Jakie korzyści niosą za sobą wędrówki górskie
Wędrówki górskie są bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Nie ma w tym nic dziwnego – zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wiele pięknych gór, a widoki zapierają dech w piersiach. Piesze wędrówki na łonie natury mogą również przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Jakie są zalety chodzenia po górach?
SPIS TREŚCI:
1. Trekking – czym jest, rodzaje
2. Korzyści z chodzenia po górach
3. Co zrobić, aby w dobrej formie wyruszyć na wędrówkę górską
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Trekking – czym jest, rodzaje
Trekking to forma turystyki mająca na celu zdobycie określonego szczytu, obszaru górskiego bądź pokonanie ustalonej trasy. Najczęściej mówi się o trekkingu górskim, jednak wyróżnia się również inne jego rodzaje, jak pustynny, lodowcowy, na wulkanach czy bagnach.
Stopień trudności trekkingu zależy przede wszystkim od poziomu zaawansowania. Osoby początkujące mogą wybrać łatwiejszy szlak (stopień trudności danego szlaku można rozpoznać na podstawie specjalnego oznaczenia). Z kolei osoby bardziej zaawansowane mogą wybrać szlaki trudniejsze, niejednokrotnie wymagające dodatkowego specjalistycznego sprzętu i umiejętności wspinania się.
2. Korzyści z chodzenia po górach
Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. W jednym z badań wykazano, że u osób, które spacerowały przez 90 minut na łonie natury, aktywność w rejonie mózgu związana z kluczowym czynnikiem warunkującym depresję była mniejsza niż w grupie osób, które aktywność wykonywały w środowisku miejskim (G.N. Bratman i wsp. 2015).
W kolejnym badaniu wykazano, że spacery wśród natury pozytywnie wpłynęły na nastrój i aspekty związane z funkcjami poznawczymi, w tym pamięć roboczą, a także obniżyły poziom lęku, stresu i niepokoju (G.N. Bratman i wsp. 2015).
Wędrówki górskie mogą być bardzo wymagającym wyzwaniem. Pozwalają pokonać własne ograniczenia, zwiększają pewność siebie i wiarę w swoje możliwości, co pozytywnie przekłada się na życie zawodowe i prywatne.
Aktywność fizyczna w górach może również przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Wędrówki piesze wzmacniają mięśnie i stawy, wpływają na poprawę kondycji. Pozytywnie oddziałują również na układy oddechowy i sercowo-naczyniowy. Sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie istotne dla osób, które borykają się z nadprogramowymi kilogramami (D. Mitten i wsp. 2018).
Wycieczki górskie są idealne zwłaszcza dla osób, które na co dzień mieszkają w mieście. Natura potrafi zaskakiwać, zatem warto jak najczęściej korzystać z jej uroków. Ponadto cisza działa kojąco, pozwala się odstresować, złapać oddech oraz odpocząć od problemów życia codziennego.
3. Co zrobić, aby w dobrej formie wyruszyć na wędrówkę górską
Aby odpowiednio przygotować się do wyprawy w góry, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia.
Warto skupić się na treningu aerobowym (jazda na rowerze, bieganie czy spacery) i treningu siłowym, który przygotuje mięśnie i stawy do wymagającego wysiłku. Podczas wyprawy górskiej trzeba zmierzyć się z licznymi podejściami i zejściami, zatem odpowiednie przygotowanie jest niezbędne do pokonania zaplanowanej trasy.
4. Co zabrać na szlak
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odzież i obuwie. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, warunki w ciągu kilku minut mogą się diametralnie zmienić. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.
Do plecaka warto spakować:
– jedzenie na cały dzień oraz wodę,
– kurtkę/pelerynę przeciwdeszczową,
– mapę turystyczną,
– dobrze wyposażoną apteczkę,
– nakrycie głowy,
– w razie potrzeby buty na zmianę,
– naładowany telefon komórkowy, przenośną ładowarkę,
– śpiwór, namiot, rzeczy na przebranie (jeżeli wędrówka będzie trwała dłużej niż jedną noc).
Jeżeli w planach mamy zdobycie trudniejszego szczytu, należy pamiętać o zabraniu ze sobą profesjonalnego sprzętu do wspinania.
5. Podsumowanie
Wędrówki górskie są świetną formą spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla osób, które na co dzień większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, a ich kontakt z naturą jest ograniczony. Wykazano, że spacery na łonie natury mogą przynieść wiele korzyści zarówno w kontekście zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Są bardzo dobrą formą spędzania czasu z bliskimi, z dala od zgiełku miasta i codziennych problemów. Widoki podczas wycieczek górskich są niezapomniane. Warto od czasu do czasu wybrać się na wyprawę w góry i cieszyć się ciszą, spokojem i pięknem otaczającej natury.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Bratman G.N. et al., Nature experience reduces rumination and subgenual prefrontal cortex activation, „Proceedings of the National Academy of Sciences” 2015, 112(28), 8567–8572.
Bratman G.N. et al., The benefits of nature experience: Improved affect and cognition, „Landscape and Urban Planning” 2015, 138, 41–50.
Mitten D. et al., Hiking: A low-cost, accessible intervention to promote health benefits, „American Journal of Lifestyle Medicine” 2018, 12(4), 302–310.