Koncepcja punktów spustowych nie jest niczym nowym. W 1942 r.

dr Janet Travell opisała ten termin w oparciu o mięśniowo-powięziowe zespoły bólowe. Oznacza ból pochodzący z mięśni, powięzi lub z obu tych miejsc. Powięź jest grubą tkanką łączną, która otacza prawie wszystko

w naszym ciele, począwszy od mięśni, poprzez naczynia krwionośne,

a skończywszy na narządach. Powięź jest swego rodzaju pajęczyną, łączącą niejako wszystkie elementy w ciele człowieka.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest punkt spustowy?

2. Dlaczego powstają punkty spustowe?

3. Punkt spustowy – charakterystyczne objawy

4. Punkty spustowe – jak sobie z nimi radzić?

 

 

1. Czym jest punkt spustowy?

Punkt spustowy (trigger point) jest określany jako obszar zwiększonej wrażliwości w obrębie mięśni lub powięzi. Jest on wyczuwalny palpacyjnie jako twardy guzek lub swego rodzaju „węzeł” w przebiegu włókien mięśniowych czy powięzi. Dotykanie tych punktów może powodować ból rzutowany (specyficzny dla danego mięśnia), ból miejscowy (w miejscu dotyku) lub nawet reakcje wegetatywne (pocenie się, odruch wymiotny).


Punkty spustowe mogą również występować w innych tkankach takich jak skóra, tkanka tłuszczowa, ścięgna, więzadła, torebka stawowa czy okostna. Nie powodują one jednak bólu rzutowanego.

 

2. Dlaczego powstają punkty spustowe?

Punkty spustowe mają swoje źródło we wszelkiego rodzaju zaburzeniach równowagi – np. w przypadku zaburzenia równowagi mięśniowej między przodem a tyłem ciała w wyniku nieprawidłowej diety (osoby otyłe) punkty spustowe będą obecne w dolnej części pleców w różnych miejscach,

a także zapewne głęboko w jamie brzusznej w mięśniu lędźwiowym.


Możliwe są również sytuacje, w których punkty spustowe w mięśniach pojawiają się wskutek nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych (wątroba, jelito, trzustka). Fabryka Siły Sklep

 

Do powstania punktów spustowych w dużej mierze przyczyniają się również zaburzenia metaboliczne w mięśniach, spowodowane nadmiernym stresem, złą dietą, przetrenowaniem czy np. przyjmowaniem jednej pozycji przed komputerem.


W trakcie długotrwałego skurczu mięśnia dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego z jednoczesnym zmniejszeniem przepływu krwi, co wpływa na obniżenie dowozu tlenu i energii niezbędnej do prawidłowej pracy. Upośledzona jest również ewakuacja metabolitów przemiany materii. Taki stan utrzymujący się przewlekle prowadzi do powstania punktu spustowego.


3. Punkt spustowy – charakterystyczne objawy

W przypadku obecności punktów spustowych może być odczuwalna znaczna sztywność ruchów. Mięśnie, które wykazują obecność punktów spustowych, są znacznie osłabione.


Dodatkowym ważnym objawem przemawiającym za obecnością punktów spustowych jest ból rzutowany w sposób charakterystyczny dla danego mięśnia, który jest opisany w specjalnych mapach. Ból pojawia się podczas aktywności, odpoczynku lub badania palpacyjnego punktu.


4. Punkty spustowe – jak sobie z nimi radzić?

Dobrym sposobem leczenia punktów spustowych jest wykonywanie sekwencji ucisków bezpośrednio nad punktem. Czasami może to być trudne do zrobienia samodzielnie. Należy naciskać skórę (nie pocierać) przez co najmniej 10–15 sekund. Jeśli ból staje się łagodniejszy, kontynuujemy uciskanie, dopóki nie zauważymy znaczącej ulgi. Czasami można do tego celu użyć piłki do tenisa, wałka lub butelki z wodą.


W większości przypadków terapia punktów spustowych jest bardzo skuteczna. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie wyeliminujemy faktycznej przyczyny powstawania punktów maksymalnej bolesności, objawy będą zawsze powracały.