Płodność kobiet zależy od wielu czynników. Wśród nich istotną rolę odgrywają odpowiednio zbilansowana dieta i tryb życia. Niektóre składniki znajdujące się w pożywieniu mają szczególne znaczenie dla funkcji rozrodczych, a ich niedobór może przyczyniać się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i niepłodności. Aby temu zapobiec, warto zadbać o właściwą podaż istotnych składników wraz z dietą, zaś w niektórych przypadkach włączyć suplementację.

 

SPIS TREŚCI:
1. Główne składniki pokarmowe
2. Składniki mineralne
3. Witaminy
4. Podsumowanie

 

 

1. Główne składniki pokarmowe
Węglowodany
Podstawą odpowiednio zbilansowanej diety są węglowodany. Ich spożycie powinno mieścić się w granicach 45–65% całkowitego zapotrzebowania na energię. Stanowią one substrat energetyczny w procesach zachodzących w organizmie. Wykazano, że zarówno ilość, jak i jakość spożywanych węglowodanów wpływa na przebieg owulacji (J.E. Chavarro i wsp. 2009). Zaobserwowano również, że nadmierna podaż cukrów prostych i produktów o wysokim indeksie glikemicznym wiązała się z częstszym występowaniem braku owulacji, a co za tym idzie – ze zwiększonym ryzykiem niepłodności.

 

W diecie należy zatem uwzględnić produkty nieprzetworzone, takie jak ciemne pieczywo, makaron pełnoziarnisty, grube kasze, brązowy ryż, nasiona roślin strączkowych, surowe warzywa i owoce. Słodycze, białe pieczywo, makaron i ryż powinny zostać ograniczone. Ich spożycie przyczynia się do wysokiego stężenia glukozy, następnie insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), co skutkuje zwiększeniem poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych) i może prowadzić do zaburzeń owulacji.

 

Białko
Kolejnym makroskładnikiem wpływającym na płodność jest białko. Na podstawie badań stwierdzono, że spożycie większej ilości białka zwierzęcego w porównaniu z tym roślinnym powodowało nasilenie prawdopodobieństwa wystąpienia niepłodności ze względu na zaburzenia owulacji. Wykazano, że dodatek porcji mięsa do posiłku przyczyniał się do wzrostu ryzyka zaburzeń rozrodczości aż o 32%. Przeciwny efekt miało wzbogacenie diety w nasiona roślin strączkowych będących źródłem białka roślinnego. Włączenie roślinnych produktów białkowych wiązało się z obniżeniem ryzyka niepłodności (J.E. Chavarro i wsp. 2008).

 

Wynika to z faktu, że białko pochodzące z roślin ma korzystny wpływ na zmniejszenie insulinooporności i poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), którego wysokie stężenie przyczynia się do wystąpienia zaburzeń owulacji. Ponadto może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju pęcherzyków jajnikowych, co przekłada się na zwiększenie produkcji androgenów i wysoki poziom testosteronu u kobiet (M.D. Holmes i wsp. 2002).

 

Tłuszcz
Podobnie jak w przypadku węglowodanów zarówno ilość, jak i jakość spożywanych tłuszczów wpływa na płodność kobiet. Zbyt duży udział tłuszczu w diecie wiąże się z produkcją oocytów o tzw. niskiej jakości, co przekłada się na trudności w procesie zapłodnienia (A. Kazemi, F. Ramezanzadeh, M.H. Nasr-Esfahani 2014). W badaniach przeprowadzonych na modelu zwierzęcym również stwierdzono negatywny wpływ spożycia dużej ilości tłuszczu na rozwój pęcherzyków jajnikowych i zdolność komórek jajowych do zapłodnienia (A.A. Fouladi-Nashta i wsp. 2007; H.V. Petit i wsp. 2008).

 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko nadmierne spożycie jest niekorzystne. Zbyt niska podaż tłuszczu – zwłaszcza z grupy NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) – również działa negatywnie na płodność. Zaobserwowano związek pomiędzy niedostateczną ilością tłuszczu w diecie a skróceniem fazy lutealnej cyklu, zaburzeniem miesiączkowania oraz przedwczesnym porodem (S. Langley 2014). W celu poprawy funkcji rozrodczych należy zadbać o dostarczanie jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. kwasów oleinowego, linolowego, alfa-linolenowego). NNKT są prekursorami prostaglandyn, czyli grupy hormonów potrzebnych do zainicjowania cyklu menstruacyjnego, rozwoju pęcherzyków jajnikowych i owulacji. Biorą także udział w przygotowaniu błony śluzowej macicy do zagnieżdżenia zarodka i utrzymania ciąży (H. Achache, A. Revel 2006). Dostarczyć je można poprzez spożycie tłustych ryb morskich (m.in. łososia, śledzia, makreli, sardynek), olejów roślinnych (przede wszystkim lnianego i rzepakowego), orzechów włoskich oraz siemienia lnianego.

 

2. Składniki mineralne
Do najważniejszych mikroelementów mających istotny wpływ na płodność kobiet zaliczają się przede wszystkim żelazo i jod. Duże znaczenie mają także składniki mineralne o charakterze przeciwutleniającym, takie jak cynk, selen i magnez.

 

Żelazo
W diecie i suplementacji wspierającej płodność kobiet należy zwrócić uwagę na rolę żelaza. Jest ono istotnym mikroelementem, który przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania komórek jajowych oraz zarodka. Żelazo jest niezbędne do wytwarzania matczynej i płodowej hemoglobiny, a białko to umożliwia transport tlenu z płuc do wszystkich komórek i tkanek. Dzięki dotlenieniu organizm funkcjonuje prawidłowo.

  Fabryka Siły Sklep

W przypadku niedostatecznej podaży żelaza może wystąpić brak owulacji lub spadek jakości dojrzewającej komórki jajowej. Konsekwencją tego może być trudność z zajściem w ciążę lub pojawienie się komplikacji podczas jej przebiegu. Przy niedoborze żelaza szanse na poczęcie i zdrową ciążę są mniejsze nawet o 60% (w porównaniu z grupą kobiet, u których poziom żelaza we krwi jest prawidłowy). Zauważono, że suplementacja w ilości 40 mg/dzień spowodowała obniżenie problemu z zajściem w ciążę o 40% (J.E. Chavarro i wsp. 2006).

 

Żelazo znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jednak różni się formą i stopniem wchłaniania. Do jego najlepszych źródeł należą mięso (zwłaszcza wołowina) i podroby. Zawarte w nich żelazo hemowe jest dobrze przyswajalne przez organizm. Wśród produktów roślinnych dużą ilością tego mikroelementu charakteryzują się pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, kakao, suszone morele, orzechy, otręby pszenne, jarmuż. Zawierają one żelazo niehemowe o niższej biodostępności, w związku z czym powinny być spożywane w połączeniu z produktami bogatymi w witaminę C, która poprawia wchłanialność. W przypadku niedoboru żelaza lub skłonności do niedokrwistości oprócz odpowiedniej diety należy włączyć suplementację.

 

Jod
Odpowiednia podaż jodu wraz z pożywieniem ma kluczowe znaczenie dla pracy tarczycy. Występuje on w rybach morskich, owocach morza oraz wodorostach (np. nori, wakame), a także w jodowanej soli kuchennej (należy ją jednak stosować z umiarem). Jod jest niezbędny do produkcji trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Hormony te odpowiadają za regulację szlaków przemiany materii, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, syntezę enzymów i białek oraz metabolizm organizmu. Zarówno niedobór jodu, jak i jego nadmiar może przyczyniać się do zaburzeń pracy tarczycy, a co za tym idzie – negatywnie wpływać na płodność kobiet. Badania sugerują, że związek pomiędzy hormonami tarczycy a prawidłowym funkcjonowaniem układu rozrodczego wynika z obecności receptorów dla T3 w komórkach jajowych (A. Hubalewska-Dydejczyk i wsp. 2011).

 

Niedobór jodu może skutkować rozwojem niedoczynności tarczycy. Wśród objawów wyróżnia się zaburzenia miesiączkowania – często obserwuje się cykle bezowulacyjne, rzadkie miesiączkowanie, wtórny brak miesiączki. Mogą pojawić się także częstsze niż fizjologiczne krwawienia, bardzo obfite lub trwające zbyt długo. Nasilenie tych zaburzeń jest uzależnione od stopnia niedoczynności.

 

W przypadku nadczynności tarczycy obserwuje się natomiast takie zaburzenia hormonalne jak podwyższone stężenie estrogenów we wszystkich fazach cyklu, wzrost stężenia hormonu luteinizującego (LH) w fazie folikularnej i lutealnej oraz wysoki poziom testosteronu. Nieprawidłowe stężenie tych hormonów może skutkować trudnością zajścia w ciążę (J. Tkaczuk-Włach, M. Sobstyl, G. Jakiel 2011).

 

Niektóre związki naturalnie występujące w żywności mogą zaburzać wchłanianie jodu przez tarczycę lub zmniejszać przyswajalność z pożywienia. Należą do nich goitrogeny nazywane też substancjami wolotwórczymi. Występują w warzywach kapustnych, nasionach roślin strączkowych i orzeszkach ziemnych – w przypadku niedoczynności tarczycy należy zatem ograniczyć spożycie tych produktów.

 

Cynk
Cynk jest potrzebny do wytwarzania i prawidłowego funkcjonowania hormonów, m.in. insuliny i tyroksyny, które mają znaczenie w kwestii płodności. Cynk bierze także udział w syntezie kwasów nukleinowych i białka, ponieważ stanowi składnik wielu enzymów, w związku z czym jest niezbędny do rozwoju i wzrostu komórek. Zauważono, że odpowiedni jego poziom w organizmie kobiet wiąże się z prawidłowym metabolizmem hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu i androgenów) oraz przebiegiem owulacji i cyklu menstruacyjnego. W przypadku niedoboru istnieje ryzyko poronień, przedwczesnych porodów i wystąpienia wad rozwojowych (I.M.W. Ebisch i wsp. 2007). Do najbogatszych źródeł cynku należą owoce morza (zwłaszcza ostrygi), mięso i podroby, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych, razowe pieczywo i kasza gryczana.

 

Selen
Innym pierwiastkiem wchodzącym w skład wielu enzymów jest selen. Odgrywa on ważną rolę w metabolizmie hormonów tarczycy. Na podstawie badań stwierdzono, że kobiety, u których występowała niepłodność i niewydolność jajników, miały niższy poziom selenu w organizmie. Niedobór tego mikroskładnika przyczyniał się także do nieprawidłowego przebiegu ciąży (H.D. Mistry i wsp. 2012). Jego dobrym źródłem są ryby, owoce morza, podroby oraz orzechy brazylijskie.

 

3. Witaminy
Najistotniejsze znaczenie dla płodności kobiet mają witaminy z grupy B (zwłaszcza B6, B9 i B12). Witamina B6 wspomaga proces zapłodnienia i zmniejsza ryzyko poronienia (A.G. Ronnenberg i wsp. 2007). Odpowiada także za utrzymanie prawidłowego poziomu progesteronu we krwi, co zapobiega wystąpieniu zaburzeń cyklu miesiączkowego w fazie lutealnej. Niedobór witaminy B12 może skutkować nieprawidłowościami w postaci zaburzeń owulacji i implantacji zarodka (zagnieżdżenie w błonie śluzowej macicy). Witamina ta odpowiada za wytwarzanie komórek, bierze udział w syntezie DNA, dlatego zbyt niski poziom może przyczyniać się do wystąpienia wad rozwojowych płodu, nawracających poronień, a także niepłodności (A.M. Molloy i wsp. 2008).

 

Witamina B12 znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najbogatsze jej źródła to mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Na niedobór narażone są w szczególności osoby stosujące dietę wegańską (opierającą się na produktach roślinnych), a także osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej (IPP). Leki te zaburzają wytwarzanie w żołądku tzw. czynnika wewnętrznego (czynnika Castle’a), który jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12 z pożywienia.

 

Kwas foliowy, czyli witamina B9, chroni przed wystąpieniem wad cewy nerwowej płodu. Ponadto zauważono, że dostarczanie kwasu foliowego w dawce 700 μg na dobę zmniejsza ryzyko niepłodności aż o 40–50% (J.E. Chavarro i wsp. 2008). Biorąc pod uwagę znaczenie dla poczęcia i rozwoju płodu, o odpowiednią ilość kwasu foliowego powinno zadbać się jeszcze przed zajściem w ciążę. Zalecana jest suplementacja w dawce 400 μg dziennie minimum miesiąc przed zapłodnieniem i w pierwszym trymestrze ciąży (T. Saussele 2008). Do produktów bogatych w foliany (naturalna forma witaminy B9) należą przede wszystkim zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy.

 

Ważną rolę odgrywają także witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych – zalicza się do nich witaminy C i E. Wywierają one korzystny wpływ na funkcje rozrodcze, ponieważ zwalczają wolne rodniki. W ten sposób chronią przed stresem oksydacyjnym, który negatywnie oddziałuje na płodność kobiet (A. Agarwal i wsp. 2012). Najlepszym źródłem witaminy C są surowe warzywa i owoce – przede wszystkim papryka, natka pietruszki, truskawki, porzeczki, jagody i cytrusy. Witamina E znajduje się głównie w olejach roślinnych, oliwie z oliwek, orzechach oraz kiełkach i zarodkach pszenicy.

 

4. Podsumowanie
Kobiety planujące zajście w ciążę powinny zwrócić szczególną uwagę na sposób żywienia. Zaleca się, by dieta była zróżnicowana, ponieważ dzięki jej urozmaiceniu dostarczane są wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach. Do jadłospisu należy zatem włączyć produkty wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego i rozrodczego. Ważne są ilość i jakość podstawowych składników pokarmowych – węglowodanów, białka oraz tłuszczu. Należy również uwzględnić produkty bogate w mikro- i makroelementy, takie jak żelazo, jod, selen, cynk i magnez, a także witaminy z grupy B, które wykazują korzystny wpływ na zdolność prokreacji. Istotne znaczenie ma też zachowanie prawidłowej masy ciała, dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż kilokalorii dostosowaną do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.

 


Bibliografia
Achache H., Revel A., Endometrial receptivity markers, the journey to successful embryo implantation, „Human Reproduction Update” 2006, 12(6), 731–746.
Agarwal A. et al., The effects of oxidative stress on female reproduction: a review, „Reproductive Biology and Endocrinology” 2012, 10, epub.
Bojanowska M., Kostecka M., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, „Kosmos” 2018, 67(2), 425–439.
Chavarro J.E. et al., A prospective study of dietary carbohydrate quantity and quality in relation to risk of ovulatory infertility, „European Journal of Clinical Nutrition” 2009, 63(1), 78–86.
Chavarro J.E. et al., Iron Intake and Risk of Ovulatory Infertility, „Obstetrics & Gynecology” 2006, 108(5), 1145–1152.
Chavarro J.E. et al., Protein intake and ovulatory infertility, „American Journal of Obstetrics and Gynecology” 2008, 198(2), epub.
Chavarro J.E. et al., Use multivitamins, intake of B vitamins, and risk of uvulatory infertility, „Fertility and Sterility” 2008, 89(3), 668–676.
Cieślik E., Gębusia A., Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym, „Hygeia Public Health” 2011, 46(4), 431–436.
Ebisch I.M.W. et al., The importance of folate, zinc and antioxidants in the pathogenesis and prevention of subfertility, „Human Reproduction Update” 2007, 13(2), 163–174.
Fouladi-Nashta A.A. et al., Impact of Dietary Fatty Acids on Oocyte Quality and Development in Lactating Dairy Cows, „Biology of Reproduction” 2007, 77(1), 9–17.
Holmes M.D. et al., Dietary correlates of plasma insulin-like growth factor I and insulin-like growth factor binding protein 3 concentrations, „Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention” 2002, 11(9), 852–861.
Hubalewska-Dydejczyk A. et al., Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży, „Endokrynologia Polska” 2011, 62(4), 362–381.
Karowicz-Bilińska A. et al., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, „Ginekologia Polska” 2014, 85(5), 395–399.
Kazemi A., Ramezanzadeh F., Nasr-Esfahani M.H., Relationship between Dietary Fat Intake, Its Major Food Sources and Assisted Reproduction Parameters, „Journal of Reproduction & Infertility” 2014, 15(4), 214–221.
Langley S., A Nutrition Screening Form for Female Infertility Patients, „Canadian Journal of Dietetic Practice and Research” 2014, 75(4), 195–201.
Mistry H.D. et al., Selenium in reproductive health, „ American Journal of Obstetrics and Gynecology” 2012, 206(1), 21–30.
Molloy A.M. et al., Effects of Folate and Vitamin B12 Deficiencies During Pregnancy on Fetal, Infant, and Child Development, „Food and Nutrition Bulletin” 2008, 29, 101–111.
Petit H.V. et al., Quality of Embryos Produced From Dairy Cows Fed Whole Flaxseed and the Success of Embryo Transfer, „Journal of Dairy Science” 2008, 91(5), 1786–1790.
Przysławski J. et al., Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2010, 43(2), 138–144.
Ronnenberg A.G. et al., Preconception B-Vitamin and Homocysteine Status, Conception, and Early Pregnancy Loss, „American Journal of Epidemiology” 2007, 166(3), 304–312.
Saussele T., Supplementation with folic acid before and during pregnancy, „Medizinische Monatsschrift für Pharmazeuten” 2008, 31(12), 469–472.
Sawaniewska B., Gajewska D., Lange E., Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, „Kosmos” 2019, 68(2), 227–237.
Szostak-Węgierek D., Sposób żywienia a płodność, „Medycyna Wieku Rozwojowego” 2011, 15(4), 431–436.
Tkaczuk-Włach J., Sobstyl M., Jakiel G., Choroby tarczycy a czynność jajników, „Przegląd Menopauzalny” 2011, 6, 504–507.