Stopa sportowca – dowiedz się, czym jest!
Lista schorzeń dotykająca sportowców jest długa, ich nazwy często wiążą się z uprawianą aktywnością – niejednokrotnie słyszeliśmy o łokciu tenisisty, kolanie skoczka czy złamaniu bokserskim. W większości przypadków dolegliwości odnoszą się więc do kontuzji wynikających z danej dyscypliny sportowej. Nieco inną chorobą, która dotyka większość aktywnych fizycznie osób, jest stopa sportowca. W poniższym tekście znajdziecie nieco więcej informacji na temat tego problemu.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest stopa sportowca?
2. Grzybica stóp – przyczyny
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Stopa sportowca, bardzo często określana również jako stopa atlety, jest chorobą dermatologiczną dotyczącą grzybiczego zakażenia skóry stóp. Lokalizacja tej patologii dotyczy głównie podeszwy oraz przestrzeni międzypalcowych. Stopa atlety okazuje się dosyć często występującym schorzeniem nie tylko wśród trenujących, ale i całego społeczeństwa. Okazuje się, że od 15 do nawet 30% ludności boryka się z problemem grzybicy skóry stóp. Co więcej, ponad połowę tej grupy stanowią sportowcy.
Podstawowym czynnikiem prowadzącym do rozwoju stopy sportowca są zakażenia dermatofitami. Te drobne mikroorganizmy zaliczamy do grupy grzybów niedoskonałych, które charakteryzują się zdolnością do rozkładania keratyny – białek fibrylarnych wchodzących w skład komórek nabłonkowych ludzkiego organizmu. Oprócz nich wymienia się również dwa inne gatunki grzybów, które równie często mogą przyczynić się do powstawania stopy atlety. Mowa tu o Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale.
Jednak same mikroorganizmy nie są główną przyczyną powstawania grzybicy skóry stóp. Aby stworzyć odpowiednie warunki do ich rozwoju, potrzebne jest niezbędne środowisko. Nieprawidłowa higiena naszych stóp stanowi najważniejszy czynnik predysponujący do namnażania się dermatofitów. Zbyt ciasne i nieprzewiewne obuwie, skarpetki wykonywane ze sztucznych tkanin oraz niewłaściwa pielęgnacja stóp (rzadkie mycie, niestosowanie kosmetyków, noszenie przepoconej odzieży) – to zaledwie kilka przykładów tego, w jaki sposób możemy stworzyć korzystne warunki do rozwoju grzybicy. Inną równie ważną przyczyną są wszelkiego rodzaju uszkodzenia skóry.
Sportowcy są szczególnie narażeni na ten rodzaj grzybicy ze względu na bardzo dużą potliwość stóp w trakcie treningów. Jeśli sami przestrzegamy zasad higieny, musimy pamiętać, że inni nie muszą tego robić. Warto więc pamiętać, że kiedy wybieramy się do sauny, na basen czy siłownię, należy mieć ze sobą zastępcze obuwie oraz ręczniki. Uchronimy w ten sposób naszą skórę przed kontaktem z powszechnie używanym sprzętem, który jest bardzo dobrym miejscem na rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów. Ciepło i wilgoć bardzo pomagają w ich namnażaniu.
Stopa atlety jest chorobą, która może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. W związku z tym bardzo trudno jest wykryć tę patologię w momencie zainfekowania. Niemniej jednak początkowe stadium grzybicy skóry stóp obejmuje zazwyczaj obszar pomiędzy czwartym a piątym palcem. Z biegiem czasu chorobotwórcze drobnoustroje zaczynają przenosić się na pozostałe palce oraz podeszwę i stopy.
Do typowych symptomów stopy sportowca należą:
– łuszczenie się skóry w miejscach objętych infekcją;
– nadmierna potliwość skóry;
– nieprzyjemny zapach;
– owrzodzenia (postać zaawansowana);
– pieczenie stóp;
– swędząca wysypka;
– sączące się pęcherze;
– zaczerwienienie.
Oczywiście powyższe objawy mogą również wskazywać na inne choroby naszej skóry, np. łuszczycę, wyprysk modzelowaty bądź wypierzenie międzypalcowe. Warto więc odwiedzić specjalistę, który dokładnie zdiagnozuje naszą przypadłość.
Podstawą rozpoczęcia leczenia stopy sportowca jest oczywiście prawidłowo postawiona diagnoza. W celu potwierdzenia podejrzeń należy udać się do dermatologa na badania mykologiczne. Polegają one na pobraniu fragmentu tkanki, która jest przypuszczalnie chora. Następnie zostaje ona poddana obserwacji mikroskopowej oraz hodowli. Oznacza to, że jeżeli z danego fragmentu uda się wyhodować grzyba, to mamy rzeczywiście do czynienia z infekcją dermalną.
Najczęstszym sposobem na walkę z grzybicą skóry stóp jest miejscowe stosowanie maści, kremów oraz płynów w postaci aerozoli. Kuracja takimi preparatami powinna odbywać się codziennie, a jej efekty są zazwyczaj oddalone w czasie – zauważalne rezultaty są odnotowywane dopiero po upływie miesiąca.
Jednak najlepszą formą walki ze stopą sportowca jest profilaktyka oraz prawidłowa higiena stóp. Jeśli udajemy się miejsca publiczne, powinniśmy pamiętać o zmiennym obuwiu oraz własnych ręcznikach. Na treningach należy stosować odpowiednio zaprojektowane buty (przepuszczające powietrze, z miękką podeszwą, dobrze dopasowane) oraz antyperspiranty do takowego obuwia. Najważniejszym elementem jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja polegająca między innymi na zmienianiu skarpet przed treningami i po ich zakończeniu, stosowaniu kremów nawilżających czy dezodorantów zapobiegających nadmiernej potliwości stóp.