W trakcie świąt łatwo o przejedzenie i dolegliwości trawienne. Wszystkie dania na świątecznym stole wyglądają tak apetycznie, że aż grzech ich nie spróbować. Warto mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek, pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zdarza się jednak, że zamiast zapobiegać, trzeba leczyć i jeśli dyskomfort trawienny już się pojawi, to warto wiedzieć, co zrobić, by poczuć się lepiej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Objawy przejedzenia

2. Ruch to zdrowie i ulga dla żołądka

3. Herbaty ziołowe

4. Napój z dodatkiem octu jabłkowego

5. Przyprawy wspomagające trawienie

6. Węgiel aktywny – środek na zatrucia pokarmowe

 

 

1. Objawy przejedzenia
Najczęstsze objawy przejedzenia to:
– wzdęcia,
– ból brzucha,
– dyskomfort trawienny,
– gazy w jelitach,
– uczucie pełności,
– zgaga,
– nudności,
– zmęczenie.

 

 

2. Ruch to zdrowie i ulga dla żołądka
Uczucie przejedzenia jest związane m.in. z całodniowym biesiadowaniem przy stole. Pozycja siedząca nie jest dobra dla jelit, gdyż są mocno ściśnięte. Warto pamiętać, że to głównie jelita odpowiadają za trawienie i wchłanianie dostarczonych z jedzeniem składników odżywczych. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na dobre samopoczucie. Aby o nie zadbać, warto udać się na świąteczny spacer i odejść od stołu chociaż na kilkanaście minut.

 

Podczas chodzenia uruchamiane są „pompy” tłoczące krew. Dzięki nim poprawiają się krążenie, także w przewodzie pokarmowym, i perystaltyka jelit. Większa aktywność jelit i ich ukrwienie sprawi, że dostarczony pokarm szybciej się strawi, a endorfiny uwalniane podczas aktywności fizycznej wpłyną na dobry nastrój.

  Fabryka Siły Sklep

3. Herbaty ziołowe
Warto przygotować napar z mięty, który ułatwia trawienie. Dodatkowo ma działanie uspokajające, łagodzi ból związany z niestrawnością i wzdęcia.

 

Z kolei herbata z kopru włoskiego pobudzi czynności układu trawiennego i wspomoże wydzielanie żółci. Ponadto przeciwdziała wzdęciom, skurczom żołądka i jelit. Pomaga także w łagodzeniu objawów refluksu.

 

Rumianek także korzystnie wpłynie na przewód pokarmowy – łagodzi dokuczliwe objawy przejedzenia.

 

Sposobem na poprawę trawienia jest również dziurawiec, jednak przy jego stosowaniu należy uważać, ponieważ wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, m.in. stosowanymi w leczeniu depresji. Poza herbatkami ziołowymi sprawdzi się także wigilijny kompot z suszonych owoców. W takim naparze znajdują się m.in. suszone śliwki, które wspomagają perystaltykę jelit.

 

4. Napój z dodatkiem octu jabłkowego
Prosty w przygotowaniu napój z dodatkiem octu jabłkowego może okazać się zbawienny dla nadwyrężonego świątecznym jedzeniem żołądka. W szklance ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę miodu i dodać łyżkę octu jabłkowego. Przygotowany napój wymieszać, a następnie powoli wypić. Ocet można zastosować także jako dodatek do sałatki lub marynaty. Nie należy go stosować w nadmiernych ilościach, gdyż zamiast poprawić stan żołądka, może go dodatkowo podrażnić.

 

5. Przyprawy wspomagające trawienie
Tymianek – wspomaga trawienie, warto dodać go do przygotowanych potraw, jako składnik marynaty do mięsa czy dodatek do sałatki.

Kminek – łagodzi dolegliwości jelitowe, ale także im zapobiega. Idealnie pasuje do dań z kapusty – bigosu, pierogów z kapustą, kapusty z grzybami czy innych dań na jej bazie, które pojawią się na świątecznym stole. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, poprawia trawienie i samopoczucie.

Goździki – dodane do herbaty działają na wzdęcia i zwiększają wydzielanie żółci. Dodatkowo wyciszają działanie przewodu pokarmowego.

Imbir – dodany do herbaty lub wigilijnego kompotu z suszu także poprawi trawienie i będzie zapobiegał nudnościom.

 

Dodatkowo zalecane jest stosowanie innych przypraw, które ułatwiają trawienie pokarmów i przyspieszają przemianę materii – czosnku, majeranku, bazylii, kolendry, cynamonu, kardamonu czy gałki muszkatołowej. Pieprz również pobudza układ trawienny, ale jego nadmierna ilość może podrażniać żołądek, więc należy stosować go z umiarem.

 

6. Węgiel aktywny – środek na zatrucia pokarmowe
Węgiel aktywny to środek kojarzony przede wszystkim z zatruciami, ale pomaga także w dolegliwościach przewodu pokarmowego. Zmniejsza wzdęcia, bóle brzucha i redukuje gazy jelitowe. Najszybciej zadziała przygotowana zawiesina – zawartość kapsułki należy połączyć z niewielką ilością wody.

 

Warto zwrócić uwagę także na tempo jedzenia. Warto jeść powoli i dobrze przeżuwać każdy kęs. Dodatkowo należy pamiętać o tym, by ostatni posiłek spożyć 2–3 godziny przed pójściem spać.

 

Nie należy przejadać się w trakcie świąt, a także innych uroczystości rodzinnych, firmowych czy wyjazdów wakacyjnych. Jeśli jednak zje się trochę więcej, niż było to w planach, warto wykorzystać powyższe rady.

 


Bibliografia
Błaszczyk J. et al., Właściwości zdrowotne wina, „Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2016, 461, 11–18.
Błecha K., Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego, „Postępy Fitoterapii” 2019, 20(2), 118–125.
Gajewska M. et al., Wykorzystanie procesów fermentacyjnych do opracowanie innowacyjnej metody otrzymywania octu jabłkowego o właściwościach prozdrowotnych, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2020, 27, 3(124), 77–86.
Kania M. et al., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe wg. św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2014, 2, 104–109.
Mystkowska I. et al., Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Herbalism” 2016, 1(2), 116–117.
Najda A., Skład chemiczny i działanie przeciwutleniające ekstraktów z Mentha x piperita L., „Postępy Fitoterapii” 2017, 18(4), 251–258.
Orkusz A., Bogacz-Radomska L., Znaczenie przypraw w żywieniu człowieka, „Nauki Inżynierskie i Technologie” 2017, 4(27), 55–65.
Reszke R., Reich A., Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce, „Forum Dermatologicum” 2016, 2(2), 51–59.
Węgiel leczniczy. Charakterystyka produktu leczniczego, chpl.com.pl/data_files/2013-02-13_Tekst_Charakterystyka.pdf (20.12.2021).