Zespół trzaskającego biodra jest stanem, w którym występuje trzaskanie lub przeskakiwanie w biodrze podczas chodu, wstawania z krzesła lub prostowania nogi w biodrze. Dolegliwość ta występuje wtedy, gdy zbyt napięte struktury mięśniowo-ścięgniste w biodrze powodują bezpośrednie przesuwanie się elementów tkanek miękkich po strukturach kostnych w okolicy stawu biodrowego.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zespół trzaskającego biodra – miejsce występowania

2. Przyczyny

3. Sposoby terapii

 

 

1. Zespół trzaskającego biodra – miejsce występowania

Zespół trzaskającego biodra może występować w różnych miejscach stawu biodrowego, w których ścięgna mięśni ślizgają się po wyniosłościach kostnych na kości udowej. Zespół trzaskającego biodra pojawia się najczęściej po zewnętrznej stronie stawu, gdzie pasmo biodrowo-piszczelowe przechodzi w bliskim sąsiedztwie części kości udowej, zwanej krętarzem większym.

 

Gdy biodro jest wyprostowane, pasmo biodrowo-piszczelowe jest za krętarzem. Gdy zginamy biodro, pasmo to przesuwa się nad krętarzem

i w trakcie dalszego ruchu znajduje się przed nim.


Pasmo biodrowo-piszczelowe jest zawsze mocno napięte, w związku z czym w trakcie przesuwania się tego pasma bezpośrednio nad krętarzem kości udowej będzie słyszalny trzask lub przeskakiwanie. Jeśli zespół trzaskającego biodra będzie się przedłużał lub zaostrzał, taki stan rzeczy może w konsekwencji prowadzić do zapalenia kaletki stawu biodrowego.


Kolejnym mięśniem, który może być związany z zespołem trzaskającego biodra, jest mięsień prosty uda. W trakcie zginania i prostowania biodra, przesuwanie się ścięgna mięśnia prostego uda bezpośrednio nad głową kości udowej, może wywoływać objaw trzaskania lub przeskakiwania. Dodatkowo, nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego może stanowić przyczynę występowania zespołu trzaskającego biodra.


2. Przyczyny

Trzaskające biodro jest najczęściej wynikiem ucisku nadmiernie napiętych struktur mięśniowych i ścięgnistych otaczających staw biodrowy. Osoby, które biorą udział w zajęciach sportowych wymagających wielokrotnego zginania biodra, są bardziej narażone na tego typu dolegliwości. Grupą szczególnie obciążoną ryzykiem wystąpienia tej dolegliwości są tancerze.


3. Sposoby terapii

W pierwszej kolejności warto zastosować modyfikację uprawianej dyscypliny sportu lub ćwiczeń, aby uniknąć powtarzających się ruchów bioder, np. poprzez skrócenie czasu spędzonego na rowerze na rzecz pływania Fabryka Siły Sklep

z przewagą używania rąk.

 

Jeśli po zastosowaniu tych metod dolegliwości nie ustępują, zalecam konsultację z fizjoterapeutą lub lekarzem. Leczenie początkowe zazwyczaj obejmuje okres odpoczynku i modyfikacji aktywności. W zależności od przyczyny trzaskającego biodra zalecane mogą być konserwatywne metody leczenia. Kluczowym elementem terapii zespołu trzaskającego biodra są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie wokół bioder.


Rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego po prawej stronie

Stań przy ścianie. Skrzyżuj nogi, stojąc prawym bokiem do ściany, prawą nogę przełóż za nogą lewą. Skieruj biodra w stronę ściany, aż poczujesz napięcie po zewnętrznej stronie prawego biodra. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz po drugiej stronie. Wykonaj 2 lub 3 zestawy

po 4 powtórzenia na każdą stronę.


Rozciąganie mięśnia gruszkowatego po prawej stronie

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze.

Połóż prawą stopę nad kolanem lewej nogi i złap rękami za lewe udo.

Przyciągnij lewe udo do siebie, aż poczujesz napięcie w okolicy bioder, pośladków. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz po drugiej stronie. Wykonaj 2 lub 3 zestawy po 4 powtórzenia na każdą stronę.