Choroby cywilizacyjne – przyczyny i profilaktyka
Choroby cywilizacyjne to globalnie występujące niezakaźne choroby nazywane epidemią XXI wieku. Ich występowanie związane jest nie z zakażeniem organizmu, a rozwojem cywilizacji. Stres, niska aktywność fizyczna czy szybkie tempo życia to tylko niektóre z przyczyn występowania chorób cywilizacyjnych. Zmiana pewnych nawyków i wprowadzenie kilku modyfikacji w stylu życia może uchronić przed ich rozwojem.
SPIS TREŚCI:
1. Choroby cywilizacyjne – definicja
2. Choroby cywilizacyjne – przyczyny
3. Najczęściej występujące choroby cywilizacyjne
5. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Choroby cywilizacyjne – definicja
Choroby cywilizacyjne, nazywane także chorobami społecznymi lub chorobami stylu życia, to niezakaźne szybko rozprzestrzeniające się schorzenia. Ich charakter jest globalny, szerzą się zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i rozwijających się. Stanowią ogromny problem i wyzwanie dla medycyny. W większości przypadków ich wystąpienie wiąże się z długim leczeniem, mogą doprowadzić do niepełnosprawności, a także do zgonu. Szacuje się, że to właśnie choroby cywilizacyjne w ponad 80% odpowiadają za przedwczesną śmierć (A. Lipińska-Ojrzanowska i wsp. 2019).
2. Choroby cywilizacyjne – przyczyny
Etiologia chorób cywilizacyjnych jest ściśle związana z szybkim postępem cywilizacji. Rozwój wielu gałęzi przemysłu stwarza warunki do występowania chorób społecznych. Nadmierny stres, niewłaściwy sposób żywienia, niska aktywność ruchowa – to właśnie niektóre z aspektów związanych z szybkim tempem życia. Główne przyczyny chorób cywilizacyjnych można podzielić na bezpośrednie i pośrednie.
Do bezpośrednich można zaliczyć te, na które mamy wpływ, jak:
– niska aktywność fizyczna,
– nieodpowiednia dieta (spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, o dużej zawartości soli, cukru oraz tłuszczów nasyconych),
– palenie tytoniu,
– nadużywanie alkoholu,
– nadmierny stres.
Pośrednie, czyli te, na które nie mamy dużego wpływu, jak:
– zanieczyszczenie środowiska,
– nadmierny hałas,
– skażenia żywności,
– skażenia wody i gleby,
– promieniowanie jonizujące.
3. Najczęściej występujące choroby cywilizacyjne
Wśród najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych można wymienić te związane z układem sercowo-naczyniowym. Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu to jedne z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Jak wynika z danych zgromadzonych w latach 2015–2018 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey, częstość występowania tych chorób u osób powyżej 20. roku życia wynosiła aż ok. 49,2% (S.S. Wirani i wsp. 2021). W 2019 r. na całym świecie doszło do 6,6 miliona zgonów spowodowanych chorobami naczyń mózgowych.
Znaczące miejsce wśród chorób cywilizacyjnych zajmują także zaburzenia metaboliczne, których występowanie z roku na rok wzrasta. Jak wynika z raportu Narodowego Testu Zdrowia, aż 45% Polaków choruje na otyłość. Na świecie liczbę osób otyłych szacuje się na ok. 13%. Jeśli sytuacja na świecie się nie zmieni, to w 2030 r. liczba osób z otyłością będzie wynosiła blisko miliarda (B.M. Popkin, L.S. Adair, S.W. Ng 2012).
Do innych zaburzeń metabolicznych zaliczyć można cukrzycę, której częstość występowania także z roku na rok wzrasta. Jak wynika z danych zgromadzonych w latach 2013–2016, cukrzycę rozpoznano aż u 26 milionów osób na świecie (S.S. Wirani et al. 2021). Inne choroby to insulinooporność, dna moczanowa oraz osteoporoza. Kolejną grupą schorzeń są nowotwory. W Polsce w 2020 r. choroby nowotworowe stanowiły aż 60% wszystkich przyczyn zgonów.
Do chorób cywilizacyjnych zalicza się także zaburzenia psychiczne. Depresja, zaburzenia lękowe oraz nerwica mogą mieć związek z szybkim tempem życia, brakiem snu oraz nadmiarem stresu. Z danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2020 r. wynika, że prawie 3% Polaków zmaga się z depresją. Jest to najniższy odsetek, jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, lecz mimo wszystko należy wziąć pod uwagę, że większość osób nie zgłasza się do specjalistów. Zaburzenia psychiczne to choroby, które bardzo często są ukrywane.
4. Rodzaje profilaktyki
Można wyróżnić 4 rodzaje profilaktyki:
– profilaktyka wczesna – jej celem jest utrwalenie pewnych przekonań oraz postaw związanych ze zdrowym stylem życia. Ma to na celu wykluczenie niekorzystnych zachowań, np. wysokiego spożycia soli;
– profilaktyka pierwotna – dotyczy już osób narażonych na dany czynnik i ma na celu jego kontrolowanie, tak aby nie dopuścić do rozwoju choroby, np. obniżenie masy ciała może zapobiec pojawieniu się wielu chorób. Ten rodzaj profilaktyki jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku chorób nowotworowych. Może w znaczny sposób obniżyć zapadalność na nowotwory, a tym samym przyczyni się do obniżenia wskaźnika umieralności;
– profilaktyka wtórna – polega na zapobieganiu konsekwencjom danej choroby przez jej szybkie wykrycie i wdrożenie leczenia. Przykładem może być diagnostyka nadciśnienia tętniczego, a następnie włączenie leczenia, tak aby nie dopuścić do pojawienia się choroby niedokrwiennej serca;
– profilaktyka trzeciorzędowa – jej celem jest zahamowanie postępu choroby i jej powikłań.
5. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
Bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest edukacja zdrowotna. Może ona przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, zmniejszenia liczby zgonów, a także zwiększenia świadomości wśród społeczeństwa. Wszelkiego rodzaju działania promujące zdrowie powinny być prowadzone od najmłodszych lat, ponieważ wtedy najbardziej dynamicznie kształtują się postawy i przekonania.
Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, warto zwrócić uwagę na swój styl życia.
Odpowiedni sposób żywienia
Bardzo ważnym elementem jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. Wraz z dietą dostarczanych jest wiele składników odżywczych, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno ich niedobór, jak i nadmiar może w znaczny sposób zaburzać jego pracę.
Szczególnie należy zadbać o podaż różnokolorowych warzyw i owoców (minimum 400 g). Są źródłem wielu witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Źródłem błonnika są także produkty zbożowe. Zaleca się włączenie do jadłospisu produktów zbożowych z pełnego przemiału, np. płatki owsiane, ryż brązowy, grube kasze oraz pieczywo żytnie. Produkty te zawierają znacznie większe ilości składników odżywczych w porównaniu z ich oczyszczonymi odpowiednikami, np. chleb pszenny czy bułka kajzerka.
Mleko oraz produkty mleczne takie jak jogurty, kefiry czy maślanki także powinny być stałym elementem diety. Są m.in. źródłem wapnia, który wpływa na stan kości oraz zębów. Jego niedobór może zwiększać ryzyko np. osteoporozy.
Kolejnym ważnym elementem diety są ryby. Szczególnie tłuste ryby morskie, np. łosoś, makrela oraz tuńczyk. Są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne, antyarytmiczne, pozytywnie wpływają również na narząd wzroku.
Ponadto w celu dostarczenia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych warto sięgać po oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz olej lniany. Są one zdecydowanie lepszym wyborem niż smalec czy słonina. Produkty zawierające tłuszcz zwierzęcy są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zaburzeń związanych z gospodarką lipidową. Zwiększają ryzyko rozwoju m.in. miażdżycy, hipercholesterolemii, a tym samym udaru mózgu, zawału serca oraz śmierci.
Czerwone mięso także zawiera znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego zaleca się ograniczenie jego spożycia do 500 g na tydzień. Warto wybierać chude gatunki mięs, np. kurczaka oraz indyka. Produkty, których spożycie także należy ograniczać, to cukier i słodycze. Słodkie przekąski takie jak batony, ciastka czy cukierki są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tych o konfiguracji trans.
Spożycie soli także powinno być zredukowane do 5 g na dobę. Nie zaleca się dosalania potraw na talerzu. Warto również czytać etykiety i wybierać żywność bez dodatku soli lub z niewielką jej ilością.
Wyeliminowanie używek
Palenie tytoniu lub nadużywanie alkoholu to jedne z przyczyn chorób cywilizacyjnych. W celu zmniejszenia ryzyka ich rozwoju zaleca się całkowitą ich eliminację. Za najczęstszą przyczynę nowotworu płuc uznaje się palenie tytoniu. Jak wynika z badań przeprowadzonych na terenie Polski w 2019 r., aż ¼ dorosłych Polaków pali papierosy. Problem nadużywania alkoholu dotyczył w 2018 r. ponad 2,5 mln Polaków.
Aktywność ruchowa
Włączenie aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. otyłości, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2. Każda forma ruchu, jak spacer, bieganie czy pływanie, będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie. W przypadku występowania jednostek chorobowych lub zaburzeń ograniczających dodatkowy ruch należy podejmować taką aktywność, która nie będzie negatywnie wpływać na stan zdrowia.
Regularne badania
Wykonywanie regularnych badań może uchronić przed rozwojem wielu chorób. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, wprowadzenie leczenia i modyfikacji w stylu życia może przedłużyć życie chorego. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badania laboratoryjne krwi oraz moczu, kontrola masy ciała, badania USG należy wykonywać regularnie.
Podsumowując, człowiek może przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym. Wprowadzenie kilku modyfikacji w stylu życia może znacznie obniżyć ryzyko ich wystąpienia. Edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki także odgrywa znaczącą rolę. Już od najmłodszych lat należy edukować społeczeństwo na temat zarówno konsekwencji, jak i sposobów przeciwdziałania tym chorobom.
Bibliografia
Global status report on alcohol and health 2018, epub.
Informacja o zgonach w Polsce w 2020 roku, NFZ 2021, epub.
Lipińska-Ojrzanowska A. et al., Potrzeba działań prewencyjnych dotyczących chorób cywilizacyjnych w opiece profilaktycznej sprawowanej przez służbę medycyny pracy–opinia pracujących, „Medycyna Pracy” 2019, 70(4), 425–433.
NFZ o zdrowiu. Depresja, Warszawa 2020.
Palenie papierosów, CBOS 2019, epub.
Popkin B.M., Adair L.S., Ng S.W., Global nutrition transition and the pandemic of obesity in developing countries, „Nutrition Reviews” 2012, 70(1), 3–21.
Umieralność w 2020 roku. Zgony według przyczyn – dane wstępne 2021, GUS 2021, epub.
Virani S.S. et al., Heart Disease and Stroke Statistics-2021 Update: A Report From the American Heart Association, „American Heart Association Council on Epidemiology and Prevention Statistics Committee and Stroke Statistics Subcommittee” 2021, 143(8), 254–743.