Nietrudno domyślić się, że żel antybakteryjny ogranicza działanie niekorzystnych drobnoustrojów chorobotwórczych. W artykule przedstawimy składniki niezbędne do przygotowania środka dezynfekcyjnego, a także opiszemy ich wpływ na skórę człowieka.

 

SPIS TREŚCI:
1. Jakie składniki powinien zawierać żel antybakteryjny
2. Na czym polega działanie żelu antybakteryjnego
3. W jakich sytuacjach stosować żel antybakteryjny

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Jakie składniki powinien zawierać żel antybakteryjny
Na sklepowych półkach można zobaczyć rozmaite płyny i środki dezynfekcyjne, które często zawierają w składzie dużą liczbę komponentów. Niestety niektóre z nich mogą okazać się niekorzystne dla delikatnej i wrażliwej skóry, ich regularne stosowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Zamiast decydować się na zakup gotowych preparatów, można przygotować je samodzielnie w domu, zwłaszcza że jest to banalnie proste.

 

Jakich składników będziesz potrzebować do przygotowania domowego żelu antybakteryjnego?
– Ok. 100 ml wysokoprocentowego alkoholu etylowego lub alkoholu izopropylowego (minimum 60% zawartości alkoholu).
– Ok. 50 ml naturalnego żelu aloesowego (dostępny w aptekach i drogeriach).
– Ok. 30 kropel olejku zapachowego (dostępny w aptekach i drogeriach).

 

Przygotowane składniki wystarczy wymieszać, powinniśmy uzyskać jednolitą i niezbyt gęstą konsystencję. Przyrządzoną mieszankę należy umieścić w czystej i odkażonej butelce z dozownikiem, co pozwoli na precyzyjną i wygodną aplikację żelu antybakteryjnego.

 

2. Na czym polega działanie żelu antybakteryjnego
Znamy już składniki wykorzystywane do przygotowania domowego żelu antybakteryjnego, możemy więc dość łatwo wywnioskować, jakie jest jego przeznaczenie. Głównym zastosowaniem płynu dezynfekcyjnego jest ograniczenie ryzyka zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi (m.in. bakterie, grzyby, patogeny i wirusy). Wysokoprocentowy alkohol wraz z żelem aloesowym i olejkami zapachowymi pozwalają skutecznie oczyścić skórę z brudu, kurzu i wspomnianych mikroorganizmów, które mogą gromadzić się na naszym ciele np. w trakcie spaceru, zakupów, jazdy komunikacją miejską czy spędzania wolnego czasu poza domem.

 

Zbyt częsty kontakt z wysokoprocentowym alkoholem może nadmiernie wysuszać skórę i powodować jej pękanie. Dlatego żel antybakteryjny powinien zawierać w sobie aloes – roślinę o wyjątkowych właściwościach nawilżających. Aloes umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry, co ogranicza wspomniane ryzyko jej wyschnięcia.

  Fabryka Siły Sklep

Inne i równie korzystne właściwości żelu antybakteryjnego to:
– niwelowanie powstających obrzęków i owrzodzeń,
– ograniczenie występowania stanów zapalanych,
– pozbycie się nieprzyjemnego łoju (tłuszcz, pot),
– odświeżenie skóry (przyjemny zapach).

 

3. W jakich sytuacjach stosować żel antybakteryjny
Musimy pamiętać, że stosowanie płynu dezynfekcyjnego nie zwalnia nas z przestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej! Dlatego też pomimo użycia żelu antybakteryjnego musimy pamiętać o regularnym myciu rąk wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund. Zdaniem specjalistów jest to jedna z najlepszych metod ochrony przed niekorzystnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, znacznie ogranicza ryzyko zakażenia.

 

Stosowanie żelu antybakteryjnego jest nieocenione podczas przebywania poza domem. W trakcie podróży nie zawsze mamy możliwość skorzystania z toalety w celu umycia rąk, dlatego warto wykorzystać kilka kropel środka dezynfekcyjnego, aby je oczyścić i przywrócić im świeżość. Kiedy przebywamy w restauracji, pubie, kinie, jesteśmy na zakupach w galerii czy na siłowni, mamy styczność z przedmiotami, których wcześniej dotykało mnóstwo innych osób. Warto więc profilaktycznie stosować żel, dbać o higienę, będzie to z pewnością znacznie łatwiejsze niż walka ze skutkami jej nieprzestrzegania.