Lato to sezon grillowy, jednak potrawy, które wtedy wybieramy, nie zawsze dobrze wpływają na nasz organizm. Jak grillować, aby było zdrowo? Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek.

 

SPIS TREŚCI:

1. Na czym polega grillowanie

2. Rodzaje grilla

3. Czy grillowanie jest niezdrowe

4. Na czym grillować, aby było zdrowo

5. Jak bezpiecznie grillować? Wskazówki

6. Zdrowy grill – podsumowanie

 

 

1. Na czym polega grillowanie
Grillowanie polega na obróbce termicznej produktu bez udziału tłuszczu. Temperatura grillowania waha się od 150°C do nawet 320°C. Rozróżnia się grillowanie za pomocą płyt kontaktowych lub rusztu.

 

Może zachodzić w trybie:
– otwartym, w którym tylko jedna powierzchnia surowca styka się z rozgrzaną płytą;
– zamkniętym, w którym zarówno dolna, jak i górna powierzchnia produktu stykają się z gorącym powietrzem.


Źródłem energii cieplnej w trakcie grillowania mogą być gaz, prąd elektryczny, spalane drewno, węgiel drzewny lub brykiet węgla drzewnego.
Grillowanie często porównywane jest do pieczenia, smażenia czy wędzenia. Najczęściej grilluje się mięso i jego przetwory (kiełbasy, boczek), świetnie nadają się do tego również ryby i niektóre warzywa.


2. Rodzaje grilla

Wyróżnia się grille:
– węglowy – najtańszy i najpopularniejszy rodzaj grilla. Mięso opieka się na ruszcie bezpośrednio nad paleniskiem węgla drzewnego, brykietu węgla drzewnego lub drewna;
– gazowy – źródłem ciepła jest gaz. Ten rodzaj grilla pozwala na kontrolowanie temperatury opiekania;
– elektryczny – źródłem energii jest prąd. Podczas grillowania nie wydziela się dym, zatem ten rodzaj grilla sprawdzi się także w zamkniętych pomieszczeniach.


3. Czy grillowanie jest niezdrowe
W trakcie grillowania produktów mięsnych dochodzi do wielu przemian, w wyniku których powstają szkodliwe związki:
– wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA,
– heterocykliczne aminy aromatyczne HCA,
– akrylamid,
– nitrozoaminy.


Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) powstają w wyniku przemian tłuszczu, który wycieka z grillowanego surowca i kapie na rozgrzany brykiet węgla drzewnego bądź węgiel drzewny. Wśród WWA wyróżnia się kilkaset związków, które bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Najlepiej poznanym jest bezno-(α)piren (BaP), który jest zarazem jednym z najbardziej toksycznych WWA. Fabryka Siły Sklep


Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne wykazują właściwości mutagenne i rakotwórcze. W wyniku przemian metabolicznych w organizmie przyczyniają się do wystąpienia błędów w kodzie DNA oraz mutacji, które prowadzą do zmian nowotworowych. Ilość WWA w produktach grillowanych zależy od temperatury i czasu grillowania, rodzaju i jakości opału, typu grilla, odległości rusztu od paleniska, metod obróbki wstępnej oraz zawartości tłuszczu w produkcie.


Heterocykliczne aminy aromatyczne to produkty rozkładu aminokwasów i białek oraz pochodne wytwarzane w reakcji Maillarda z kreatyniny, cukrów i aminokwasów w temperaturze wyższej niż 300°C. Powstają głównie na powierzchni mięsa lub ryb w wyniku grillowania nad otwartym ogniem. Należy unikać przypalania produktów, gdyż w zwęglonej skórce kumuluje się największa ilość tych toksycznych związków.


4. Na czym grillować, aby było zdrowo
Najczęściej używany grill to ten opalany węglem drzewnym. Mięso jest smażone bezpośrednio na ruszcie ułożonym nad paleniskiem. Przyczynia się to do powstawania największej ilości WWA, ilość ta bardzo szybko rośnie wraz ze stopniem przypieczenia i czasem obróbki. Wyciekający z mięsa tłuszcz spada na żar, gdzie ulega rozpadowi, co prowadzi do powstania WWA. W efekcie WWA ulatniają się wraz z powstającym dymem i osiadają na powierzchni grillowanych produktów. Są także wdychane, co również nie jest obojętne dla zdrowia. Ilość WWA drastycznie wzrasta także podczas opiekania mięsa bezpośrednio nad palącym się drewnem drzew iglastych lub szyszek.


Lepszym wyborem jest użycie grilla gazowego lub elektrycznego. Grille gazowe pod płytą posiadają specjalny pojemnik, do którego w czasie opiekania skapuje tłuszcz, dzięki czemu nie ulega on spaleniu, a szkodliwe związki nie ulatniają się wraz z dymem. Jednak najlepszym wyborem jest grill elektryczny, w czasie jego użycia powstaje znikoma ilość WWA.
Aby zminimalizować ilość WWA w mięsie grillowanym z użyciem drewna lub węgla, wystarczy zmniejszyć kontakt mięsa z żarem. Jednym ze sposobów jest używanie aluminiowych tacek, które zatrzymują na powierzchni wytopiony tłuszcz. Taki sam efekt uzyskuje się dzięki grillowaniu mięsa w folii aluminiowej.


Należy jednak też zwrócić uwagę, że aluminium stanowi niebezpieczne źródło glinu w diecie człowieka. Glin może przenikać z folii do żywności. Eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydali opinię, że w normalnych warunkach aluminium w niewielkich ilościach przechodzi do żywności. Jednakże kontakt aluminiowych przyborów z żywnością, która zawiera kwasy lub sól (przecier pomidorowy, jabłkowy, ocet, sól), zwiększa ryzyko migracji metalu do grillowanej żywności.


Organizm człowieka wydala tylko niewielkie ilości glinu. Dlatego w bardzo łatwy sposób można go obciążyć. Sole glinu mogą gromadzić się w jelitach i ludzkich tkankach (kościach, przytarczycach i mózgu). Glin przyczynia się również do rozwoju wielu chorób, w tym m.in. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, encefalopatii dializacyjnej, choroby kości czy raka piersi. Dlatego najlepiej do grillowania używać tacek żeliwnych lub ze stali szlachetnej.


Grillowanie mięsa ze skórą sprawia, że bardzo małe ilości WWA wnikają do wnętrza produktu. Skóra zawiera dużo tłuszczu, w którym WWA się rozpuszczają. Usunięcie skóry i konsumpcja samego mięsa znacznie ogranicza spożycie szkodliwych związków, nawet jeśli mięso było grillowane bezpośrednio nad żarem.


Ilość WWA w mięsie można również znacznie zmniejszyć poprzez wcześniejsze podgrzanie mięsa do temperatury 70°C, a następnie krótkie grillowanie. Badania wykazały, że krótkie 1–2-minutowe podgrzewanie do temperatury 70°C pozwala nawet w 100% zmniejszyć ilość WWA (A. Więk, K. Tkacz, R. Żywica 2013).


5. Jak bezpiecznie grillować? Wskazówki
Grillowane mięso zawsze jest źródłem szkodliwych związków, np. rakotwórczych WWA czy HCA. Jednakże można wdrożyć pewne działania, które zminimalizują ich ilość w gotowym produkcie.


Wskazówki:
– w miarę możliwości grillować na grillach elektrycznym lub gazowym;
– do rozpalania węgla drzewnego używać naturalnych podpałek, które spalają się całkowicie i są bezwonne;
– nie grillować na wilgotnym drewnie, drewnie iglastym czy szyszkach, gdyż podczas ich spalania powstaje wiele szkodliwych związków. Drzewo iglaste zawiera więcej żywicy, która w czasie grillowania bardziej się dymi;
– nie polewać drewna płynną podpałką w czasie grillowania, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko wniknięcia do żywności większej ilości szkodliwych substancji;
– nie grillować mięsa na otwartym ogniu;
– węgiel drzewny rozpalić ok. godziny przed grillowaniem, gdyż mięso opiekane na żarzącym się węglu smakuje najlepiej;
– nie dopuszczać do ściekania tłuszczu na rozżarzony węgiel czy brykiet;
– nie zaleca się grillowania na tackach aluminiowych, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury aluminium może migrować do żywności. Najlepiej do grillowania używać tacek żeliwnych lub ze stali szlachetnej;
– do grillowania lepiej wybierać surowe mięso niż kiełbasy. Kiełbasy peklowane zawierają azotany i azotyny, które w czasie opiekania przekształcają się w rakotwórcze nitrozoaminy;
– wybierać na grilla chude gatunki mięs i ryb. Im większa ilość tłuszczu w surowcu, tym więcej wycieknie go w czasie grillowania i powstanie większa ilość szkodliwych WWA;
– pamiętać o zamarynowaniu produktów na grilla. Mięso i drób marynować co najmniej 1–2 godziny, natomiast ryby i warzywa ok. godziny. Jako składniki marynaty świetnie sprawdzą się olej, wino, ocet, sok z cytryny, sos sojowy, miód, czosnek, cebula, przyprawy. Wcześniejsze zamarynowanie mięsa w mieszance oleju i przypraw zmniejsza ilość szkodliwych HCA (J.S. Smith i wsp. 2008);
– grillować mniejsze porcje mięsa lub ryb, dzięki temu będą piec się krócej;
– nie przedłużać czasu grillowania, nie dopuszczać do przypalenia się mięsa, ryby czy pieczywa. Przypalona skórka zawiera dużo szkodliwych substancji, m.in. akrylamidu;
– koniecznie wzbogacać potrawy grillowane o warzywa. Na grilla świetnie nadają się ziemniaki, pomidory, cebula, cukinia, bakłażan czy papryka;
– nie spożywać grillowanej żywności zbyt często. Częste spożycie nadmiernie przypieczonych produktów mięsnych z grilla może sprzyjać rozwojowi nowotworów m.in. jelita grubego i piersi (H. Parada i wsp. 2017; R. Sinha iwsp. 1999).
– do dań z grilla przygotowywać sałatki i surówki, które są źródłem wielu witamin, składników mineralnych, błonnika oraz przeciwutleniaczy o działaniu przeciwzapalnym.


6. Zdrowy grill – podsumowanie
Grillowana żywność zawsze jest źródłem związków o potencjale rakotwórczym, jak wielopierścieniowe aminy aromatyczne, heterocykliczne aminy aromatyczne, akrylamid czy nitrozoaminy, jednak dzięki kilku działaniom możemy zredukować ich ilość.
Najlepszy pod względem zdrowotnym jest grill elektryczny. Na grilla najlepiej wybierać chude gatunki mięs czy ryb (np. drób, dorsz, mintaj) oraz warzywa. Przed grillowaniem należy właściwie zamarynować produkty. Aby posiłek z grilla był zdrowy, należy łączyć go z dużą ilością surowych warzyw. Żywność grillowana nie powinna stanowić podstawy codziennej diety. Spożywana sezonowo i w małych ilościach nikomu nie zaszkodzi.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Ciemniak A., Czy można grillować bezpiecznie?, „Gospodarka Mięsna” 2012, 5, 24–28.
Dordevic D., Buchtova H., Jancikova S. et al., Aluminum contamination of food during culinary preparation: Case study with aluminum foil and consumers’ preferences, „Food Science & Nutrition” 2019, 7(10), 3349–3360.
Gill V. et al., Advanced Glycation End Products (AGEs) May Be a Striking Link Between Modern Diet and Health, „Biomolecules” 2019, 9(2), 888.
Gushgari A.J., Halden R.U., Critical review of major sources of human exposure to N-nitrosamines, „Chemosphere” 2018, 210, 1124–1136.
Kubiak S. M., Borowy T., Grala R., Urządzenia i techniki wykorzystywane podczas grillowania, „Gospodarka Miesna”2021, 5, 31–33.
Masuda M., Wang Q., Tokumura M., Simultaneous determination of polycyclic aromatic hydrocarbons and their chlorinated derivatives in grilled foods, „Ecotoxicology and Environmental Safety” 2019, 178, 188–194.
Parada H. et al., Grilled, barbecued, and smoked meat intake and survival following breast cancer, „Journal of the National Cancer Institute” 2017, 109(6), epub.
Sinha R. et al., Well-done, grilled red meat increases the risk of colorectal adenomas, „Cancer Research” 1999, 59(17), 4320–4324.
Smith J.S., Ameri F., Gadgil P., Effect of marinades on the formation of heterocyclic amines in grilled beef steaks, „Journal of Food Science” 2008, 73(6), 100–105.
Sobczak P., Żukiewicz-Sobczak W., Prozdrowotne aspekty grillowania, „Gospodarka Mięsna” 2016, 5, 20–21.
Więk A., Tkacz K., Żywica R., Zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w mięsnych produktach grillowanych w zależności od zawartości tłuszczu w surowcu, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2013, 2(87), 39-50.
Wojda B., Grillowanie – zalecane techniki i sprzęt, ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/grillowanie-zalecane-techniki-i-sprzet/ (8.06.2018).