Cztery miliony Polaków nie wiedzą, że mają astmę. Oznacza to, że nieświadomych swojej choroby jest ok. 75% pacjentów. Astma nieleczona zagraża życiu człowieka. Jakie są jej objawy i czy istnieją sposoby, by uchronić się przed atakami kaszlu?

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest astma?
2. Objawy astmy
3. Astma – przyczyny
4. Leczenie
5. Profilaktyka

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Co to jest astma?
Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych. Choć jest często występującą dolegliwością, jak dotąd nie opracowano jednej spójnej definicji na wytłumaczenie tej patologii. Należy jednak zaznaczyć, że

w chorobie bierze udział wiele rodzajów komórek. Zaburzenie prowadzi do trudności w oddychaniu – świszczącego oddechu, duszności, uczucia ucisku w klatce piersiowej. Astma nieleczona zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu pacjenta.


2. Objawy astmy
Alarmująca lampka powinna pojawić się u każdego, kto miewa nieuzasadnione ataki kaszlu, szczególnie nad ranem lub po wysiłku fizycznym. Zwykle jest on suchy, nieprowadzący do odkrztuszenia wydzieliny. Wymiennie może pojawiać się również świszczący oddech. Inne objawy astmy to pojawianie się duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej, wzmożone reakcje na dym papierosowy, pyłki roślin, kontakt ze zwierzętami i fizyczna niemożność przebywania w zadymionych lub dusznych pomieszczeniach. W ciężkich przypadkach atakowi kaszlu towarzyszyć może jednocześnie świszczący oddech i duszności.


3. Astma – przyczyny
Astma nie jest chorobą zakaźną. Wynika z profilu genetycznego danej jednostki. Istnieją jednak pewne warunki, które sprzyjają rozwojowi dolegliwości. Należą do nich częste lub przewlekłe zapadanie na choroby układu oddechowego, przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach, bierne lub czynne palenie papierosów, nadmierne narażanie się na smog, opary z kuchni palonej naftą albo węglem, pyły pochodzenia przemysłowego i roślinnego.

 

4. Leczenie
Każdy przypadek wymaga od lekarza opracowania indywidualnego systemu leczenia. Odbywa się ono dwutorowo, pacjent zwykle musi przyjmować leki, a także stosować się do określonego trybu życia. Obecnie najczęściej przepisuje się inhalatory, w których znajdują się substancje działające zarówno na przyczynę choroby, jak i jej objawy. U niektórych konieczne jest zastosowanie tabletek. Ciężkie przypadki wymuszają przyjmowanie zastrzyków. Astma jest chorobą nieuleczalną. Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze środka, który w stu procentach pozwoliłby pożegnać się astmatykowi z lekami. Fabryka Siły Sklep

 

Pacjenci są zwykle proszeni przez lekarzy o zmianę trybu życia, aby wykluczyć ataki kaszlu. W uproszczeniu – zaleca się unikanie podrażniania choroby czynnikami zapalnymi, czyli wspomnianymi pyłami, smogiem, dymem. Chory powinien jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, omijając jednak okresy pylenia alergicznych roślin. Warto, by wyposażył swój dom w filtr czyszczący powietrze oraz zachowywał czystość w pomieszczeniach, w których przebywa. W trakcie sprzątania powinien jednak nosić specjalną maseczkę na ustach i nosie. Najnowsze badania pozwalają również określić jadłospis sprzyjający walce z astmą. Do polecanych produktów należą cebula, czosnek, tłuste ryby morskie, brokuły, sok pomarańczowy, kawa i tran.

 

5. Profilaktyka
Profilaktyka astmy polega przede wszystkim na unikaniu czynników drażniących drogi oddechowe. Nie zaleca się spać w pomieszczeniu z roślinami (nawet doniczkowymi, domowymi). Należy unikać wdychania chemikaliów podczas pracy zawodowej lub w trakcie zwykłego sprzątania, przegrzewania pokojów, w których przebywamy, palenia papierosów oraz spożywania sztucznie ulepszonych produktów spożywczych. Korzystnie w zapobieganiu astmie działa wdychanie wysokogórskiego powietrza oraz długie wędrówki na tych terenach. Bardzo ważne jest również zachowywanie higieny w domu, a także nieużywanie ręczników, odzieży, kołder i koców wykonanych ze sztucznych materiałów.