Tłuszcz palmowy jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym (przy produkcji np. margaryny, słodyczy, chipsów czy wyrobów piekarniczych), wykorzystuje się go także w przemysłach chemicznym i kosmetycznym oraz do produkcji biopaliw i pasz dla zwierząt. Pozyskiwany jest zarówno z owoców, jak i nasion palmy. Cena tłuszczu palmowego jest znacznie niższa niż innych olejów roślinnych, jednak wokół jego spożycia pojawiło się wiele kontrowersji.

 

SPIS TREŚCI:
1. Tłuszcze – podział
2. Tłuszcz palmowy – rodzaje
3. Tłuszcz palmowy – aspekty zdrowotne
4. Kontrowersje ekologiczne wokół oleju palmowego
5. Podsumowanie

 


1. Tłuszcze – podział
Tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety. Zapewniają organizmowi dużą ilość energii, są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), wspierają działanie układu nerwowego oraz biorą udział w syntezie hormonów. Są też niezbędne do przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E, K.

 

Tłuszcze to grupa związków lipidowych o zróżnicowanej budowie. Podstawowy podział to ten ze względu na pochodzenie (roślinne i zwierzęce) oraz ze względu na obecność wiązań podwójnych (nasycone i nienasycone). Tłuszcze nasycone wytwarzane są przede wszystkim przez organizmy zwierząt, natomiast nienasycone występują głównie w produktach pochodzenia roślinnego. Wyjątek stanowią tłuszcze palmowy i kokosowy, które mimo roślinnego pochodzenia zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

 

2. Tłuszcz palmowy – rodzaje
Tłuszcz palmowy uzyskuje się z palmy oleistej (olejowca gwinejskiego), rośliny uprawianej w krajach o tropikalnym klimacie. Wiodącymi producentami oleju palmowego są Indonezja i Malezja (oba te kraje odpowiedzialne są za 85% jego światowej produkcji), Tajlandia oraz Kolumbia. Uzyskać można dwa rodzaje produktu:


olej z ziarna palmy oleistej (ang. palm kernel oil) – wytwarzany na mniejszą skalę; otrzymywany jest w wyniku tłoczenia wysuszonego ziarna, ma jasną barwę i przypomina olej kokosowy;
olej z miąższu palmy oleistej (ang. palm oil) – ze względu na dużą ilość karotenoidów ma czerwono-pomarańczową barwę, jest również źródłem witaminy E i steroli; po rafinacji traci część tych składników, a jego kolor jaśnieje.

 

Olej palmowy może być wykorzystywany w postaci surowej, która jest najbogatsza pod względem zawartości substancji odżywczych (m.in. karotenoidów czy przeciwutleniaczy). Niestety częściej poddawany jest on procesowi rafinacji, czyli oczyszczaniu. Na skutek tego uzyskuje się olej o dłuższym terminie przydatności do spożycia, jednak pozbawiony niektórych cennych substancji. Producenci chętnie wykorzystują taki tłuszcz w swoich produktach ze względu na jego półstałą konsystencję oraz neutralny smak i zapach, dzięki czemu nadaje on odpowiednią gęstość żywności, nie wpływając przy tym na jej walory smakowe. Fabryka Siły Sklep

 

Dodatkowo tłuszcz palmowy często poddaje się utwardzeniu (uwodornieniu). Zyskuje on wówczas stałą konsystencję i jest odporny na wysoką temperaturę, z tego powodu producenci chętnie z niego korzystają. Proces uwodornienia skutkuje jednak powstaniem kwasów tłuszczowych trans, które uznawane są za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Ten rodzaj tłuszczu często używany jest w gotowych produktach – słodyczach, daniach typu instant oraz w żywności wysokoprzetworzonej.

 

W przeciwieństwie do wielu olejów pochodzenia roślinnego olej palmowy stanowi bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych (zawiera ich ponad 50%), głównie kwasu palmitynowego.

 

3. Tłuszcz palmowy – aspekty zdrowotne
Nieutwardzany olej palmowy, ze względu na swoją stałą konsystencję, zastępuje w niektórych produktach częściowo uwodornione oleje. Dzięki temu ogranicza się zawartość tłuszczu trans w żywności, co jest rozwiązaniem korzystnym dla zdrowia – rafinowany tłuszcz palmowy jest lepszy od utwardzanych tłuszczów roślinnych.

 

Główną kontrowersją wokół oleju palmowego jest jednak kwestia dużej zawartości tłuszczów nasyconych. Co ciekawe, badania wykazały, że kwas palmitynowy pochodzenia roślinnego ma nieznaczny wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu całkowitego we krwi i cholesterolu LDL w porównaniu z kwasem palmitynowym pochodzenia zwierzęcego. Ponadto nie ma jednoznacznych dowodów na to, że olej palmowy znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a kwestia ta wymaga dalszych badań (M.M. Urugo i wsp. 2021). Specjaliści zalecają jednak zastąpienie w diecie tłuszczów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe olejami roślinnymi o większej zawartości kwasów jedno- i wielonienasyconych (np. olejem lnianym czy rzepakowym), które mogą obniżać ryzyko chorób układu krążenia (M. Jarosz i wsp. 2020).

 

Tłuszcze typu trans, obecne w utwardzanym oleju palmowym, niewątpliwie działają niekorzystnie na zdrowie. Mogą zwiększać ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych poprzez podnoszenie stężenia cholesterolu LDL i obniżanie stężenia cholesterolu HDL. Ich duże spożycie może wiązać się również z występowaniem insulinooporności (J. Niedźwiecka, L. Kapka-Skrzypczak, M. Michalak-Majewska 2013). Tłuszcze trans występują przede wszystkim w wysokoprzetworzonej żywności o niskiej wartości odżywczej, która nie wpływa dobrze na stan zdrowia. Najkorzystniejszym wyborem będzie surowy olej palmowy – źródło karotenoidów, witaminy E i skwalenu – jednak jest on najrzadziej spotykany w produktach. Olej palmowy może pojawić się od czasu do czasu w zbilansowanej diecie, gdyż zapewnia podaż energii i jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Warto jednak zwrócić uwagę na jego formę oraz pochodzenie.

 

4. Kontrowersje ekologiczne wokół oleju palmowego
W trakcie omawiania tematu oleju palmowego nie sposób nie poruszyć kwestii ekologii. Palmy olejowe rosną w rejonach tropikalnych, na terenie lasów i torfowisk. Uzyskanie miejsc na tereny uprawne tej rośliny wymaga wycinki i wypalania lasów tropikalnych. Wiąże się to z niszczeniem siedlisk wielu zwierząt – nierzadko gatunków zagrożonych. Szczególnie dotyczy to orangutanów, których populacja z tego powodu znacznie zmalała. Dodatkowo w wyniku podpaleń wydzielają się duże ilości dwutlenku węgla, co powoduje zanieczyszczenie środowiska i napędzanie zmian klimatycznych. Z drugiej strony uprawa, zbiór i tłoczenie oleju dają pracę wielu ludziom.

 

Ze względu na coraz większą świadomość zagrożenia ekologicznego wśród ekologów, przetwórców i producentów oleju palmowego powołana została organizacja RSPO (ang. The Roundtable on Sustainable Palm Oil), czyli Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Przetwórstwa Oleju Palmowego. Organizacja ta zrzesza firmy przetwarzające lub handlujące olejem palmowym, które nie przyczyniają się do niszczenia terenów tropikalnych. RSPO wydaje certyfikat umożliwiający oznaczanie produktów jako zawierających certyfikowany olej palmowy, w zamian wymaga od producentów i dostawców spełnienia wysokich wymagań na każdym etapie produkcji oraz regularnych kontroli.

 

5. Podsumowanie
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy olej palmowy jest szkodliwy. Ma on swoje wady i zalety. Niewątpliwie warto unikać produktów zawierających jego utwardzoną formę, w której obecne są kwasy tłuszczowe typu trans. Ta zasada dotyczy zresztą także innych tłuszczów roślinnych poddanych uwodornieniu. Najnowsze zalecenia mówią o tym, by spożycie izomerów trans kwasów tłuszczowych w menu dorosłych i dzieci było „tak niskie, jak to jest możliwe do osiągnięcia w diecie zapewniającej właściwą wartość żywieniową” (M. Jarosz i wsp. 2020). Tłuszcze trans mogą kryć się pod nazwami: tłuszcz utwardzony, tłuszcz uwodorniony, tłuszcz roślinny utwardzony, tłuszcz częściowo utwardzony – jeśli w składzie pojawia się takie określenie, warto odłożyć produkt na półkę. Ze względu na powszechność żywności zawierającej olej palmowy trudno go całkowicie wyeliminować, jednak w związku z wysokim poziomem nasyconych kwasów tłuszczowych powinien być spożywany z umiarem. W takiej sytuacji lepiej wybierać produkty oznaczone odpowiednim certyfikatem potwierdzającym obecność oleju pochodzącego ze zrównoważonych upraw.

 


Bibliografia
Boateng L. et al., Coconut oil and palm oil's role in nutrition, health and national development: A review, „Ghana Medical Journal” 2016, 50(3), 189–196.
Jarosz M. et al., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. Jarosza M. et al., Warszawa 2020.
Kowalska M. et al., Olej palmowy – tańsza i zdrowsza alternatywa, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2012, 45(2), 171–180.
Niedźwiecka J., Kapka-Skrzypczak L., Michalak-Majewska M., Zwyczaje żywieniowe związane z konsumpcją produktów stanowiących źródło kwasów tłuszczowych trans – implikacje zdrowotne wysokiego spożycia, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2013, 19(3), 385–388.
Urugo M.M. et al., Palm Oil Processing and Controversies over Its Health Effect: Overview of Positive and Negative Consequences, „Journal of Oleo Science” 2021, 70(12), 1693–1706.
Wpływ konsumpcji oleju palmowego w Polsce na globalne środowisko naturalne i analiza możliwości jego zastąpienia przez inne oleje roślinne, raport Frost & Sullivan dla Fundacji WWF Polska, 2019.
Zglińska K., Tłuszcz palmowy – mity i fakty, ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/tluszcz-palmowy-mity-i-fakty/ (19.12.2022).