Wino jest napojem, który wiele osób chwali nie tylko ze względu na wyjątkowy smak. Dobre wino pite z umiarem jest powszechnie uznawane za produkt prozdrowotny i chroniący przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Korzystne efekty wynikające ze spożycia wina są zapewne powiązane z wieloma czynnikami. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, jednak większe dawki przynoszą przeciwny efekt i skutkują większym ryzykiem zawałów. Wino jednak, w przeciwieństwie do innych alkoholi, wykazuje dodatkowe korzyści zdrowotne. Zawdzięcza to zawartości innych składników o właściwościach antyoksydacyjnych, między innymi resweratrolowi, który w ostatnich latach zyskał także popularność wśród sportowców, szczególnie jako suplement diety poprawiający regenerację i sprawność.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest resweratrol

2. Wpływ na sprawność

3. Inne korzyści

4. Zalecane dawkowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czym jest resweratrol

Resweratrol jest związkiem polifenolowym, który znajduje się w największej koncentracji w skórkach winogron (nawet do 100 mg na 1 g), a także w pnączach, korzeniach i pestkach winorośli. Źródłami resweratrolu są także maliny, żurawina, truskawki, borówki, jabłka, orzeszki ziemne czy zioła. Resweratrol jest naturalnie występującą molekułą zwaną stilbeoidem, która posiada silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, kardioprotekcyjne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, neuroprotekcyjne i jest promowana jako składnik wspomagający zdrowie, wytrzymałość i regenerację sportowców. Ponadto korzystnie wpływa na redukcję masy ciała. 


2. Wpływ na sprawność

Dane wynikające z badań przeprowadzonych na zwierzętach sugerują, że resweratrol może wspomagać wytrzymałość sportowca poprzez znaczne zwiększenie rozmiaru i liczby mitochondriów w mięśniach. Mitochondria nazywane są potocznie piecami energetycznymi naszych komórek, ponieważ są odpowiedzialne za rozbijanie w obecności tlenu cząsteczek tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów. Tworzą tym samym energię w postaci cząstek adenozynotrójfosforanu, wykorzystywanych, by napędzać nas w czasie wykonywania aktywności fizycznej. Zwiększenie liczby mitochondriów pozwala wygenerować więcej energii podczas ćwiczeń, co przekłada się na poprawę wyników sportowych.

 

Dodatkowo dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym resweratrol pozwala ograniczyć uszkodzenia wynikające z uwalniania wolnych rodników, które często podczas ćwiczeń generowane są w szybszym tempie, a systemy obronne naszego organizmu nie mogą sobie z nimi poradzić. Resweratrol odgrywa także rolę inhibitora enzymu cyklooksygenazy typu 2, dzięki czemu tak samo jak niesteroidowe leki przeciwzapalne zwalcza doraźne stany zapalne. Dzięki tym właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym resweratrol jest uważany za świetny środek wspierający regenerację profesjonalnych zawodników i osób ćwiczących rekreacyjnie. Fabryka Siły Sklep

 

Obecnie nie przeprowadzono jednak wielu badań potwierdzających efektywność suplementacji tym związkiem polifenolowym. Jedno badanie przeprowadzane na wyizolowanych komórkach zdrowych sportowców pokazało, że dostarczenie 100 mikrometrów resweratrolu pomogło ograniczyć uszkodzenia DNA związane ze stresem oksydacyjnym wynikającym z intensywnego wysiłku fizycznego. To odkrycie, które stanowi potencjalny dowód na wpływ suplementacji resweratrolem na regenerację sportowca.


3. Inne korzyści

Niektóre źródła wskazują, że właściwości antyoksydacyjne resweratrolu mogą mieć wpływ na wydłużenie życia. Dowody potwierdzające tę tezę są jednak nieliczne. Choć jego właściwości przedłużające życie nie są potwierdzone, jego stosowanie może korzystnie wpłynąć na jakość życia, ponieważ przyjmowanie tego środka sprzyja poprawie insulinowrażliwości i 

zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Potwierdzeniem korzystnych właściwości resweratrolu w kierunku leczenia cukrzycy jest badanie, w którym chorym na cukrzycę przez 3 miesiące regularnie podawano resweratrol i odnotowano istotne obniżenie poziomu glikemii.

 

Resweratrol powszechnie znany jest ze swojego działania kardioprotekcyjnego – hamuje agregację płytek krwi, działa przeciwmiażdżycowo, hipotensyjnie, powstrzymuje stan zapalny oraz zmniejsza podatność lipoprotein frakcji LDL na proces oksydacji.

 

Dodatkowo poprzez zwiększenie liczby mitochondriów i regulację genów i enzymów regulujących ich aktywność resweratrol może wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej i w skali globalnej zwalczać wzrost otyłości. 

W badaniach przeprowadzonych na otyłych myszach wykazano, że resweratrol reguluje równowagę energetyczną organizmu. Wzmaga także proces lipolizy, zmniejsza również ogólną ilość tkanki tłuszczowej. 


4. Zalecane dawkowanie

Ten antyoksydant charakteryzuje się niską biodostępnością, oscylującą na poziomie 10%, dlatego jego przyjmowanie w skoncentrowanej formie suplementów wydaje się jednym sposobem na wywołanie odpowiedzi istotnej fizjologicznie. Próba dostarczenia dostatecznych ilości resweratrolu

z winem jest związana ze zbyt dużym ryzykiem wynikającym z zawartości alkoholu.

 

Resweratrol jest dostępny w postaci kapsułek i tabletek zawierających ekstrakty czerwonego wina, często można go także znaleźć w mieszankach antyoksydantów lub składników fitoodżywczych. Suplementy różnią się jednak czystością i mogą zawierać 50–99% resweratrolu. W badaniach wykorzystywano przeważnie dawki 22 miligramów na kilogram masy ciała, jednak analizy były przeprowadzone przeważnie na zwierzętach. Z racji ograniczonej literatury naukowej dotyczącej suplementacji u ludzi najlepiej byłoby stosować się do dawki podanej powyżej.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Szewerniak A., Wawszczyk J., Węglarz L., Resweratrol i jego pochodne nadzieją w prewencji i leczeniu nowotworów, „Gazeta Farmaceutyczna” 2017, 12, 18–20.

Przysławski J., Dzięcioł M., Resweratrol – aktualny stan wiedzy, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, 45(4), 1166–1174.

Lagouge M. et al., Resveratrol Improves Mitochondrial Function and Protects against Metabolic Disease by Activating SIRT1 and PGC-1α, „Cell” 2006, 127(6), 1109–1122.

Mikuła-Pietrasik J., Kuczmarska A., Książek K., Biologiczna wielofunkcyjność resweratrolu i jego pochodnych, „Postępy Biochemii” 2015, 61(4), 336–343.

Stępień M. et al.,Wpływ resweratrolu na cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe, „Forum zaburzeń metabolicznych” 2012, 3(4), 140–145.

Piaskowska A., Resweratrol – magia czerwonego wina, aptekarzpolski.pl/2018/05/resweratrol-magia-czerwonego-wina/ (29.01.2020).

Kopeć A. et al., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, „ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość” 2011, 5(78), 5–15.

Solecka N., Francuski paradoks – czyli resweratrol w roli eliksiru młodości, akademiadietetyki.pl/dietetyka/francuski-paradoks-czyli-resweratrol-w-roli-eliksiru-mlodosci/ (29.01.2020).