Prawidłowe nawodnienie organizmu pozwala mu lepiej funkcjonować. O dostateczną podaż płynów powinno się dbać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Szczególnie jednak nie należy zapominać o regularnym piciu wody w upalne dni.

 

SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego woda jest ważna dla człowieka?
2. Ile należy pić wody w ciągu dnia?
3. Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie w upalne dni?
4. Alkohol a gorące dni
5. Podsumowanie

 


1. Dlaczego woda jest ważna dla człowieka?
Woda odgrywa znaczącą rolę w życiu człowieka. Potwierdza to fakt, że ludzki organizm składa się z niej w ok. 75%. Jest niezbędna dla zachodzących w ciele przemian – ułatwia proces trawienia, zapewnia właściwą temperaturę ciała oraz bierze udział w transporcie składników odżywczych. Ponadto odpowiednia podaż wody wspiera pracę mięśni i stawów. Warto zaznaczyć, że wraz z wiekiem ilość wody w ciele się zmniejsza (B. Łubkowska 2016).

 

Tak ogromna zawartość wody w organizmie wymaga jej ciągłego uzupełniania, dlatego należy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Niestety często ilość spożywanych płynów jest niewystarczająca, co może prowadzić do wielu zaburzeń. Niedobór bliski 10% masy ciała zwiększa ryzyko niewydolności fizycznej oraz psychicznej. Zauważono także, że spadek zawartości wody w organizmie o 20% może prowadzić do śmierci (M. Skotnicka, D. Rhode, F. Kłobukowski 2016).

 

Zaburzenia pracy organizmu mogą być spowodowane zarówno niedoborem, jak i nadmiarem wody. Zbyt wysoka podaż płynów wiąże się z częstym oddawaniem moczu. Wraz z nim traconych jest wiele związków, w tym sód, co może skutkować jego niedoborami. Zbyt niskie stężenie sodu w organizmie nazywane jest hiponatremią. To bardzo groźny stan, który może doprowadzić nawet do śmierci. Ponadto przewodnienie jest przyczyną obrzęków oraz wzrostu ciśnienia tętniczego krwi (K. Okręglicka, K. Wiśniewska, A. Jarosz 2017). Mogą pojawić się takie objawy jak nudności, ogólne osłabienie, wymioty oraz drgawki.

 

2. Ile należy pić wody w ciągu dnia?
Woda w ciele człowieka wymieniana jest co ok. 20 dni. Aby zachować bilans płynów, trzeba je odpowiednio uzupełniać. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników – wiek, aktywność fizyczną, temperaturę na zewnątrz oraz wilgotność powietrza. Każda ze zmiennych ma znaczenie, dlatego zapotrzebowanie na wodę u wielu osób może się znacznie różnić. Zgodnie z zaleceniami ilość przyjmowanej wody (tej z napojów i produktów spożywczych) przez kobiety powinna wynosić 2 l. Podczas ciąży oraz w okresie laktacji wartość ta ulega zwiększeniu do 2,3 l i 2,7 l na dobę. Mężczyźni natomiast powinni zadbać o podaż na poziomie 2,5 l. U dzieci spożycie wody należy zwiększać wraz z wiekiem (M. Jarosz i wsp. 2020). Bardzo często można także znaleźć informację o tym, że minimalna podaż płynów powinna wynosić ok. 2,5 l na dobę, jednak jest to wartość uogólniona. Inny przelicznik to 1 ml płynów na 1 kcal lub 30 ml płynów na 1 kg mc. (M. Skotnicka, D. Rhode, F. Kłobukowski 2016).

 

3. Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie w upalne dni?
Tak jak wspomniano wyżej, ilość płynów, która powinna być dostarczona w ciągu dnia, zależy m.in. od temperatury otoczenia. Latem podczas upałów szczególnie należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. W tym czasie człowiek bardziej się poci i tym samym traci wodę. Skutkiem zbyt dużego ubytku mogą być zawroty głowy, nudności, wymioty, a nawet utrata przytomności, dlatego też zaleca się wyższe spożycie płynów właśnie w tym okresie. Warto tę ilość uzupełnić nawet o dodatkowy litr.

  Fabryka Siły Sklep

Jednym z płynów, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas gorących dni, jest woda. Sugeruje się wybór średnio- lub wysokozmineralizowanej. Świetnie nawadnia, a dodatkowo dostarcza cennych związków, takich jak wapń czy magnez. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób zdrowych – w przypadku występowania niektórych jednostek chorobowych, np. zaburzeń pracy nerek, taki napój nie jest zalecany.

 

Stopień mineralizacji zależy od zawartości jonów (mg/l). Wody niskozmineralizowane zawierają poniżej 500 mg/l, średniozmineralizowane od 500 do 1500 mg/l, natomiast wysokozminaralizowane powyżej 1500 mg/l.

 

Zawartość niektórych składników w wodach nisko-, średnio- i wysokozmineralizowanych dostępnych na rynku.

 niskozmineralizowanaśredniozmineralizowanawysokozmineralizowana
mineralizacja420,0 mg/dl742,0 mg/dl2441,8 mg/dl
kationy Ca2+58,1 mg/dl130,3 mg/dl456,5 mg/dl
kationy Mg2+33,4 mg/dl21,9 mg/dl50,4 mg/dl
kationy Na+2,0 mg/dl11,0 mg/dl44,7 mg/dl
kationy K+5,2 mg/dl
aniony HCO3-276,9 mg/dl539,1 mg/dl1836,2 mg/dl
aniony Cl-5,6 mg/dl
aniony F-0,1 mg/dl0,5 mg/dl0,1 mg/dl
aniony SO42-3,0 mg/dl
krzemionka22,1 mg/dl
kwas krzemowy

Opracowanie własne na podstawie danych producentów i dystrybutorów analizowanych produktów

 

Aby orzeźwić się w upalne dni, warto do szklanki z wodą dodać kilka kostek lodu. Nie należy jednak stosować ich w nadmiarze. Bardzo zimna woda może dawać tylko chwilowe uczucie ochłodzenia. Picie jej skutkuje zapoczątkowaniem wielu reakcji w ciele, których zadaniem jest ogrzanie organizmu. W ten sposób można osiągnąć odwrotny efekt.

 

Osoby, które nie przepadają za smakiem samej wody, mogą dodać do niej owoce i zioła. Świetnym wyborem będą cytryna, pomarańcza i maliny. Są one kwaśne, dzięki czemu wyraźnie wpłyną na smak wody. Inne owoce także sprawdzą się jako dodatek – ich rodzaj zależy wyłącznie od preferencji. Warto do napoju wrzucić również kilka listków świeżej mięty, która jeszcze bardziej poprawi smakowitość.

 

Napoje izotoniczne to produkty uzupełniające straty wody, witamin oraz składników mineralnych. Większość osób uważa, że są to napoje dla sportowców, jednak dobrze sięgać po nie latem bez względu na poziom aktywności fizycznej. Wybór izotoników jest duży, a z roku na rok zyskują one coraz większą popularność. Dostępnych jest wiele smaków, np. cytrynowy, pomarańczowy czy truskawkowy. Napoje izotoniczne można kupić w postaci proszków (do rozpuszczenia) lub butelek z gotowym płynem. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie ich samodzielnie w domu. Wystarczy do tego kilka składników. Należy jednak mieć na uwadze, że izotoniki posiadają konkretną osmolalność, czyli stężenie substancji w danym roztworze. Odpowiedni dobór składników i ich ilości pozwala na lepsze nawodnienie. Przygotowując go samodzielnie w domu, trzeba o tym pamiętać.

 

Wodę można znaleźć również w wielu produktach spożywczych, szczególnie w owocach i warzywach. Okres letni to czas, w którym ich dostępność jest wysoka. W sklepach oraz na straganach można znaleźć wiele sezonowych owoców i warzyw. Warto wybierać te z wyższą zawartością wody, np. arbuzy, truskawki, ogórki, pomidory oraz rzodkiewki. Zaleca się wprowadzenie ich do codziennego jadłospisu, zwłaszcza w czasie upałów. Ponadto takie produkty są źródłem wielu cennych witamin oraz składników mineralnych, co jeszcze bardziej zachęca do ich spożywania.

 

4. Alkohol a gorące dni
Piwo wyciągnięte z lodówki czy zimny drink to nie do końca dobry wybór w upalne dni. Choć pozornie mogą one schładzać organizm i dawać uczucie orzeźwienia, w praktyce niestety wygląda to inaczej. Alkohol wykazuje działanie moczopędne, co z kolei może zwiększać ryzyko odwodnienia. Częste oddawanie moczu skutkuje wydaleniem wielu związków, np. składników mineralnych. W ten sposób może dochodzić do ich większej utraty – wraz z potem oraz moczem.

 

Inną ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Bardzo często po napoje alkoholowe sięgamy nad wodą. Ich wysokie spożycie prowadzi do upojenia alkoholowego, a to z kolei stanowi duże zagrożenie zwłaszcza nad zbiornikami wodnymi. Kąpiel w stanie nietrzeźwości może zakończyć się tragedią.

 

Napoje alkoholowe są źródłem tzw. „pustych kilokalorii”. Oznacza to, że są wysokokaloryczne, przy czym nie dostarczają witamin oraz składników mineralnych. W 500 ml jasnego piwa znajduje się ok. 240 kcal, zaś w ciemnym aż ok. 340 kcal. Napoje wysokoprocentowe zawierają jeszcze więcej kilokalorii: kieliszek wódki (25 g) to 55 kcal, a lampka wina półsłodkiego (120 ml) – 105 kcal. Ponadto bardzo często wraz z alkoholem spożywane są różnego rodzaju przekąski, które także zawierają sporo kilokalorii.

 

Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie piwami bezalkoholowymi. Wyniki badań pokazują, że w przeciwieństwie do klasycznego piwa mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie dotyczy to kwestii nawodnienia. Według EFSA izotoniki powinny mieć osmolalność w granicach 270–330 mOsm/kg wody. Piwa bezalkoholowe posiadają osmolalność zbliżoną do 300 mOsm/kg wody (B. Stachowiak, K. Bukowski 2021). Nie należy jednak spożywać takich napojów codziennie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie woda.

 

5. Podsumowanie
Podczas upałów najlepszym płynem nawadniającym jest woda lub napój izotoniczny. Produkty te pozwolą uzupełnić wiele związków, które zostały utracone m.in. wraz z potem. W gorące dni szczególnie odradza się wybór napojów alkoholowych.

 


Bibliografia
Jarosz M. et al., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. Jarosza M. et al., Warszawa 2020.
Łubkowska B., Rola wody w życiu człowieka i środowisku, Żywienie a środowisko, pod red. Podgórskiej M., Gdańsk 2016, 20–37.
Okręglicka K., Wiśniewska K., Jarosz A., Konsekwencje nadmiernego spożycia płynów – przewodnienie, „Medycyna Sportowa” 2017, 33(3), 167–176.
Skotnicka M., Rhode D., Kłobukowski F., Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, Żywienie a środowisko, pod red. Podgórskiej M., Gdańsk 2016, 38–50.
Skotnicka M., Rhode D., Kłobukowski F., Zapotrzebowanie na wodę i ocena jej pobrania wśród osób starszych, Żywienie a środowisko, pod red. Podgórskiej M., Gdańsk 2016, 38–50.
Stachowiak B., Bukowski K., Nowe trendy w branży browarniczej. Piwa funkcjonalne – surowcowe i technologiczne aspekty ich otrzymywania, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2021, 28(1), 5–27.