Zaburzenia płodności są coraz powszechniej występującym problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Szacuje się, że dotyczy ok. 10–16% osób w wieku rozrodczym. Ze względu na tak powszechne występowanie niepłodność została zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do chorób cywilizacyjnych. Zmiana stylu życia, w tym także sposobu żywienia, może zredukować problem niepłodności aż o 80%.

 

SPIS TREŚCI:

1. Niepłodność – definicja

2. Wpływ podaży energii na płodność

3. Składniki diety, które wspierają płodność

4. Produkty, które obniżają płodność

 

 

1. Niepłodność – definicja
Niepłodność definiowana jest jako niezdolność do zajścia w ciążę przez 12 miesięcy przy regularnym współżyciu. Szacuje się, że problem ten występuje stale lub okresowo u co 6. małżeństwa na świecie. W Polsce natomiast z niepłodnością zmaga się ok. 1 mln par. Jak wynika z badań, większość osób niestety nie korzysta z opieki specjalistów, którzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem tego problemu (K. Łukaszuk i wsp. 2018).


2. Wpływ podaży energii na płodność
W 2007 r. naukowcy z Harvard School of Public Health zbadali związek między sposobem żywienia a płodnością. Na podstawie uzyskanych danych wywnioskowali, że wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych i modyfikacja innych elementów stylu życia może obniżyć ryzyko niepłodności aż o 80% (J.E. Chavarro i wsp. 2007).


Badania przeprowadzone w kolejnych latach tylko potwierdziły wcześniej otrzymane wyniki. Wielu naukowców zwróciło uwagę na wpływ poszczególnych składników diety na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie należy jednak zapominać o dostarczanej wraz z pożywieniem energii. Zbyt wysoka podaż kaloryczna jest jednym z czynników żywieniowych związanych z niepłodnością. Prowadzi do rozwoju nadmiernej masy ciała.


Przez bardzo długi czas uważano, że problem z zajściem w ciążę związany jest tylko ze zbyt wysoką masą ciała kobiet. Na przestrzeni lat zauważono jednak, że niedowaga także stanowi istotny czynnik zwiększający ryzyko niepłodności. Nadmierne ograniczenie kilokalorii prowadzi do rozwoju wielu niedoborów pokarmowych, które znacznie osłabiają pracę organizmu.
Wartość energetyczna diety nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Duże odchylenia od prawidłowej masy ciała mogą powodować zaburzenia owulacji. Problemy z zajściem w ciążę na skutek nieprawidłowej masy ciała wynikają także ze zmian metabolicznych oraz hormonalnych organizmu. Dotyczy to szczególnie nieprawidłowego stężenia insuliny i innych hormonów, takich jak leptyna i grelina (M. Hajduk 2012).


3. Składniki diety, które wspierają płodność
Niektóre ze składników zawartych w żywności wykazują szczególnie pozytywny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Wśród nich można wymienić białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Fabryka Siły Sklep


Białko
Białko jest podstawowym materiałem budulcowym, który odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdej komórki w ciele człowieka. Jego obecność w diecie jest niezbędna do zachowania odpowiedniej pracy organizmu, w tym także układu rozrodczego. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.


Źródłem białka w codziennej diecie są zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, nabiał), jak i roślinnego (nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki). W jednym z badań zauważono, że zastąpienie 5% białka zwierzęcego białkiem roślinnym miało wpływ na zmniejszenie ryzyka niepłodności aż o ok. 50%. Wynika to przede wszystkim z korzystnego wpływu białka roślinnego na poprawę wrażliwości insulinowej.

 

Ponadto w białku roślinnym zawarta jest arginina, czyli aminokwas, który jest niezbędny do wytworzenia tlenku azotu. Związek ten poprawia przepływ krwi przez narządy rodne, co ma korzystny wpływ na powstawanie i dojrzewanie komórek jajowych (J.E. Chavarro i wsp. 2008).


Głównym źródłem białka w diecie osób zmagających się z niepłodnością powinno być chude mięso (kurczak, indyk), odtłuszczone mleko i produkty mleczne, ale także nasiona roślin strączkowych (ciecierzyca, soczewica, groch), pestki (dyni, słonecznika) oraz produkty zbożowe (komosa ryżowa, kasza gryczana, makarony pełnoziarniste).


Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Kolejnym składnikiem, który wykazuje korzystny wpływ na płodność, są wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas linolowy, są prekursorami hormonów – prostaglandyn. Ich obecność jest konieczna do zapoczątkowania cyklu miesiączkowego, ale także owulacji. W jednym z badań zwrócono uwagę na korzystny wpływ większego spożycia kwasu linolowego na zagnieżdżenie zarodka (B. Sawaniewska, D. Gajewska, E. Lange 2019). Kwas linolowy znajduje się w olejach roślinnych, np. z pestek winogron i słonecznikowym.


Suplementacja WNKT omega-3 może mieć korzystny wpływ na jakość nasienia, co zauważono w jednym z badań. Wprowadzenie interwencji żywieniowej przez 32 tygodnie wpłynęło na całkowitą liczbę plemników oraz ich koncentrację w objętości nasienia (M.R. Safarinejad 2011).


Głównym źródłem WNKT omega-3 w diecie człowieka są tłuste ryby morskie. Zaleca się spożywanie minimum 2 razy w tygodniu takich ryb jak łosoś, makrela, tuńczyk oraz sardynki. Ponadto tłuszcze te można znaleźć w nasionach chia, siemieniu lnianym oraz orzechach włoskich. Oleje słonecznikowy i kukurydziany, pestki dyni, nasiona słonecznika oraz migdały to z kolei dobre źródło WNKT omega-6.


Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B to kolejne ze składników pożywienia, które w znacznym stopniu mogą pozytywnie wpływać na płodność kobiet i mężczyzn. Szczególnie podkreśla się rolę witaminy B6. Jest ona niezbędna do utrzymania optymalnego stężenia progesteronu u kobiet, czyli żeńskiego hormonu płciowego. Odpowiada on przede wszystkim za prawidłowy przebieg procesu zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka.


Głównym źródłem tej witaminy w diecie są pełnoziarniste produkty zbożowe (grube kasze, pełnoziarnisty makaron, żytnie pieczywo), ryby, jaja oraz chude mięso. Witamina B6 wraz z kwasem foliowym skutecznie obniża stężenie homocysteiny (L. Ostrowska, U. Karecka 2017). Głównym źródłem kwasu foliowego w diecie są zielone warzywa (szpinak, brokuł, brukselka, sałata), pestki oraz orzechy. Homocysteina jest aminokwasem, który w nadmiernych ilościach ma niekorzystny wpływ na płodność. W przypadku zbyt wysokiego jej stężenia u ciężarnych zwiększa się ryzyko poronienia oraz innych powikłań ciąży, np. upośledzenie funkcji łożyska (D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka 2008).


Innym związkiem, który wraz z wcześniej wymienionymi witaminami również wpływa na obniżenie stężenia homocysteiny, jest witamina B12. Jej źródła w diecie to mięso, jaja, mleko, produkty mleczne oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.


Antyoksydanty
Antyoksydanty to związki, które neutralizują działanie wolnych rodników, a tym samym spowalniają proces starzenia się organizmu. Można do nich zaliczyć wiele związków, ale szczególnie korzystny wpływ na płodność mają witaminy A, C, E oraz cynk i selen.


Witamina A wspiera narząd wzroku, a w kontekście płodności chroni przed rozwojem infekcji dróg rodnych. Ponadto w okresie ciąży wspiera prawidłowy rozwój płodu. Jej głównym źródłem w diecie są jaja, podroby, mleko, niektóre warzywa (szpinak, jarmuż) oraz produkty mleczne.


Kolejnym antyoksydantem mającym wpływ na płodność jest witamina C. W tkance jajników występują jej dużej ilości, dlatego stała podaż jest niezwykle ważna w fazie owulacji. U mężczyzn z kolei witamina C ma pozytywny wpływ na jakość nasienia i bierze udział w produkcji hormonów płciowych. Jej duże ilości znajdują się w papryce, natce pietruszki, owocach dzikiej róży oraz czarnych jagodach.


Witamina E ma działanie uelastyczniające naczynia krwionośne, wzmacnia także błony komórkowe. Jej odpowiednia podaż u kobiet wpływa pozytywnie na przebieg owulacji, natomiast u mężczyzn ma wpływ na produkcję nasienia (M. Bojanowska, M. Kostecka 2018). Oleje roślinne są głównym źródłem witaminy E w diecie człowieka. Włączenie do jadłospisu oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, migdałów oraz orzechów laskowych zapewni jej odpowiednią dzienną podaż.


Selen to związek mający wpływ na jakość nasienia oraz ruchliwość plemników. U kobiet zbyt niska podaż tego składnika może wiązać się w późniejszym czasie z nieodpowiednim przebiegiem ciąży oraz niską masą urodzeniową dziecka. Głównym źródłem selenu w diecie są orzechy brazylijskie, ryby oraz jaja.


Niedobór cynku może zaburzać prawidłowy rozwój męskich gruczołów rozrodczych. U kobiet odpowiednia podaż cynku wpływa na prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego oraz produkcję żeńskich hormonów płciowych (B. Sawaniewska, D. Gajewska, E. Lange 2019). Do dobrych źródeł cynku można zaliczyć podroby, pestki dyni, produkty mleczne, grube kasze oraz orzechy.


4. Produkty, które obniżają płodność
Do produktów, których należy unikać w diecie wspierającej płodność, zaliczyć można te wysokoprzetworzone, bogate w cukier, sól oraz nasycone kwasy tłuszczowe.


Wykazano, że dieta obfitująca w tłuste mięso, wyroby mięsne oraz produkty typu fast food prowadzi do zwiększonego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą one w znaczny sposób obniżać płodność, a tym samym powodować problemy z zajściem w ciążę. Zwrócono uwagę na związek pomiędzy spożyciem tłuszczów nasyconych a jakością nasienia. Wykazano, że mężczyźni dostarczający co najmniej 15,2% wartości energetycznej
z nasyconych kwasów tłuszczowych mieli znacznie pogorszoną jakość nasienia. Po jego zbadaniu zauważono, że koncentracja plemników zmniejszyła się o 38%, natomiast ich liczba zmalała aż o ok. 40% (T.K. Jensen i wsp. 2013).


Negatywny wpływ na płodność wykazuje także zbyt duże spożycie kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans. Ich głównym źródłem w diecie są słodycze, ciasta, ciastka, ale także żywność wysokoprzetworzona typu fast food. Zaleca się całkowite wyeliminowanie tych produktów z diety lub ich maksymalne ograniczenie. Wpłynie to korzystnie na płodność, ale także zapobiegnie chorobom układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniom gospodarki lipidowej oraz niektórym nowotworom. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowywanie domowych wypieków oraz zastępowanie niektórych produktów zdrowszymi zamiennikami.


Żywność zawierająca łatwo przyswajalne węglowodany to kolejna grupa produktów, których spożycie powinno być jak najniższe. Zauważono, że ich nadmierne ilości mogą doprowadzić do pogorszenia jakości nasienia u mężczyzn, a tym samym – obniżenia płodności (J. Mendiola i wsp. 2010). Węglowodany proste znajdują się przede wszystkim w słodyczach, ale także produktach przygotowywanych z oczyszczonych mąk. Dużo lepszym wyborem będzie pieczywo ciemne (żytnie, graham) niż jasne (bułka kajzerka, pieczywo pszenne). Włączenie do diety produktów zawierających węglowodany złożone ma pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi, co szczególnie jest korzystne dla osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (insulinooporność oraz cukrzyca typu 2).


Alkohol jest produktem, który ma znaczący wpływ na pracę układu rozrodczego. W jednym z badań zauważono, że u kobiet spożywających minimum 2 drinki dziennie ryzyko niepłodności było znacznie wyższe niż u kobiet, które spożywały 1 drink lub nie robiły tego wcale (J.E. Chavarro 2009). Nadużywanie alkoholu predysponuje do rozwoju endometriozy, która jest jedną z przyczyn niepłodności. Z kolei u mężczyzn zbyt duża konsumpcja alkoholu może doprowadzić do pogorszenia jakości nasienia i obniżenia libido (M. Bojanowska, M. Kostecka 2018). Zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu, szczególnie u osób starających się o potomstwo.

 


Bibliografia
Chavarro J.E. et al., Caffeinated and alcoholic beverage intake in relation to ovulatory disorder infertility, „Epidemiology” 2009, 20(3), 374–381.
Chavarro J.E. et al., Diet and lifestyle in the prevention of ovulatory disorder infertility, „Obstetrics & Gynecology” 2007, 110(5), 1050–1058.
Chavarro J.E. et al., Protein intake and ovulatory infertility, „American Journal of Obstetrics and Gynecology” 2008, 198(2), 210–212.
Czerwonogrodzka-Senczyna A., Jeznach-Steinhagen A., Dietetyczne czynniki wspierania płodności u kobiet, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2013, 9(2), 54–59.
Hajduk M., Wpływ masy ciała na płodność u kobiet, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2012, 8(3), 93–97.
Jensen T.K. et al., High dietary intake of saturated fat is associated with reduced semen quality among 701 young Danish men from the general population, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2013, 97(2), 411–418.
Łukaszuk K. et al., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, 3(3), 112–140.
Mendiola J. et al., A low intake of antioxidant nutrients is associated with poor semen quality in patients attending fertility clinics, „Fertility and Sterility” 2010, 93(4), 1128–1133.
Ostrowska L., Karecka U., Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2017, 23(1), 51–56.
Safarinejad M.R., Effect of omega‐3 polyunsaturated fatty acid supplementation on semen profile and enzymatic anti‐oxidant capacity of seminal plasma in infertile men with idiopathic oligoasthenoteratospermia: a double‐blind, placebo‐controlled, randomised study, „Andrologia” 2011, 43(1), 38–47.
Sawaniewska B., Gajewska D., Lange E., Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn, „Kosmos” 2019, 68(2), 227–237.
Wiktorowicz K., Okręglicka K.M., Nitsch-Osuch A., Wpływ sposobu żywienia na płodność mężczyzn, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2019, 13(3), 133–140.