Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Powięź podeszwy to struktura włóknista tkanki łącznej na części podeszwowej stopy. Zaczyna się ona od guza piętowego, a kończy się na głowach kości śródstopia. Jej zadaniem jest wspieranie łuku podłużnego stopy. Zapalenie powięzi podeszwy jest bardzo powszechne wśród osób biegających.
SPIS TREŚCI:
1. Zapalenie powięzi podeszwy – objawy
2. Przyczyny występowania zapalenia powięzi podeszwowej
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zapalenie powięzi podeszwy – objawy
W przebiegu zapalenia powięzi podeszwy pojawia się ból stóp, który lokalizuje się w okolicy pięty, a czasami wokół łuku stopy. Objawy są zazwyczaj bardziej nasilone rano i zwykle w ciągu dnia łagodnieją, by pod koniec dnia, w czasie zwiększonej aktywności, znów się nasilić.
Ból może być ostry w okolicy jednego określonego punktu, możemy również stwierdzić występowanie większej ilości rozproszonych punktów bolesnych na przebiegu powięzi.
2. Przyczyny występowania zapalenia powięzi podeszwowej
Występowanie zapalenia powięzi podeszwy spowodowane jest najczęściej zmęczeniem lub przeciążeniem mięśnia piszczelowego tylnego. Mięsień ten jest odpowiedzialny za wzmacnianie łuku stopy. Problemy pojawiają się często jako powikłanie po urazie kończyny dolnej. Oprócz tego negatywny wpływ ma nadmierny stres i zaburzenia hormonalne związane z korą nadnerczy.
Przyczyną zapalenia powięzi podeszwy jest również przetrenowanie. Uważa się, że zbyt duża ilość beztlenowej aktywności lub brak bazy tlenowej przyczyniają się do powstania tego urazu. Nawet nieprawidłowe dopasowanie obuwia może zwiększać ryzyko wystąpienia tego problemu (np. stosowanie butów dla osób ze stopą supinującą, gdy mamy do czynienia z nadmierną pronacją stopy).
Brak równowagi mięśniowej powoduje przeciążanie i długotrwałe utrzymywanie się skurczu rozcięgna. W konsekwencji rozcięgno nie jest
w stanie pełnić swojej funkcji.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w przypadku braku równowagi mięśniowej ból może być również spowodowany przez nadmierne rozciągnięcie danej struktury. Bardzo często dzieje się tak w przypadku zapalenia powięzi podeszwy.
Warto o tym pamiętać, gdyż w takiej sytuacji rozciąganie tej struktury nie jest wskazane. Leczenie może polegać również na modyfikacji diety, uzupełnieniu składników odżywczych, przyjęciu środków przeciwzapalnych oraz modyfikacji dotychczasowej aktywności.
Czasami stosuje się coś w rodzaju „szyny”, aby poprawić wydolność powięzi oraz mięśni. Jednakże należy pamiętać, że każda pomoc w postaci stabilizatorów czy szyn ma za zadanie wspierać daną strukturę
i w konsekwencji prowadzi do jej osłabienia. Dlatego tego typu pomoce należy stosować z rozwagą.
Poniżej kilka wskazówek, jak radzić sobie z zapaleniem powięzi podeszwy:
– roluj wszelkie punkty spustowe (punkty maksymalnej bolesności) w mięśniach łydki, od kolana poprzez ścięgno Achillesa aż do palców stopy;
– wzmacniaj mięśnie stóp, np. poprzez chodzenie boso;
– nie rozciągaj łydki, gdyż doprowadzi to do jeszcze większego wydłużenia
i tak już nadmiernie rozciągniętych mięśni i struktur tkanki łącznej.