Staw rzepkowo-udowy jest stawem złożonym, obejmuje rzepkę oraz powierzchnie stawowe na kości udowej i piszczelowej. Jego funkcja zależy zarówno od dynamicznych, jak i statycznych ograniczeń stabilizacyjnych. Dysfunkcje tego stawu najczęściej objawiają się bólem w przednim przedziale kolana, jednak przyczyna tego bólu może mieć różne podłoże.

 

SPIS TREŚCI:

1. Ból kolana – możliwe przyczyny

2. Objawy patologii stawu rzepkowo-udowego

3. Sposoby leczenia bólu

 

 

1. Ból kolana – możliwe przyczyny

Przyczyn bólu kolana jest bardzo wiele. Jednak istnieje kilka schorzeń, które mają tendencję do częstszego występowania wśród populacji. Kolano skoczka, zespół nadmiernego ucisku bocznego (ELPS), zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie kaletki maziowej, uderzenie w rzepkę od przodu czy zwichnięcie rzepki wymieniane są jako możliwe przyczyny bólu rzepkowo-udowego.


Bardzo często stosuje się określenie chondromalacja, które obejmuje wszystkie przyczyny bólu w przednim przedziale kolana.


2. Objawy patologii stawu rzepkowo-udowego

W przypadku patologii związanych ze stawem rzepkowo-udowym pojawiają się charakterystyczne objawy. Objaw niestabilności w postaci charakterystycznego uciekania kolana podczas wykonywania ruchów skierowanych ku przodowi lub w czasie wchodzenia po schodach.


U osób ciężko trenujących lub zmuszonych do całodziennego zginania i prostowania kolan, np. podczas chodzenia po schodach, może dochodzić do przeciążeń.


Dodatkowo może występować trzeszczenie, które często oznacza uszkodzenie głębiej położonej chrząstki stawowej stawu rzepkowo-udowego. Charakterystyczne jest również nasilanie się dolegliwości bólowych, np. podczas wchodzenia po schodach, wykonywania przysiadów czy klękania. Fabryka Siły Sklep


Patologiom stawu rzepkowo-udowego może również towarzyszyć obrzęk, jednak rzadko związany jest on z rzeczywistą obecnością płynu w stawie. Wydaje się, że w tym przypadku bywa on przejawem zapalenia błony maziowej lub poduszeczki tłuszczowej.


3. Sposoby leczenia bólu

Ze względu na mnogość przyczyn dolegliwości bólowych stawu rzepkowo-udowego leczenie należy rozpocząć od bardzo szczegółowej diagnozy.

W fazie rozpoznania należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z niestabilnością, czy z bólem.

 

Ogólnie rzecz biorąc, postępowanie terapeutyczne opiera się na ćwiczeniach mających na celu rozciąganie mięśnia czworogłowego, co przynosi znaczną poprawę. Oprócz tego należy dążyć do przywrócenia odpowiedniej elastyczności innych struktur.


Często zdarza się, że nie jesteśmy świadomi konieczności przywrócenia elastyczności takich struktur jak pasmo biodrowo-piszczelowe, mięsień czworogłowy, mięśnie kulszowo-goleniowe, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten aspekt w przypadku dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego.