Libido odpowiedzialne jest za regulację naszego życia seksualnego. To właśnie ono jest czynnikiem, dzięki któremu mamy ochotę na współżycie. Niestety nie zawsze jest ono na zadowalającym nas poziomie. Istnieje szereg czynników zarówno modyfikowalnych, jak i niemodyfikowalnych, które są odpowiedzialne za jego wzrost lub spadek. Dla przykładu – mężczyźni po 60. roku życia nie wykazują tak dużego zainteresowania seksem jak nastolatkowie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kobiet, jednak tutaj jest to sprawa zdecydowanie bardziej skomplikowana. Istnieją pewne zalecenia, dzięki którym nasze libido może ciągle utrzymywać się na wysokim poziomie. Jeśli więc zauważymy spadek libido, warto wprowadzić pewne modyfikacje do naszego życia, zanim udamy się do specjalisty. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem oraz chcesz poznać przyczyny spadku libido, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest libido?
2. Przyczyny spadku libido
3. Ruch a wzrost libido
4. Sen a libido
5. Stres a libido
6. Dieta a libido
7. Olejki eteryczne a libido
8. Alkohol a libido
9. Samoakceptacja a libido
10. Leki a libido

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czym jest libido?
Libido to popęd czy też pociąg seksualny (płciowy). Jest to psychiczny, wewnętrzny sygnał organizmu, który jest motywacją do zaspokojenia potrzeb seksualnych. Libido jest stopniowalne, co oznacza, że ulega zmianie wraz z postępującym procesem dojrzewania. Oczywiście nie istnieje możliwość wskazania żadnej stałej dotyczącej jego poziomu, nawet u osób w tym samym wieku.

 

Libido jest kwestią bardzo indywidualną, która uzależniona jest od występowania wielu wzajemnie na siebie oddziałujących czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Mężczyźni charakteryzują się zdecydowanie większym poziomem libido niż kobiety. W ich przypadku wystarczy bowiem niewielka stymulacja, by doszło do pobudzenia seksualnego.

 

Niestety w przypadku kobiet kwestia libido jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje bowiem wiele różnych czynników, które przyczyniają się zarówno do zmniejszenia, jak i zwiększenia poziomu żeńskiego libido. Jedną z najważniejszych przyczyn istotnych różnic w osiągnięciu pobudzenia seksualnego u obu płci jest fizyczność. O ile w przypadku mężczyzn jest to cecha odgrywająca najważniejszą rolę, o tyle w przypadku kobiet bardzo często najważniejszy jest aspekt psychiczny.

 

2. Przyczyny spadku libido
Spadek libido zależy od wielu różnych czynników – psychicznych, fizycznych, kulturowych czy też społecznych. Za spadek popędu seksualnego odpowiedzialne mogą być różne czynniki, na przykład:
– depresja,
– problemy w związku,
– brak poczucia własnej wartości,
– przyjmowane leki, na przykład uspokajające, obniżające ciśnienie oraz niektóre antydepresanty,
– traumatyczne przeżycia w dzieciństwie,
– cukrzyca,
– choroby serca,
– anemia,
– długotrwałe narażenie na toksyczne pierwiastki,
– zwiększony stres,
– liczba i jakość spożywanych posiłków,
– stosowane używki takie jak marihuana, kokaina, heroina oraz alkohol.

 

Oczywiście istnieją czynniki, które możemy samodzielnie zmodyfikować, takie jak dieta czy aktywność fizyczna, jednak za spadek libido odpowiedzialne są również niemodyfikowalne czynniki. Należą do nich na przykład wiek, płeć żeńska czy też doskwierające nam choroby. Poniżej przedstawiono kilka najistotniejszych czynników wpływających na poprawę poziomu libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

  Fabryka Siły Sklep

3. Ruch a wzrost libido
Regularna aktywność fizyczna w dużej mierze przekłada się na poziom libido. Przeprowadzono wiele badań, które udowadniają, że nawet po krótkiej, ale intensywnej aktywności fizycznej nasze żądze są pobudzone, co powoduje zwiększoną ochotę na współżycie.

 

Regularna aktywność fizyczna przekłada się nie tylko na poziom libido, ale również na ogólne zadowolenie z seksu. Osoby, które ćwiczą fizycznie, charakteryzują się bowiem lepszą kondycją oraz wytrzymałością, co jest cechą skutecznie poprawiającą jakość seksu. Oprócz tego regularna aktywność fizyczna jest oczywiście powiązana z pociągiem fizycznym.

 

Osoby trenujące wyróżniają się bardziej zadbanym, umięśnionym oraz smukłym ciałem, co z reguły bardziej podoba się partnerowi, a to natomiast zwiększa ochotę na współżycie. Warto więc włączyć do naszych codziennych czynności aktywność fizyczną, nawet jeśli będzie to 30-minutowy spacer.

 

4. Sen a libido
Powszechnie znane jest stwierdzenie, że brak snu pogarsza jakość życia. Łatwo zresztą zauważyć, że jeśli się nie wyśpimy, przez cały następny dzień jesteśmy w złym humorze i nie mamy na nic ochoty. Niewystarczająca ilość snu w ciągu doby jest również odpowiedzialna za spadek testosteronu, co powoduje brak chęci do współżycia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kobiet. Jeśli zauważymy spadek popędu seksualnego, warto zwrócić uwagę na to, ile godzin w ciągu doby przeznaczamy na sen oraz odpoczynek. Idealne rozwiązanie dla organizmu to 6–8 godzin snu, pozwala to na pełną regenerację, dzięki czemu ochota na seks powinna powrócić.

5. Stres a libido
Powszechnie wiadomo, że hormony odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Oczywiście zaburzenia hormonalne mają również istotny wpływ na życie seksualne. Odkryto bowiem, iż osoby, które są długotrwale narażone na czynniki stresowe, mogą charakteryzować się zbyt dużym stężeniem prolaktyny, czyli hiperprolaktynemią. Jeśli hormon ten występuje w nadmiarze, może prowadzić do zaburzeń wielu czynności w całym organizmie, np. zachwianej produkcji plemników u mężczyzn czy też nieregularnych cykli miesiączkowych u kobiet. Stres wpływa znacząco na spadek libido u obu płci. Warto więc starać się wyeliminować go z życia. Jest on bowiem odpowiedzialny nie tylko za spadek pociągu seksualnego, ale również może mieć pośredni wpływ na powstawanie wielu chorób. Zaleca się więc minimalizować narażenie na czynniki stresowe. Warto przeczytać dobrą książkę, udać się na romantyczny spacer lub obejrzeć dobry film. Nie tylko oderwiemy mózg od codziennych zmartwień, ale również złapiemy oddech, i być może wpłynie to na odpowiedni poziom libido.

 

6. Dieta a libido
Innym, a zarazem najpopularniejszym sposobem na zwiększenie pociągu seksualnego jest spożywanie tak zwanych afrodyzjaków. Największym sprzymierzeńcem zwiększonego libido są oczywiście naturalne składniki. Najogólniej rzecz ujmując, są to po prostu produkty, które w swoim składzie posiadają związki odpowiedzialne za wzrost poziomu libido. Jednym z najpopularniejszych produktów tego typu jest żeń-szeń. Jest to roślina doceniana na całym świecie ze względu na szereg swoich prozdrowotnych właściwości, które zawdzięcza dużej zawartości witamin oraz składników mineralnych. Osoby, którym zależy za zwiększeniu popędu seksualnego, powinny również wzbogacić swoją dietę w takie produkty jak ostrygi, gorzka czekolada, rozmaryn, wanilia, pestki dyni, sok z granatu, lukrecja, kurkuma, cynamon czy też chilli.

 

7. Olejki eteryczne a libido
Równie dużą rolę w poprawie libido odgrywają też różnego typu olejki eteryczne. W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się używanie olejków z wyciągiem z drzewa sandałowego, cytrusów oraz jaśminu. Można używać ich do relaksacyjnych masaży oraz kąpieli. Wówczas skutecznie pobudzą one zmysły, a co najważniejsze – pomogą się zrelaksować i zapomnieć o problemach.

 

8. Alkohol a libido
Jak już wcześniej wspomniano, zarówno alkohol, jak i innego typu używki wpływają negatywnie na poziom libido. Wyjątek stanowi tutaj picie wina w umiarkowanych ilościach. Najlepiej sięgać po wino czerwone, które charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością prozdrowotnych antyoksydantów. Umiarkowane spożywanie wina czerwonego skutecznie rozluźni nasze ciało.

 

9. Samoakceptacja a libido
Kolejnym, równie istotnym elementem niezbędnym w uzyskaniu satysfakcji ze współżycia jest zaakceptowanie samego siebie. Oczywiście łatwo powiedzieć, zdecydowanie trudniej wykonać. Warto jednak pracować nad samoakceptacją. To, jak siebie widzimy i co o sobie myślimy, odbija się nie tylko na naszej osobowości, ale również na naszym życiu seksualnym. Jeśli nie akceptujemy sami siebie i widzimy wady w swoim ciele, prowadzi to do braku chęci do współżycia. Bo skoro nie podobamy się sami sobie, to dlaczego mielibyśmy podobać się innym? Warto więc poznać swoje ciało i nauczyć się je akceptować. Samoakceptacja z pewnością poprawi więc jakość stosunku oraz skutecznie zwiększy popęd seksualny.

 

10. Leki a libido
Oczywiście istnieją również suplementy diety oraz leki, które wpływają na wzrost poziomu libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Oczywiście najsłynniejszym lekiem na potencję jest viagra, która okazała się przełomem w leczeniu impotencji u mężczyzn. Rozpoczęto również poszukiwania leku, który okaże się pomocny w zwiększeniu libido u przedstawicielek płci pięknej.

 

Niestety w przypadku kobiet oprócz standardowych czynników wpływających na spadek libido pojawiają się inne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, takie jak stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, czas okołomenopauzalny, ciąża i połóg oraz cały cykl menstruacyjny, który u każdej kobiety wygląda nieco inaczej. Na polskim rynku dostępne są różnego typu suplementy, które mają poprawiać popęd seksualny u kobiet, nie znajdziemy natomiast leków na żeńską potencję.

 

Oczywiście skuteczność poszczególnych suplementów diety i leków na potencję jest sprawą indywidualną, bardzo często zakorzenioną w głowie. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, czy dany preparat przyniesie udowodnione korzyści, czy też zadziała jak placebo.

 


Bibliografia
Lingis A., Libido: The French Existential Theories, Bloomington 1985.
Davis S.R., Tran J., Testosterone influences libido and well being in women, „Trend in Endocrinology and Metabolism” 2001, 12(1), 33–37.
Salmon U.J., Geist S.H., Effect of Androgens upon Libido in Women, „The Journal of Clinical Endocrinology” 1943, 3(4), 235–238.