Terapia TECAR – działanie, efekty, zastosowanie
Nowatorskie rozwiązania technologiczne, czego przykładem są urządzenia do terapii TECAR, stanowią duże wsparcie dla pacjentów i fizjoterapeutów. To innowacyjna metoda, która wykorzystuje prozdrowotne właściwości fal radiowych i prądu elektrycznego. Jak działa terapia TECAR? W jakich przypadkach można ją zastosować i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej wykonania?
SPIS TREŚCI:
4. Wskazania i zastosowanie terapii TECAR
6. TECAR – korzyści płynące z regularnego stosowania
7. Czy warto skorzystać z terapii TECAR
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Terapia TECAR – czym jest
TECAR, czyli pojemnościowo-rezystancyjny transfer elektryczny, to przykład metody leczenia z zakresu fizykoterapii. Bazuje na połączeniu fal radiowych o częstotliwości 300–1200 kHz i prądu zmiennego. Z tego też powodu TECAR jest często nazywana radiofrekwencją lub diatermią długofalową. W terapii wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane urządzenia z aktywną i bierną elektrodą. Dzięki temu aparaty do TECAR pozwalają na dwa tryby przepływu energii, które oddziałują na odmienne typy tkanek.
2. Jak działa terapia TECAR
Urządzenia do terapii TECAR generują energię w formie prądu zmiennego o falach wysokiej częstotliwości, która za pomocą elektrod zostaje dostarczona organizmowi. Istotne znaczenie ma tryb pracy aparatu, bo to właśnie on determinuje, gdzie zostanie przetransportowana wytworzona energia:
– w przypadku trybu pojemnościowego urządzenie oddziałuje na tkanki powierzchowne, które charakteryzują się dużą zawartością wody, m.in. mięśnie, skórę, naczynia krwionośne i limfatyczne, kaletki maziowe i chrząstki stawowe;
– jeśli chodzi o tryb rezystancyjny (oporowy), w jego przypadku energia jest transportowana do tkanek położonych głęboko i niespecjalnie uwodnionych, m.in. kości, ścięgien, więzadeł.
Charakterystyczną cechą terapii TECAR jest to, że wytworzone fale prądu zmiennego nie są odczuwane przez pacjenta w trakcie zabiegu. Wysoka częstotliwość fal skutkuje przenikaniem energii do wnętrza tkanek, w których następuje zjawisko przegrzania. Oddziaływanie metody TECAR na poziomie metabolizmu tkankowego wyzwala różne efekty terapeutyczne, dzięki czemu ta forma leczenia fizykalnego zyskuje wielowymiarowe zastosowanie.
3. Terapia TECAR – efekty
Zabiegi radiofrekwencji zapewniają organizmowi kompleksowe wsparcie, w praktyce wyróżnia się 4 główne efekty terapeutyczne.
Biostymulacja i poprawa trofiki tkanek
To rezultat polepszenia przepuszczalności błon komórkowych, co z kolei usprawnia transfer substancji odżywczych w organizmie. TECAR przyczynia się także do intensyfikacji przepływu krwi przez naczynia i usuwania zbędnych produktów przemiany materii, aby zwiększyć efektywność potreningowej regeneracji.
Przeciwdziałanie obrzękom i stanom zapalnym
Jest wynikiem wzmożonego przepływu krwi wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wzrost przepuszczalności głębokich i powierzchownych struktur stymuluje transport tlenu do tkanek poddanych zabiegowi. Ponadto TECAR potęguje przepływ limfy, co przeciwdziała zastojom, a tym samym redukuje zmiany zapalne i obrzękowe.
Zmniejszenie dolegliwości bólowych
To nie tylko efekt usprawnionego krążenia, które pozwala zminimalizować reakcje zapalne i obrzęk. Ciepło wytworzone we wnętrzu umożliwia redukcję bólu wywołanego przez różne czynniki, np. uraz mechaniczny, problemy neurologiczne czy zaburzenia metaboliczne.
Regulacja napięcia mięśniowego
Będąca następstwem przegrzania tkanek. Działanie termiczne ma właściwości detonizujące, co powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych struktur.
4. Wskazania i zastosowanie terapii TECAR
Wielopłaszczyznowe działanie diatermii długofalowej sprawia, że jest to metoda znajdująca zastosowanie w wielu problemach zdrowotnych.
Kontuzje u sportowców i osób ćwiczących
Przede wszystkim terapia TECAR powstała z myślą o sportowcach i osobach ćwiczących, ponieważ regularne treningi zwiększają ryzyko kontuzji. Warto zwrócić uwagę na badanie przeprowadzone wśród 23 zawodników po przebytym zwichnięciu więzadeł stawu skokowego. Uczestników podzielono na dwie grupy, przy czym w jednej z nich wprowadzono regularne zabiegi radiofrekwencji. Po 6 i 12 zabiegach uzyskano wiele pozytywnych efektów, m.in. redukcję bólu, wzrost wydajności podczas codziennych czynności oraz zmniejszenie opuchlizny (A. Davari i wsp. 2021).
Przewlekłe problemy narządu ruchu
Terapia TECAR jest również wykorzystywana do zwalczania przewlekłych problemów narządu ruchu, np. zespołów bólowych kręgosłupa. Grupa 20 pacjentów została poddana konwencjonalnej rehabilitacji, przy czym uczestników podzielono na dwie podgrupy, w których zastosowano dodatkowe terapie: radiofrekwencję lub zabiegi tlenowo-ozonowe. Choć w obu przypadkach zmniejszono dolegliwości bólowe, to redukcja dolegliwości bólowych była większa u pacjentów poddanych terapii TECAR (L. Morelli i wsp. 2016).
Uroginekologia
Kolejnym obszarem zastosowania diatermii długofalowej jest uroginekologia. Osoby mające problemy np. z nietrzymaniem moczu, erekcją czy zaburzeniem funkcjonalności mięśni Kegla mogą z powodzeniem skorzystać z zabiegów bazujących na terapii TECAR.
Wpływ radiofrekwencji sprawdzono u 20 z 40 kobiet ze zdiagnozowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Uczestniczki badania przez 4 tygodnie wykonywały 20-minutowe ćwiczenia mięśni Kegla i były poddawane 20-minutowym zabiegom TECAR. W każdym tygodniu kobiety odbywały 3 sesje terapeutyczne. Pozostałe uczestniczki wykonywały wyłącznie trening mięśni dna miednicy. W obu grupach odnotowano osłabienie odczuwanego bólu, wzrost siły mięśni Kegla i redukcję objawów związanych z nietrzymaniem moczu. Uzyskane efekty były jednak większe u kobiet, u których ćwiczenia połączono z terapią TECAR (E.A. Elhosary i wsp. 2023).
Neurologia
Normalizację napięcia mięśniowego spowodowanego radiofrekwencją można wykorzystać w neurologii. W jednym z badań sprawdzono wpływ doraźnej terapii TECAR i masażu funkcjonalnego u pacjentów po udarze mózgu. Jednorazowa sesja pozwoliła zmniejszyć przesadne napięcie mięśni kończyn dolnych, a także umożliwiła uzyskanie większego zakresu zgięcia grzbietowego w stawie skokowym (L. Garcia-Rueda i wsp. 2024).
Zabiegi kosmetologiczne
Terapia TECAR jest także polecana w zabiegach kosmetologicznych. Wynika to m.in. z biostymulacji tkanek i usprawnienia przepływu krwi i limfy przez naczynia. Radiofrekwencja została wykorzystana w badaniu obejmującym 32 uczestniczki (35–60 lat). Twarz każdej kobiety podzielono na dwa obszary: jeden poddany zabiegom TECAR, drugi do aplikacji preparatu kosmetycznego o działaniu przeciwstarzeniowym. Diatermia długofalowa spowodowała większą redukcję zmarszczek i lepszą poprawę stanu skóry (blask, grubość, koloryt) niż kuracja kosmetykami (X. Shu i wsp. 2022).
5. TECAR – przeciwwskazania
Choć efekt termiczny nie jest intensywnie odczuwany przez pacjenta poddanego zabiegowi, to jednak terapia TECAR powoduje przegrzanie tkanek. Niestety w niektórych przypadkach radiofrekwencja jest przeciwwskazana. Mowa tu o m.in. ciąży, chorobach nowotworowych, otwartych ranach i oparzeniach w miejscach poddawanych leczeniu czy chorobie zakrzepowo-zatorowej. Ponadto terapia TECAR jest zabroniona u osób po przeprowadzonym zabiegu transplantacji i mających w ciele metalowe urządzenia (np. rozrusznik serca, endoprotezy).
6. TECAR – korzyści płynące z regularnego stosowania
– Neutralizowanie zmian zapalnych.
– Niwelowanie dolegliwości bólowych.
– Poprawa wyglądu skóry.
– Wspomaganie procesów regeneracji i rekonwalescencji.
– Przeciwdziałanie problemom natury uroginekologicznej.
– Usprawnienie przepływu krwi i limfy, co zwalcza obrzęki.
– Regulacja napięcia mięśniowego i poprawa funkcjonowania narządu ruchu.
7. Czy warto skorzystać z terapii TECAR
Przy braku istotnych przeciwwskazań terapia TECAR to całkowicie bezpieczna metoda leczenia, która znajduje zastosowanie w przypadku wielu problemów. Poza realnymi korzyściami dla narządu ruchu można ją także wykorzystać w m.in. schorzeniach neurologicznych czy chorobach dotyczących układu moczowo-płciowego. Działanie radiofrekwencji niesie za sobą szereg zalet – począwszy od zwalczania bólu i niwelowania zmian zapalnych, a skończywszy na poprawie metabolizmu tkankowego.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Davari A. et al., Evaluation of the Effects of Tecar Therapy on Acute Symptoms of Athletes Following Ankle Ligament Sprain, „Function and Disability Journal” 2021, 4(1), 1–11.
Elhosary E.A. et al., Effect of monopolar capacitive resistive radiofrequency in treating stress urinary incontinence: A pilot randomized control trial, „Frontiers in Psychology” 2023, 13, 1062363.
Garcia-Rueda L. et al., Immediate effects of TECAR therapy on lower limb to decrease hypertonia in chronic stroke survivors: a randomized controlled trial, „Disability and Rehabilitation” 2024, 1–10, epub.
Morelli L. et al. Comparison among different therapeutic techniques to treat low back pain: a monitored randomized study, „Ozone Therapy” 2016, 1(1), 17–20.
Shu X. et al., Effectiveness of radiofrequency device for rejuvenation of aged skin at home: a randomized split-face clinical trial, „Dermatology and Therapy” 2022, 12(4), 871–883.