Mięsień gruszkowaty jest płaskim niewielkim mięśniem, zlokalizowanym

w okolicy pośladkowej, w pobliżu górnej części stawu biodrowego. Jest on bardzo istotny w czasie ruchu naszego ciała, gdyż stabilizuje staw biodrowy. W okolicy mięśnia gruszkowatego znajduje się nerw kulszowy.


U niektórych osób nerw ten przebiega pod spodem, a u niewielkiej grupy osób bezpośrednio przez mięsień. Ucisk ze strony mięśnia będzie prowokować szereg objawów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zespół mięśnia gruszkowatego – objawy

2. Diagnoza

3. Leczenie

4. Przyczyny

 

 

1. Zespół mięśnia gruszkowatego – objawy

Zespół mięśnia gruszkowatego zazwyczaj zaczyna się bólem, dodatkowo może występować mrowienie lub drętwienie w pośladkach. Ból może być bardzo intensywny i dawać objawy na przebiegu nerwu kulszowego (tak jak w przypadku rwy kulszowej).

 

Ból może być spowodowany długotrwałym siedzeniem w samochodzie, wchodzeniem po schodach lub wywieraniem silnego, długotrwałego nacisku bezpośrednio na mięsień gruszkowaty. Rwa kulszowa w większości przypadków nie jest jednak spowodowana przez zespół mięśnia gruszkowatego.

 

2. Diagnoza

Obecnie nie ma jednoznacznego testu do zdiagnozowania zespołu mięśnia gruszkowatego. W wielu przypadkach powodem wystąpienia tego urazu jest powtarzanie takich czynności jak biegi długodystansowe lub długotrwałe siedzenie.

 

Rozpoznanie zespołu mięśnia gruszkowatego opiera się na rzetelnym wywiadzie z pacjentem oraz badaniu fizykalnym, obejmującym rozmaite czynności manualne mające na celu prowokację bólu mięśnia gruszkowatego. Fabryka Siły Sklep

 

Ponieważ objawy mogą być podobne jak w przypadku np. rwy kulszowej, warto wykonać dodatkowe badania. Zlecenie rezonansu magnetycznego pozwoli wykluczyć inne przyczyny ucisku nerwu kulszowego takie jak np. przepuklina dysku.

 

3. Leczenie

Jeśli ból jest spowodowany przez długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej lub zbyt intensywną aktywność, zaleca się ograniczenie tych czynności.

 

W pierwszej kolejności należy zatem ograniczyć aktywność i zastosować okłady z lodu w celu złagodzenia objawów. Warto skontaktować się z fizjo-terapeutą, który opracuje program ćwiczeń, mających na celu zmniejszenie ucisku nerwu kulszowego. Oprócz tego istnieje wiele technik manualnych pomagających złagodzić ból i zwiększyć zakres ruchu.

 

Dodatkowo wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak jonoforeza z zastosowaniem prądu elektrycznego. Operacja może być zalecana jako ostateczność.

 

4. Przyczyny

Zespół mięśnia gruszkowatego najczęściej wywołany jest przez intensywne uprawianie sportu i ruch, tzn. bieganie czy wykroki, dlatego też ograniczenie tych czynności lub dopracowanie techniki ćwiczeń pozwoli nam pozostać

w dobrej formie.

 

Osoby z początkowymi objawami zespołu mięśnia gruszkowatego powinny unikać aktywności związanych z wchodzeniem po schodach oraz podbieganiem na strome zbocza.

 

Zawsze należy pamiętać o rozgrzewce i stopniowym zwiększaniu intensywności. W razie długo utrzymujących się dolegliwości bólowych warto skonsultować się z fizjoterapeutą.