Wpływ otyłości na ciśnienie tętnicze
Otyłość jest czynnikiem, który w znacznym stopniu predysponuje do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że dotyka blisko 800 mln osób na świecie, a jak wynika z badań przeprowadzonych na terenie Polski, problem nadmiernej masy ciała dotyczy ponad połowy Polaków. Nadwaga i otyłość mają wpływ nie tylko na rozwój nadciśnienia tętniczego, ale mogą przyczyniać się również do wystąpienia cukrzycy typu 2, insulinooporności oraz hipercholesterolemii. Zredukowanie masy ciała oraz stosowanie się do kilku zaleceń żywieniowych w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko rozwoju tych chorób.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest ciśnienie tętnicze
2. Rodzaje nadciśnienia tętniczego
3. Nadciśnienie w Polsce i na świecie
4. Nadmierna masa ciała a nadciśnienie tętnicze
5. Jak styl życia wpływa na ciśnienie tętnicze
6. Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest ciśnienie tętnicze
Ciśnienie tętnicze to siła nacisku wywierana przez krew na ściany naczyń krwionośnych. Nie jest to wartość stała, ponieważ zależy od chwili skurczu i rozkurczu serca. W momencie, gdy dochodzi do skurczu, ciśnienie rośnie i jest wtedy najwyższe, natomiast najniższe jest w trakcie rozkurczu. Ciśnienie tętnicze uznaje się za prawidłowe, gdy wartość ciśnienia skurczowego (SCT) wynosi 120–129 mm Hg, a wartość ciśnienia rozkurczowego (RCT) wynosi 80–84 mm Hg.
Nadciśnienie można rozpoznać, jeśli średnie wartości z przynajmniej 2 pomiarów wykonanych na co najmniej dwóch różnych wizytach są równe poniższym wartościom lub wyższe:
– ciśnienie skurczowe (SCT) – 140 mm Hg,
– ciśnienie rozkurczowe (RCT) – 90 mm Hg.
2. Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Można wyróżnić nadciśnienie pierwotne i wtórne. Postać pierwotna dotyczy ok. 95% wszystkich przypadków i zazwyczaj rozwija się przez dłuższy czas, a ciśnienie wzrasta stopniowo. Mimo ciągłego rozwoju nauki przyczyny występowania nadciśnienia pierwotnego nie są do końca poznane, podkreśla się tutaj rolę wielu czynników. Nie można wymienić jednej konkretnej choroby, która w znacznym stopniu miałaby wpływ na wzrost ciśnienia, natomiast mówi się o wpływie genów, stylu życia, otyłości oraz niskiej aktywności fizycznej (G. Beevers, G.Y.H. Lip, E. O’Brien 2001).
W pozostałych 5% przypadków diagnozowane jest nadciśnienie wtórne, którego przyczynę można zidentyfikować. Ten rodzaj nadciśnienia może być spowodowany innymi chorobami, wśród nich najczęściej wymienia się bezdech senny i choroby nerek.
Do innych przyczyn nadciśnienia wtórnego zalicza się:
– niedokrwistość,
– ciążę,
– przyjmowanie niektórych leków, np. NLPZ,
– nadczynność tarczycy,
– zespół Cushinga (K. Tziomalos 2020).
3. Nadciśnienie w Polsce i na świecie
Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze dotyczy ok. 20% całej populacji. W 2019 r. liczba chorych na nadciśnienie tętnicze w światowej populacji wynosiła ok. 1,3 mld. W 1990 r. na całym świecie było 648 mln osób z tą chorobą, co pokazuje, że liczba chorych w ciągu 30 lat podwoiła się. Z danych opublikowanych w 2019 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynikało, że prawie 10 mln Polaków chorowało na nadciśnienie tętnicze. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w ciągu roku blisko 9,4 mln osób umiera z powodu nadciśnienia tętniczego.
4. Nadmierna masa ciała a nadciśnienie tętnicze
Jak wynika z badań, problem nadmiernej masy ciała dotyczy ponad połowy Polaków, a liczby te zwiększają się z roku na rok. Występowanie nadwagi oraz otyłości predysponuje do rozwoju nadciśnienia tętniczego i coraz częściej wskazuje się je jako najważniejsze czynniki. Szacuje się, że w Polsce aż 80% wszystkich przypadków nadciśnienia tętniczego związanych jest właśnie z nadmierną masą ciała. W jednym z badań zauważono, że wzrost obwodu talii u kobiet o 2,5 cm, a u mężczyzn o 4,4 cm powodował wzrost ciśnienia skurczowego o 1 mm Hg (S. Doll i wsp. 2002). Z kolei w innym badaniu stwierdzono, że wzrost masy ciała o 10% zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego aż o 70% (R.P. Gelber 2007).
Mechanizm łączący otyłość ze wzrostem ciśnienia dotyczy szczególnie zwiększonego wchłaniania zwrotnego sodu, które zachodzi w cewkach nerkowych. Przyczynami tego zjawiska u osób z nadmierną masą ciała są m.in. hiperinsulinemia oraz ucisk na nerki, który powoduje zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej.
Innym mechanizmem jest nadmierna aktywność układu nerwowego współczulnego, która prowadzi do wzrostu oporu obwodowego naczyń. Redukcja masy ciała może znacząco ograniczyć aktywność tego układu. Wprowadzenie diety z deficytem energetycznym pozwoli na obniżenie masy ciała, a tym samym zmniejszy ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego. Z kolei jeśli nadciśnienie już występuje, dieta może mieć korzystny wpływ na jego obniżenie.
Stan zapalny występujący u osób z nadmierną masą ciała także może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia. W tkance tłuszczowej może dochodzić do wytwarzania mediatorów stanu zapalnego, a niektóre z cytokin mają związek ze wzrostem aktywności układu współczulnego (S.Z. Jiang i wsp. 2016; M. Adamczak, D. Gojowy, A. Więcek 2014).
5. Jak styl życia wpływa na ciśnienie tętnicze
Istnieje szereg innych czynników związanych ze stylem życia, które także mogą mieć wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego. Modyfikacja stylu życia będzie stanowiła formę leczenia niefarmakologicznego. Ponadto bardzo często to właśnie niżej wymienione czynniki związane z nieprawidłowym stylem życia są widoczne u osób z otyłością.
Nadmiar sodu
Stosowanie soli kuchennej w nadmiarze i częste spożywanie wędlin, konserw oraz wędzonego mięsa może w znacznym stopniu zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Produkty te są bogate w sód, który w nadmiernej ilości ma negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zbyt duże spożycie tego pierwiastka zwiększa ryzyko udaru mózgu oraz ma wpływ na występowanie czynników ryzyka niewydolności serca. Spożycie sodu nie powinno być większe niż 2,4 g na dobę, co dopowiada 6 g soli.
Zawartość sodu w 100 g wybranych produktów:
– łosoś wędzony – 1,5 g,
– śledź marynowany – 1,1 g,
– kabanos –1,3 g,
– szynka wiejska – 1,0 g,
– ser żółty gouda – 0,9 g.
Niedobory potasu oraz wapnia
Nie tylko nadmiar składników mineralnych, ale także niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Dieta uboga w potas i wapń sprzyja wzrostowi ciśnienia. W przypadku zbyt niskiej podaży potasu może dojść do wzrostu ciśnienia skurczowego nawet o ok. 5 mm Hg, podkreśla się tutaj wpływ potasu na opór naczyniowy (M. Knieć, M. Kujawska-Łuczak 2012). Potas jest pierwiastkiem, którego odpowiednie spożycie ma pozytywny wpływ na ochronę układu sercowo-naczyniowego.
Z kolei wapń ma szeroki zakres działania, wpływa m.in. na skurcz mięśni gładkich. Wraz ze zdrową i zbilansowaną dietą łatwo pokryć dobowe zapotrzebowanie na te dwa składniki mineralne, dlatego ich suplementacja nie jest konieczna. Takie produkty jak nasiona roślin strączkowych, warzywa (szpinak, pomidor, brokuł) oraz owoce (banan, morele) są źródłem potasu, natomiast wapń jest dostarczany głównie z mlekiem i produktami mlecznymi.
Zawartość potasu w 100 g wybranych produktów:
– soja (nasiona) – 2132 mg,
– fasola biała – 1188 mg,
– szpinak – 554 mg,
– banan – 367 mg,
– pomidor – 242 mg.
Zawartość wapnia w 100 g wybranych produktów:
– jogurt naturalny – 170 mg,
– mleko krowie – 125 mg,
– maślanka – 110 mg,
– kefir – 103 mg,
– migdały – 269 mg,
– natka pietruszki – 193 mg,
– szpinak – 99 mg,
– brokuł – 47 mg.
Palenie tytoniu
W dymie tytoniowym znajduje się wiele tysięcy groźnych dla ludzkiego zdrowia związków, a do tych, które mają znaczący wpływ na układ krążenia, zaliczyć można nikotynę oraz tlenek węgla. Nikotyna stymuluje pracę ośrodkowego układu nerwowego, a wraz z momentem zapalenia papierosa dochodzi do wzrostu ciśnienia, które utrzymuje się przez blisko 30 min. Ponadto nikotyna ma wpływ na wzmożoną akcję serca.
Drugim związkiem jest tlenek węgla, który wytwarza karboksyhemoglobinę mającą działanie prozakrzepowe. Niebezpieczne skutki palenia tytoniu są znane od wielu lat i nie dotyczą tylko układu sercowo-naczyniowego. Związki zawarte w dymie papierosowym przyczyniają się także do rozwoju wielu nowotworów, m.in. krtani, płuc lub przełyku.
Nadużywanie alkoholu
Etanol zawarty w napojach alkoholowych może zwiększać grubość ścian naczyń krwionośnych, ma także wpływ na większą krzepliwość krwi, dlatego też podkreśla się jego wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego. Ponadto wraz z alkoholem do organizmu człowieka dostarczane są duże ilości kilokalorii, 1 g etanolu zawiera 7 kcal. W łatwy sposób może dojść do spożycia dużej liczby kilokalorii, co predysponuje do rozwoju nadwagi oraz otyłości.
6. Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego
Wprowadzenie pewnych modyfikacji w stylu życia może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Warto przede wszystkim skupić się na prawidłowej diecie, która będzie dostarczać odpowiednią ilość składników pokarmowych.
W przypadku występowania nadmiernej masy ciała należy wprowadzić dietę redukcyjną. Ważnym elementem jest również zadbanie o zwiększoną aktywność fizyczną, dostosowaną do możliwości danej osoby.
Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, należy:
– zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Stanowi to bardzo ważny element, ponieważ nadwaga i otyłość to jedne z czynników, które predysponują do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Rezygnacja z produktów wysokokalorycznych, np. ciast, słodyczy, produktów typu fast food, znacznie ograniczy nadmierną podaż kaloryczną, a tym samym będzie elementem profilaktyki nadciśnienia tętniczego. W przypadku występowania nadmiernej masy ciała należy wprowadzić dietę z deficytem energetycznym, aby redukcja była możliwa;
– ograniczyć spożycie soli i żywności bogatej w sód. Zaleca się, aby dzienna podaż soli nie przekraczała 6 g, a w przypadku osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego warto tę ilość zmniejszyć do 3 g. Żywność taka jak wędliny, przetwory mięsne oraz rybne także są źródłem sodu w diecie, dlatego należy spożywać je z umiarem. Aby ograniczyć dosalanie potraw, warto stosować w kuchni świeże zioła, które nadadzą potrawom ciekawy smak;
– zadbać o odpowiednią podaż wapnia. Takie produkty jak mleko, jogurt naturalny, kefir, maślanka oraz sery twarogowe, migdały, szpinak, natka pietruszki powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, ponieważ to właśnie one są źródłem wapnia. Jego niedobór nie tylko zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, ale może także przyczyniać się do wystąpienia osteoporozy;
– zadbać o podaż świeżych warzyw i owoców. Wraz z nimi dostarczany jest potas, którego niedobór także przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Ponadto owoce i warzywa dostarczają wiele innych cennych witamin oraz składników mineralnych, które wspierają pracę całego organizmu;
– zrezygnować z używek. Wyeliminowanie alkoholu i tytoniu znacznie obniży ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego. Należy podkreślić, że te używki mogą przyczyniać się do rozwoju wielu nowotworów, dlatego rezygnacja z ich stosowania będzie miała ogólny korzystny wpływ na zdrowie;
być aktywnym fizycznie. Codzienna aktywność fizyczna przyczynia się do zachowania lepszego stanu zdrowia. Wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju nie tylko nadciśnienia tętniczego, ale także otyłości, cukrzycy typu 2 oraz nowotworów. Zaleca się podejmowanie codziennej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, która będzie dostosowana indywidualnie do możliwości danej osoby.
Bibliografia
Adamczak M., Gojowy D., Więcek A., Nadciśnienie tętnicze związane z otyłością, „Arterial Hypertension” 2014, 18(4), 224–236.
Beevers H., Lip G.H.Y, O’Brien E., The pathophysiology of hypertension, „BMJ” 2001, 322(7291), 912–916.
Chrostowska M., Szczęch R., Narkiewicz K., Nadciśnienie tętnicze związane z otyłością, „Kardiologia na co Dzień” 2007, 3(2), 106–112.
Doll S. et al., Body mass index, abdominal adiposity and blood pressure: consistency of their association across developing and developed countries, „International Journal of Obesity” 2002, 26(1), 48–57.
Gelber R.P. et al., A prospective study of body mass index and the risk of developing hypertension in men, „American Journal of Hypertension” 2007, 20(4), 370–377.
Jiang S.Z. et al., Obesity and hypertension, „Experimental and Therapeutic Medicine” 2016, 12(4), 2395–2399.
Knieć M., Kujawska-Łuczak M., Wpływ stylu życia na występowanie nadciśnienia tętniczego u dorosłych, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2012, 3(1).
NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze, nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html (21.09.2021).
Tziomalos K., Secondary hypertension: Novel insights, „Current Hypertension Reviews” 2020, 16(1), 11.