Trening siłowy na siłowni to nie tylko same korzyści. Złe podejście do treningu, a także nieprzestrzeganie określonych reguł mogą prowadzić do kontuzji. Najczęstsze dolegliwości to m.in. bóle stawów nadgarstkowych. Warto więc dowiedzieć się, z czego wynikają i jak z nimi walczyć. Przecież nikt nie chce być skazany na trening z bólem stawów! W takich warunkach motywacja do treningu jest zerowa.

 

SPIS TREŚCI:
1. Zbyt duży ciężar w czasie treningu
2. Zła technika wykonywania ćwiczeń
3. Zły sposób odżywiania się
4. Jak zapobiegać bólom w stawie nadgarstkowym?

 

 

1. Zbyt duży ciężar w czasie treningu

Plan treningowy powinien być odpowiednio dostosowany do możliwości psychofizycznych. Oznacza to, że osoba trenująca powinna otrzymać rozpiskę z treningiem, która uwzględnia jej wolny czas, możliwości finansowe, dostępny sprzęt treningowy, doświadczenie oraz staż treningowy, a także możliwości fizyczne takie jak wytrzymałość, wydolność oraz siła mięśni.

 

Trening siłowy opierający się na skrajnie dużych ciężarach w przypadku osób niedoświadczonych może źle oddziaływać na technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

 

Nawet tak, wydawałoby się, łatwe ćwiczenie jak wyciskanie sztangi w czasie treningu mięśni piersiowych może zostać źle wykonane przez zbyt duży ciężar, który nie tylko negatywnie wpływa na cały trening, ale także dodatkowo obciąża bardzo delikatne stawy nadgarstkowe – powoduje dyskomfort i ból w czasie treningu, a także po nim.

 

2. Zła technika wykonywania ćwiczeń

Zła technika treningowa, jak widać na przykładzie poprzedniego punktu, może być bezpośrednio powiązana ze złym dobraniem obciążeń treningowych. Często może ona wynikać z niedostatecznej wiedzy bądź braku skutecznego przełożenia teorii na praktykę.

 

Dlatego warto przed treningiem, a także w czasie samych ćwiczeń bazować na wiedzy osób bardziej doświadczonych. Zawsze należy słuchać osób, które ze względu na doświadczenie mogą posłużyć dobrą radą. Fabryka Siły Sklep

 

Zła technika może dotyczyć praktycznie każdego ćwiczenia. Trudno więc wskazać wszystkie ćwiczenia, podczas których szczególnie należy zadbać o odpowiednią technikę, ale z pewnością można doradzić ćwiczenia na klatkę piersiową, barki, ramiona czy przysiady ze sztangą, gdy ciężar gryfu spoczywa na nadgarstkach, a nie na barkach (sztanga z przodu) bądź mięśniach kapturowych (sztanga za głową).

 

3. Zły sposób odżywiania się

Nie tylko trening siłowy może oddziaływać na stawy. Bardzo ważną rolę odgrywa także dieta! W końcu zbilansowane odżywianie jest kluczem do sukcesu w procesie kształtowania wymarzonej sylwetki, ale także zdrowia psychicznego oraz fizycznego!

 

Dlatego należy stosować dietę obfitującą w odpowiednie ilości białka, węglowodanów, a także tłuszczów. Bardzo ważne jest to, aby była bogata również w witaminy i składniki mineralne.

 

Zdrowa dieta sportowca może dodatkowo być wzbogacona o suplementy diety dostarczające wszystkie te składniki, których dostarczenie jest niemożliwe z pomocą samej diety. Ponadto możliwy jest zakup preparatów na stawy, które je chronią, a także zapewniają regenerację uszkodzonej chrząstki stawowej.

 

Warto pamiętać również o tym, że o swoje stawy można zadbać z pomocą galaretki! Zawarta w niej żelatyna świetnie wpływa na zdrowie stawów. Warto więc raz na jakiś czas zrobić odstępstwo od restrykcyjnej diety i zjeść galaretkę z owocami.

 

4. Jak zapobiegać bólom w stawie nadgarstkowym?

W ramach podsumowania należy zebrać wszystkie powyższe informacje.

 

Widać, że na zdrowie stawów mają wpływ ciężar, z jakim wykonuje się trening, a także odpowiednia technika. Jeśli te dwa punkty nie są przestrzegane, wówczas bardzo łatwo można nabawić się urazu nie tylko nadgarstków.

 

Należy oczywiście dbać również o dietę. Bez tego nie będzie ani świetnej sylwetki, ani zdrowia!

 

Ponadto można stosować rękawiczki z usztywnieniem na nadgarstki, co świetnie wzmocni oraz usztywni staw nadgarstkowy podczas treningów, które mogą mieć negatywny wpływ na stawy dłoni. Efekty ich stosowania potwierdzają opinie wielu ćwiczących – a przecież problemy z nadgarstkami to dość częsta przypadłość.