Ból mięśni bicepsa zwykle zostaje wywołany przetrenowaniem na siłowni. Uczucie rwania może być symptomem naderwania. Jak skutecznie radzić sobie z bólem bicepsa?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czy przy bólu bicepsa trzeba przerwać trening?
2. Stosowanie maści chłodzących
3. Okłady z lodu
4. Plastrowanie dynamiczne
5. Rozciąganie bicepsa

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czy przy bólu bicepsa trzeba przerwać trening?
Biceps nie pracuje przy każdym wykonywanym ćwiczeniu. Osoby, które chodzą codziennie na siłownię, nie muszą rezygnować całkowicie z aktywności z powodu kontuzji ręki. Ważna jest jednak rezygnacja z jakiejkolwiek formy trenowania bicepsów – odpada więc wyciskanie za pomocą sztangi i hantli, unoszenie się na drążku i pompki.

 

Można za to bez obaw wykonywać przysiady, brzuszki, skłony. Należy przerwać na jakiś czas naukę sztuki walki, jogging (ręce pracują przy biegu), aerobik, skakanie na skakance, pływanie. Biceps potrzebuje od 7 do 14 dni na regenerację. Jeśli po tym czasie ból się utrzymuje, należy zwrócić się

o pomoc do lekarza.

 

2. Stosowanie maści chłodzących
Szybką ulgę przetrenowanemu mięśniowi przynoszą maści i żele chłodzące. Mają one zastosowanie przy stanach zapalnych, które łączą się

z podwyższoną temperaturą w danym miejscu. Do urazów, przy których trzeba sięgnąć po maści chłodzące, należy naderwanie mikrowłókien lub mięśnia.

 

Maść chłodząca zawiera zwykle mentol i mieszankę ziół łagodzących ból, czasem w skład wchodzą dodatkowo substancje przeciwbólowe, na przykład ibuprofen. Posmarowanie ciała działa tylko na objawy urazu, nie źródło. Omawiane środki są wydawane w aptece bez recepty. Opakowanie kosztuje zazwyczaj 8–20 złotych i starcza na wiele zastosowań. Fabryka Siły Sklep

 

3. Okłady z lodu
Alternatywą dla żelów chłodzących są okłady z lodu. Wystarczy do tego dobrze zmrożona torebka warzyw (szczególnie polecany jest groszek – dobrze się dopasowuje do ręki) lub kostki lodu. Bez względu na wybraną formę, zimny okład należy owinąć w bawełnianą ściereczkę, aby wykluczyć odmrożenia i pękanie naczyń krwionośnych na skórze.

 

Na rynku dostępne są gotowe woreczki wypełnione specjalną, niezamarzającą, lecz trzymającą chłód substancją. Dość wygodne w użyciu produkty mogą zastąpić tradycyjne okłady. Ich cena wynosi około 50 złotych za duży worek i służą do wielokrotnego użytku.

 

4. Plastrowanie dynamiczne
Kinesiotaping przyspiesza znacząco regenerację kontuzjowanej partii ciała. Jest powszechnie wykorzystywany przez zawodowych sportowców. Polega na oklejeniu bolącego mięśnia specjalnymi plastrami dostępnymi w aptece

i sklepach ze sprzętem medycznym. Taśmy odrywają odrobinę skórę od reszty tkanek, przez co zmniejszają napięcie. W dodatku wyręczają leczoną partię, dzięki czemu mięsień może się szybciej odbudować. Działają przeciwbólowo, zmniejszają obrzęk, wspomagają odpowiednie ułożenie.

 

Plastrowanie dynamiczne ma również zastosowanie profilaktyczne przy dokuczliwych skurczach i w zapobieganiu kontuzji. Przyklejona taśma powinna odejść sama bez konieczności jej odrywania. Kuracja może trwać od paru dni do kilku tygodni i nie ma skutków ubocznych. Jeżeli terapia nie została zakończona, plaster wymienia się dopiero wtedy, gdy zostanie szczególnie ubrudzony lub zacznie się odklejać. Cena jednej rolki

o wymiarach 5 centymetrów szerokości i 5 metrów długości wynosi około

40 złotych.

 

5. Rozciąganie bicepsa
Streching nadwerężonego miejsca jest ważny, by mięsień w trakcie regeneracji ułożył się prawidłowo. Przy bólu bicepsa zalecane jest rozciąganie statyczne, nie dynamiczne. Zamiast wymachów rąk zaleca się jednostajne ćwiczenia – każde powinno trwać co najmniej 20–30 sekund. Najbardziej skuteczny ruch rozciągania bicepsa wywodzi się z jogi. Polega na wyciągnięciu przed siebie prostej ręki z otwartą dłonią skierowaną palcami ku ziemi (biceps zwrócony ku sufitowi).

 

Następnie należy drugą ręką wyciskać maksymalnie palce do tyłu. Inny sposób to unoszenie ponad głowę prostych rąk ze splecionymi palcami (środkiem dłoni zwróconym w stronę sufitu). Rozciąganie powinno być wykonywane codziennie również po uleczeniu kontuzji w celu zwiększenia elastyczności tkanek.