Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Istnieją trzy typy choroby zwyrodnieniowej, które mogą wystąpić w obrębie stawów kolanowych. Najczęstszym z nich jest choroba zwyrodnieniowa stawów – postępująca dolegliwość, która przebiega z przewlekłym niszczeniem chrząstki stawowej. Drugi typ to reumatoidalne zapalenie stawów, które może się występować w każdym wieku. Może również dojść do zwyrodnienia stawu w przebiegu ostrego urazu w obrębie kolana, np. rozdarcie łąkotki, więzadła lub zwichnięcie kolana.
SPIS TREŚCI:
1. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – stopniowe nasilanie się dolegliwości bólowych
3. Przeskakiwanie, trzaskanie i blokowanie
5. Zmniejszenie przestrzeni wewnątrz stawu
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – stopniowe nasilanie się dolegliwości bólowych
Ból stawów może wystąpić nagle, jednak częściej rozwija się powoli. Pierwszym objawem jest ból pojawiający się w godzinach porannych lub bezpośrednio po aktywności. Kolana mogą boleć podczas wchodzenia po schodach, wstawania z pozycji siedzącej lub podczas klękania. Dokuczliwe nocne bóle kolan, które nie pozwalają spać w nocy, mogą być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów.
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej mamy do czynienia z okresowymi stanami zapalnymi. Obrzęk może być bardziej odczuwalny po długim okresie braku aktywności, np. rano po przebudzeniu. Skóra na kolanie może mieć czerwone zabarwienie i/lub może być ciepła w dotyku.
3. Przeskakiwanie, trzaskanie i blokowanie
Wraz z postępem choroby mięśnie kolana mogą ulec osłabieniu, a cały staw traci stabilność. Może dochodzić do uciekania kolana w trakcie obciążania kończyny, np. podczas chodu. Często kolano ulega zablokowaniu, nie można go zginać ani prostować. Objawy te pojawiają się i znikają bez wyraźnej przyczyny.
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi do upośledzenia ślizgu stawowego, proste ruchy stają się trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Choroba zwyrodnieniowa stawów stopniowo doprowadza do zmian degeneracyjnych w chrząstce. W skrajnych przypadkach postęp choroby może upośledzić chód do tego stopnia, że poruszanie się nie będzie możliwe bez pomocy laski lub balkonika.
5. Zmniejszenie przestrzeni wewnątrz stawu
Badanie RTG kolana jest doskonałym narzędziem diagnostycznym, gdyż pozwala uwidocznić zmniejszenie przestrzeni wewnątrz stawu, co jest przyczyną niepokojących dźwięków i zmniejszenia zakresu ruchu. Dodatkowo na brzegach powierzchni stawowych pojawiają się narośle kostne, będące bardzo charakterystycznym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów.
Postępujące zapalenie stawów często powoduje zmiany w wyglądzie obrysu kolana. Mięśnie otaczające staw kolanowy mogą ulec znacznemu osłabieniu, a kolana mogą bardziej rotować do wewnątrz, co może prowadzić do koślawości.