Obecnie większość populacji na całym świecie spędza mnóstwo czasu w pozycji siedzącej – czy to w pracy, w samochodzie, czy w domu. Niestety długotrwałe siedzenie może wyrządzić wiele szkód, w jaki zatem sposób je ograniczyć?

 

SPIS TREŚCI:
1. Konsekwencje pracy siedzącej
2. Ergonomia pracy siedzącej
3. Czy aktywność fizyczna może ograniczyć negatywne skutki długotrwałego siedzenia?
4. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Konsekwencje pracy siedzącej
Długotrwałe spędzanie czasu w nieprawidłowej pozycji siedzącej niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji – ich przykładem może być choćby ból pleców, który jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości. Niewłaściwa pozycja wpływa również na wygląd zewnętrzny. Skutkuje zaokrągleniem pleców (czyli wysunięciem barków w przód, tzw. wdowi garb), skrzywieniem bocznym kręgosłupa czy też nieprawidłowym kształtowaniem się lordozy oraz kifozy. Wspomniane następstwa mogą spowodować zamknięcie klatki piersiowej, a co za tym idzie – doprowadzić do wystąpienia zaburzeń oddychania. Ponadto powstałe wady postawy wpływają negatywnie na tempo pracy jelit w wyniku ucisku na narządy wewnętrzne. Długotrwałe siedzenie może także powodować nadmierne napięcie mięśni twarzy, a to natomiast przerodzić się w zaciskanie zębów oraz występowanie bólów głowy.

 

Dużym błędem jest nieprawidłowe ułożenie nóg – zakładanie nogi na nogę (czy w jakikolwiek inny sposób) może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, uczucia drętwienia, pojawienia się opuchlizny, a nawet żylaków. Niezwykle istotne jest zatem, aby stopy trzymać na ziemi. Ważne jest również zadbanie o dłonie oraz nadgarstki – przeciążenie ich może skutkować wystąpieniem m.in. zespołu cieśni nadgarstka.

 

Warto zaznaczyć, że osoby, które pracują przed biurkiem i dodatkowo są mało aktywne fizycznie, często mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Brak ruchu sprawia, że organizm wydatkuje bardzo mało energii na aktywność fizyczną, co w efekcie może prowadzić do rozwoju nadwagi oraz otyłości.

 

2. Ergonomia pracy siedzącej
W obecnych czasach spory odsetek ludzi wykonuje pracę w pozycji siedzącej. Niestety pozycja ta nie jest dla człowieka naturalna, a długotrwałe siedzenie może skutkować wystąpieniem wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, co bezpośrednio przekłada się na pogorszenie jakości życia.

 

W przypadku wykonywania pracy w pozycji siedzącej należy szczególnie dbać o postawę oraz odpowiednio dostosować stanowisko. Podstawą jest prawidłowo wyprofilowane krzesło z opcją regulacji wysokości siedziska oraz odchylenia oparcia. Umożliwi ono swobodne ułożenie stóp na podłożu oraz zadbanie o właściwy kąt zgięcia w kolanach (tj. 90°). Blat biurka oraz leżąca na nim klawiatura powinny znajdować się ok. 25 cm nad siedziskiem. Warto także zainwestować w biurko z możliwością regulacji wysokości, co pozwoli wykonywać obowiązki w pozycji stojącej.

  Fabryka Siły Sklep

Podczas pracy siedzącej należy zwrócić uwagę na to, aby kąt zgięcia w stawach łokciowych wynosił 90°, a łokcie mogły być swobodnie oparte na podłokietnikach krzesła. Osoby, które pracują przed komputerem, powinny również pamiętać o odpowiednim dostosowaniu monitora. Należy ustawić go tak, aby stał ok. 0,5 m od twarzy, a jego górna krawędź znajdowała się pod linią wzroku.

 

Jeśli spędza się parę godzin dziennie w pozycji siedzącej, wówczas bardzo ważne jest robienie krótkich przerw. Podczas nich warto wykonać ćwiczenia rozciągające, skłony, przysiady lub po prostu przejść się po biurze.

 

Środowisko pracy również ma duże znaczenie – należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz temperaturę w pomieszczeniu. Jest to istotne zwłaszcza zimą, ponieważ mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń, w których siedzimy. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja produktywnemu myśleniu – zdecydowanie trudniej jest skoncentrować się na określonym zadaniu. Znacznie częściej występują też bóle głowy. Warto więc pamiętać o regularnym wietrzeniu miejsca pracy.

 

3. Czy dodatkowa aktywność fizyczna może pomóc ograniczyć negatywne skutki długotrwałego siedzenia?
Najskuteczniejszą metodą ograniczenia negatywnych skutków długotrwałego siedzenia jest zmniejszenie liczby godzin spędzanych w tej pozycji. Niestety w wielu przypadkach nie jest to możliwe. Aby więc zminimalizować szkody, warto zadbać o dodatkową aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem będą m.in. spacery, jazda na rowerze, pływanie czy trening siłowy. Każda aktywność wzmocni układ ruchu oraz poprawi funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo treningi na świeżym powietrzu pozwolą się dotlenić. Różnego rodzaju aktywność fizyczna jest również świetnym sposobem na spędzanie czasu wolnego z rodziną czy przyjaciółmi.

 

4. Podsumowanie
Praca siedząca przez wielu nazywana jest plagą XXI w. Niestety spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej może negatywnie wpływać na zdrowie oraz sprawność fizyczną. Bóle głowy, problemy z koncentracją, wady postawy – to tylko przykładowe skutki, jakie niesie za sobą długotrwałe siedzenie. Aby w jak największym stopniu im zapobiec, należy przede wszystkim zadbać o ergonomię miejsca pracy. Odpowiednio dostosowane biurko oraz krzesło stanowią podstawę prawidłowego siedzenia. Ponadto warto co godzinę zrobić sobie krótką przerwę i w tym czasie wykonać kilka ćwiczeń czy przejść się po biurze.

 

Regularna aktywność fizyczna również może pozytywnie wpłynąć na ograniczenie negatywnych skutków. Treningi wzmacniają układ ruchu oraz pozwalają zachować zdrowie i sprawność fizyczną na długie lata.