzyką poprawia osiągane wyniki w biegu na 5 kilometrów. Uczestnicy, którzy w ich eksperymencie pobiegli z muzyką, osiągnęli lepsze wyniki od tych, którzy jej nie słuchali. Co ciekawe, czasy początkowych metrów także były krótsze dla osób biegających w słuchawkach.
Wiele badań nad skutecznością muzyki przeprowadził m.in. uznany na całym świecie badacz psychofizjologiczny – Costas I. Karageorghis. Na podstawie swoich eksperymentów stwierdził wprost, że muzyka to „legalny środek dopingujący”, ponieważ pozytywnie wpływa na stres, brak motywacji, depresję startową i wiele innych.
2. Muzyka stymuluje pracę mózgu
W muzycznych eksperymentach monitoruje się m.in. ciągłą pracę mózgu. 100% spośród wszystkich światowych badań zauważa w swoich eksperymentach jedną wspólną dla wszystkich zależność. To neuroplastyczność mózgowa osób, którzy słuchają spokojnych lub dynamicznych utworów. Neuroplastyczność ta polega na zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych, które mają wpływ na regenerację, pamięć, większą motywację itd.
Badania wskazują także na regulacyjną rolę muzyki w procesie kontroli poziomów testosteronu i kortyzolu, a więc hormonów mających wpływ na naszą determinację i siłę.
3. Dobra muzyka wpływa na abstrakcyjne myślenie
Przypomnijcie sobie chwile, kiedy w radiu lub gdziekolwiek indziej puszczono wasz ulubiony utwór. Czy nie uruchomiliście wówczas swojej wyobraźni, czy słuchany utwór nie przywołał wspomnień? Na pewno zdarzyło się wam także wyobrazić siebie w jakiejś wymarzonej sytuacji.
Te opisane doświadczenia to właśnie abstrakcyjne myślenie, czyli zdolność do tworzenia wyobrażeń. Jak bardzo ten typ myślenia ma wpływ na wyniki
w sporcie, opisał już m.in. przywołany wyżej badacz – Karageorghis.
Dowiódł on, że muzyka pomaga ludziom, a przede wszystkim sportowcom
w wizualizacji swoich zawodów, w wyobrażaniu siebie jako zwycięzców. To myślenie pomaga w tworzeniu nowych struktur nerwowych, które potem odgrywają istotną rolę w przywoływaniu miłych i motywujących doznań przed ćwiczeniem i w trakcie sportowej rywalizacji.
Bez muzyki nie wyobraża sobie życia najszybszy człowiek świata – Usain Bolt. Jamajczyk słucha jej w czasie rozgrzewki, treningów, masaży czy podróży po świecie. Zresztą przykład Bolta nie jest odosobniony. Muzyki słucha cały panteon gwiazd światowego biegania.
4. Chcesz startować na zawodach? Zabierz ze sobą słuchawki
Na trasie biegów masowych na 5, 10, 21 i 42 kilometrów znajdziemy masę biegających w słuchawkach zawodników. Wielu spośród nich nawet nie wyobraża sobie rywalizacji bez zabrania mp3. „Biegam od 10 lat i tylko raz zdarzyło mi się stanąć na starcie bez empetrójki. Słuchanie ulubionych kawałków pomaga mi w przyspieszaniu i motywacji” – komentuje jeden
z zapalonych biegaczy, Damian, którego rekord w półmaratonie wynosi 1:27,35.
Nawet jeśli ktoś nie zwykł biegać w słuchawkach, to muzyka i tak go odnajdzie. Organizatorzy puszczają muzykę przy okazji każdych większych zawodów. Nieważne, czy pójdziesz na ogólnopolski test Coopera, czy wystąpisz na mistrzostwach Polski czy świata, muzyka znajdzie cię wszędzie. I nawet jeśli sobie jej nie życzysz, to kiedy puszczą przypadkowo twój ulubiony utwór, na pewno poczujesz się silniejszy.
5. Najlepsza muzyka do biegania
Muzyka w bieganiu odgrywa rolę praktycznie 24 godziny na dobę. Jest potrzebna przed treningiem w celu odpowiedniej motywacji, w trakcie biegania dla podtrzymania ducha walki oraz po treningu w celu odpowiedniej relaksacji. Czasami przydaje się przy jedzeniu, a także przy okazji drzemki lub snu. Najistotniejsza jej rola jak się jednak wydaje przypada przed treningiem dla wywołania odpowiedniej motywacji. Grunt to w końcu „ruszyć tyłek” z miejsca, a potem jest już z górki.
Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Jak wspomnieliśmy już we wstępie, „ilu ludzi, tyle różnych gustów”. Nie sposób żebyśmy w propo-zycjach dla was przywołali tylko nasze motywatory. O to, jaką muzykę wybrać przed treningiem dla odpowiedniego pobudzenia, zapytaliśmy więc naszych internautów. Poniżej prezentujemy listę 40 utworów z największą ilością głosów:
– Jeden Osiem L – Smak zwycięstwa;
– Fort Minor – Remember the name;
– Tau – List motywacyjny;
– Trzeci Wymiar – Ważne, jak kończysz;
– Pawbeats ft. Zeus – Widnokrąg;
– Tinie Tempah – Written in the stars ft. Eric Turner;
– Music Predators – Dreamer (beatcore remix);
– Sobota gość, chór Montu – Do góry łeb;
– Skepta – Hold on (Out now);
– The Script – Hall of name;
– The XX – Intro HQ;
– Najlepszy Przekaz W Mieście – Zawsze do celu;
– MUSE Survival London 2012 Official Olympic Song;
– Drużyna Mistrzów – Wierz w siebie;
– Zbuku – Do końca;
– Gumisiaoo feat. Zuus – Moskwa 2013;
– The Nycer ft Deeci – Losing control;
– Zedd – Straight into the fire;
– Zedd – Stay the night (Zedd & Kevin Drew remix);
– Dity South, Alesso – City of dreams ft. Ruben Haze;
– Zbuku – Że życie ma sens;
– Thousand Foot Krutch – War of change;
– Lost Frequencies – Are you with me;
– Rudimental – Waiting all night ft. Ella Eyre;
– Avicii – Waiting for Love;
– Darude – Sandstorm;
– KęKę – Zmysły;
– Projekt Nasłuch – Syzyf;
– DM2: Hukos, Praktis, Cira – W moim zasięgu;
– Sway – Still Speedin;
– Chipmunk – Champion ft. Chris Brown;
– Sia – You're never fully dressed without a smile;
– Manafest – Impossible lyrics;
– Bezimienni – Idź i walcz;
– DVBBS & Borgeous – Tsunami;
– Survivor – Eye of the tiger;
– Bob One ft. Bas Tajpan – Daj z siebie wszystko;
– The Black Eyed Peas – I gotta feeling;
– Official Song Helsinki 2012;
– Imagine Dragons – Warriors.
Dużą rolę w motywacji odgrywa także obraz. Warto czasami wysłuchać danego kawałka razem z teledyskiem. Szybko zauważycie, że takie połączenie naprawdę potrafi wiele działać! Dla tych, którzy muzykę kochają
i dla tych, którzy od niej stronią – mamy na końcu artykułu muzyczny teledysk. Usiądźcie wygodnie, wczujcie się i dokładnie go obejrzyjcie. Możecie też spróbować zrobić to najpierw bez dźwięku, a potem razem
z nim.
Przywołany teledysk ukazuje wszystko, co w sporcie najpiękniejsze: emocje, łzy, szczęście, dramaty i euforie. W połączeniu z muzyką potrafi natomiast dać refleksyjnego i motywacyjnego kopa. Sprawdźcie sami, czy działa. Powodzenia!