Lawenda lekarska to popularna roślina ozdobna o pięknym kojącym zapachu. Często jest uprawiana w ogródkach i na działkach. Kojarzy się ją przede wszystkim z olejkami eterycznymi, jednak warto wiedzieć, że jest też surowcem zielarskim oraz ma zastosowanie w kuchni. Wykorzystywana od lat, znana jest głównie ze swojego działania uspokajającego i nasennego, wykazuje natomiast również inne właściwości – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Ze względu na szerokie zastosowanie lawendy warto mieć ją w domowej apteczce.

 

SPIS TREŚCI:
1. Lawenda – charakterystyka
2. Lawenda – właściwości zdrowotne
3. Lawenda – zastosowanie

 


1. Lawenda – charakterystyka
Lawenda lekarska (łac. Lavandula officinalis), nazywana również wąskolistną lub angielską, to roślina wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego (terenów Francji, Hiszpanii oraz Włoch), naturalnie rosnąca na suchych, wapiennych wzgórzach. Jej łacińska nazwa pochodzi od słowa lavare, czyli „myć się, kąpać”– rośliny używano bowiem w łaźniach rzymskich do aromatyzowania wody i odświeżania skóry. Egipcjanie z kolei wykorzystywali ją w procesie mumifikacji oraz jako perfumy. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce.

 

Lawenda to wiecznie zielony półkrzew osiągający do 70 cm wysokości. Jej liście są wąskie, pokryte srebrzystoszarymi włoskami. Kwitnie przez całe lato, a jej kwiaty mają charakterystyczny niebieskofioletowy kolor. Cała roślina wydziela intensywny, bardzo przyjemny zapach. Jest też miododajna – przyciąga pszczoły i motyle. Surowiec lekarski stanowią kwiaty, które zbiera się zaraz na początku kwitnienia. Najlepiej suszyć je w zacienionym, przewiewnym miejscu, a następnie umieścić w szczelnym, suchym pojemniku, aby jak najdłużej zachowały swój zapach. Lawendę warto hodować w ogródku, na balkonie czy parapecie, trzeba jednak pamiętać, że lubi miejsca nasłonecznione. W kwiatach znajdują się ok. 3% olejku eterycznego oraz kwasy fenolowe, kwasy organiczne, garbniki, trójterpeny, flawonoidy, antocyjany i składniki mineralne. Najcenniejszy składnik pozyskiwany z lawendy – olejek lawendowy – powstaje ze świeżych kwiatów w procesie destylacji. Charakteryzuje się słomkowym zabarwieniem, a jego skład zależy od pochodzenia kwiatów, czasu zbioru i rodzaju destylacji.

 

2. Lawenda – właściwości zdrowotne
Walory lawendy cenione są od dawna i nie wynika to jedynie z jej pięknego zapachu, ale też z właściwości leczniczych. Najbardziej znana jest z działania uspokajającego. Zawarty w roślinie olejek eteryczny pozytywnie wpływa na układ nerwowy – wycisza, koi nerwy i ułatwia zasypianie. Lawenda przynosi ulgę w nerwobólach i bólach głowy, zwłaszcza napięciowych, spowodowanych stresem, ale także tych migrenowych. Jej kwiaty bardzo często są składnikiem uspokajających mieszanek ziołowych. Zastosowanie aromaterapii z jej użyciem relaksuje i obniża ciśnienie krwi.

 

Olejek lawendowy posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze (dzięki czemu może być pomocny w leczeniu infekcji), a także przeciwutleniające – chroni zatem organizm przed stresem oksydacyjnym, który może przyczyniać się do powstawania wielu chorób i przyspieszać starzenie się organizmu. Olejek lawendowy pobudza też wydzielanie żółci oraz wpływa ochronnie na wątrobę.

  Fabryka Siły Sklep

Napar z lawendy natomiast działa napotnie i rozgrzewająco, przyspiesza trawienie, łagodzi skurcze, działa wiatropędnie oraz pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, zaś inhalacje lawendowe mają właściwości przeciwbólowe i mogą być stosowane jako terapia uzupełniająca w leczeniu bólu. Roślina stosowana jest również w niektórych chorobach skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik. Dzięki swym właściwościom ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, aromaterapii czy kosmetyce.

 

3. Lawenda – zastosowanie
Lawenda może być stosowana m.in. w postaci naparu. Aby go uzyskać, należy zalać 1–2 łyżeczki suszonej lawendy szklanką wrzącej wody i pozostawić na 20 minut do zaparzenia. W stanach napięcia nerwowego lub problemach z zasypianiem zaleca się spożywanie trzech szklanek naparu dziennie. Zewnętrznie lawendę można stosować w postaci maści lawendowej, która ukoi spierzchniętą skórę. Olejek lawendowy z kolei można wykorzystać do relaksującego masażu ciała – najlepiej 2 krople wymieszać z łyżką oleju bazowego i użyć podczas zabiegu. 

 

Lawendę wykorzystuje się również w aromaterapii – olejek warto dodać do nawilżacza powietrza lub rozpylić w postaci mgiełki zapachowej, zaś dodanie kilku kropel podczas inhalacji bądź kąpieli zadziała relaksująco i rozluźniająco. Olejek stosowany zewnętrznie ma efekt łagodzący w przypadku świądu po ukąszeniu komarów oraz zakażeń, natomiast okłady z jego zastosowaniem przyspieszają gojenie się ran.

 

Lawenda wykorzystywana jest w produkcji poduszek zapachowych odstraszających mole odzieżowe w szafie; ponadto odstrasza także kleszcze, komary i mrówki. Roślina znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce – bywa składnikiem wód perfumowanych, mydeł, szamponów oraz kremów i balsamów. Może być też wykorzystywana w kuchni jako dodatek do sałatek, deserów, dżemów, a nawet potraw mięsnych. Warto uwzględnić ją w napojach (herbacie czy koktajlu), a kwiaty dodać do cukru lub syropu, aby nadać przyjemny aromat.

 

Lawendy nie powinno się stosować jednocześnie z lekami uspokajającymi, gdyż może nasilać ich działanie i powodować senność. Olejek lawendowy jest jednym z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę, jednak warto zachować ostrożność, ponieważ może prowadzić do zaczerwienienia oraz podrażnień. Należy pamiętać, że lawenda lekarska może wywoływać reakcje alergiczne. Rośliny powinny unikać osoby cierpiące na wrzody oraz krwawienia z przewodu pokarmowego, natomiast kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

 


Bibliografia
Adaszyńska M., Swarcewicz M., Markowska-Szczupak A., Porównanie składu chemicznego i aktywności przeciwdrobnoustrojowej olejku eterycznego otrzymanego z różnych krajowych odmian lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia L.), „Postępy Fitoterapii” 2013, 2, 90–96.
Adaszyńska-Skwirzyńska M., Swarcewicz M., Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, „Wiadomości Chemiczne” 2014, 68(11–12), 1073–1093.
Chlebicz K., Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie, doz.pl/czytelnia/a14585-Olejek_lawendowy__wlasciwosci_i_zastosowanie (8.05.2023).
Miros A., Zastosowanie lawendy w kosmetyce, doz.pl/czytelnia/a12496-Zastosowanie_lawendy_w_kosmetyce (8.05.2023).
Nowak Z.T., Zioła na ukojenie nerwów, Szczecinek 2013.