Sód w diecie – źródła, konsekwencje nadmiaru
Jedną z zasad zdrowego odżywiania (którą znaleźć można m.in. w zaleceniach talerza zdrowego żywienia) jest ograniczenie spożycia soli. Składa się ona z dwóch pierwiastków – chloru oraz sodu – i to właśnie drugi z nich powinien być szczególnie monitorowany w diecie. Jakie funkcje spełnia sód w organizmie, jakie zagrożenia wiążą się z jego spożyciem oraz w jakich produktach można znaleźć go najwięcej?
SPIS TREŚCI:
1. Sód – podstawowe informacje
3. Sód – konsekwencje niedoboru oraz nadmiaru
4. Sód – zapotrzebowanie i spożycie w Polsce
6. Jak sprawdzić zawartość sodu w produkcie?
7. Jak zmniejszyć spożycie sodu?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Sód – podstawowe informacje
Sód jest zaliczanym do metali pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 11, który w układzie okresowym uwzględniany jest w grupie pierwszej. Ma postać miękkiego, srebrzystego metalu, jednak w środowisku nie występuje w tej formie – wiąże się z innymi pierwiastkami. Wśród związków sodu wykorzystywanych w codziennym życiu wymienić można m.in. sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu, NaHCO₃) czy sól kuchenną (chlorek sodu, NaCl).
2. Sód – funkcja w organizmie
Sód zaliczany jest do elektrolitów, czyli substancji rozpuszczalnych w wodzie, które mają zdolność przenoszenia ładunków elektrycznych. W organizmie jego głównymi rolami są:
– utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
– udział w funkcjonowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, która utrzymuje nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie, zapewniając jednocześnie właściwą ilość wody potrzebną do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych, np. trawienia czy wydalania,
– utrzymanie prawidłowego ciśnienia płynów ustrojowych,
– udział w transporcie składników odżywczych do komórek,
– udział w procesach przemian metabolicznych oraz wyzwalania energii,
– pobudzanie pracy układów nerwowego i mięśniowego poprzez przewodnictwo oraz udział w procesie kurczenia mięśni,
– zapewnienie odpowiednich warunków dla procesu trawienia (jako składnik soku żołądkowego; w formie zjonizowanej Na+).
Utrzymanie optymalnego stężenia sodu we krwi jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Fizjologicznie powinno się ono mieścić w zakresie 135–145 mmol/l. Zarówno niedobór, jak i nadmiar sodu negatywnie wpływa na stan zdrowia człowieka.
3. Sód – konsekwencje niedoboru oraz nadmiaru
Niedobór sodu rzadko wynika z jego niewystarczającego spożycia; zwykle spowodowany jest czynnikiem zewnętrznym skutkującym zwiększoną utratą sodu, m.in. chorobą przebiegającą z silnymi wymiotami i biegunką, zwiększonym wysiłkiem fizycznym oraz wysoką temperaturą otoczenia (utrata sodu z potem) czy stosowaniem leków moczopędnych. Objawami hiponatremii (niedoboru sodu) są zmęczenie, osłabienie, mdłości i wymioty, ból głowy oraz utrata apetytu.
Znacznie częściej w populacji obserwuje się konsekwencje nadmiernego spożycia sodu w diecie. Najczęściej wymienianą z nich jest podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, co długoterminowo może prowadzić do rozwoju nadciśnienia krwi. Ponadto niezależnie od wpływu na ciśnienie nadmiar sodu negatywnie oddziałuje na stan układu krwionośnego, skutkując włóknieniem mięśnia sercowego oraz powiększeniem lewej komory serca. Dieta wysokosodowa wiązana jest także ze zmianą w ekspresji niektórych białek wpływających na kurczliwość serca, co pogarsza jego zdolność do prawidłowego tłoczenia krwi. Powoduje to, że osoby spożywające sód w dużych ilościach częściej chorują oraz umierają na choroby układu krążenia, a także rośnie u nich ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Wysoka podaż sodu nasila wydzielanie wazopresyny – hormonu, który powoduje zatrzymywanie wody w organizmie i zmniejszenie jej wydalania z moczem. W konsekwencji negatywnie oddziałuje na pracę nerek, zwiększając tym samym ryzyko rozwinięcia ich przewlekłej niewydolności. Wazopresyna może także negatywnie wpływać na mechanizmy gospodarki węglowodanowej, prowadząc do zaburzeń wydzielania insuliny i rozwinięcia hiperglikemii (podwyższonego stężenia glukozy we krwi) oraz insulinooporności. Dieta bogatosodowa sprzyja także rozwinięciu stanu zapalnego w organizmie oraz zwiększeniu masy ciała prowadzącemu do otyłości. Dawniej panowało przekonanie, że jest to związane ze zwiększonym spożyciem słodzonych napojów w celu ugaszenia wzmożonego pragnienia spowodowanego słonym smakiem. Obecnie jednak wydaje się, że wpływ sodu na zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej jest niezależny od spożycia napojów oraz wartości energetycznej diety (E. Rychlik i wsp. 2020).
Zbyt wysoka podaż sodu powoduje zmiany w budowie śluzówki żołądka oraz zmniejsza jej lepkość, co stwarza warunki sprzyjające występowaniu zakażeń bakteryjnych żołądka, przede wszystkim szczepem Helicobacter pylori, co uznawane jest za jeden z głównych czynników rozwoju nowotworu żołądka. Duża ilość sodu skutkuje również nasileniem wydalania wapnia, prowadząc do rozwoju kamicy nerkowej (ze względu na duże ilości wapnia w moczu) oraz osteoporozy (spowodowanej zmniejszeniem zasobów pierwiastka w organizmie).
4. Sód – zapotrzebowanie i spożycie w Polsce
W Polsce zapotrzebowanie osób dorosłych (niezależnie od wieku i płci) zostało ustalone na poziomie 1500 mg/dobę, co odpowiada niecałym 4 g soli kuchennej. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) zaleca, by spożycie sodu nie przekraczało 2 g dziennie (co odpowiada 5 g soli). Zapotrzebowanie to może zwiększyć się w sytuacji odwodnienia spowodowanego np. intensywnym wysiłkiem fizycznym, wysoką temperaturą bądź zwiększoną utratą sodu przez przewód pokarmowy (z wymiotami oraz biegunką).
Z obserwacji wynika jednak, że zdecydowana większość populacji przekracza zalecane wartości. Szacuje się, że średnie spożycie soli w Polsce to ok. 10 g/dobę (co jest równowartością ok. 4 000 mg sodu). Dokładna ilość jest trudna do ustalenia ze względu na trudności w oszacowaniu dodatku soli do posiłków.
5. Sód – źródła w diecie
Głównym źródłem sodu w diecie jest sól kuchenna – zarówno ta dodawana do produktów już na talerzu, jak i na etapie produkcji. Warto jednak pamiętać, że pewne ilości sodu występują w produktach naturalnie. Poza tym może być on spożywany w formie niektórych dodatków do żywności, np. powszechnie stosowanego wzmacniacza smaku – glutaminianu sodu – czy konserwantu – benzoesanu sodu. Pewnych ilości sodu dostarcza także woda pitna; nie jest ona jednak uważana za źródło, które powinno ulegać ograniczeniu w diecie osób zdrowych. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym powinny zwracać uwagę na skład wody oraz wybierać tę o niskiej zawartości sodu.
Spośród produktów spożywczych najwięcej sodu dostarczają produkty o wysokiej zawartości soli: przede wszystkim wędzone mięsa oraz ryby, produkty konserwowe oraz kiszone, nabiał (w szczególności ser żółty oraz sery długo dojrzewające), wędliny, pieczywo, słone przekąski oraz dania gotowe i typu fast food. Duże ilości sodu znaleźć można także w mieszankach przypraw na bazie soli, np. przyprawach uniwersalnych, maggi, kostkach bulionowych czy sosie sojowym.
Zawartość sodu w 100 g wybranych produktów (opracowanie własne na podstawie bazy danych USDA Food Data Central):
– makrela konserwowa – 380 mg,
– mrożona pizza z serem – 556 mg,
– chipsy ziemniaczane – 572 mg,
– kapusta kiszona – 659 mg,
– łosoś wędzony – 672 mg,
– płatki kukurydziane – 703 mg,
– ogórki kiszone – 808 mg,
– ser gouda – 819 mg,
– hot dog – 828 mg,
– ser camembert – 842 mg,
– ketchup – 928 mg,
– oliwki zielone – 1560 mg,
– ser parmezan – 1750 mg,
– salami – 1760 mg,
– sos sojowy – 5490 mg.
Podczas analizowania powyższych wartości warto mieć na uwadze typowe porcje produktu, np. przyprawy, takie jak sos sojowy czy ketchup, będą spożywane w mniejszej ilości niż hot dogi bądź pizza, które są samodzielnymi daniami.
6. Jak sprawdzić zawartość sodu w produkcie?
Na opakowaniach produktów spożywczych zwykle nie umieszcza się danych dotyczących zawartości sodu w produkcie; obowiązkowe jest natomiast podanie informacji o ilości soli. Można zatem obliczyć dawkę sodu, korzystając z zależności, że 1 g soli kuchennej dostarcza 0,4 g sodu. Podczas przeliczania ilości soli na ilość sodu należy zatem pomnożyć ją przez 0,4, natomiast w przypadku przeliczania ilości sodu na sól – przez 2,5.
Przykład: produkt dostarcza 1,4 g soli w 100 g, zatem 100 g tego produktu będzie dostarczać 1,4 g × 0,4 = 0,56 g sodu.
Niektóre artykuły spożywcze zawierają oznaczenie graficzne GDA (ang. Guideline Daily Amounts, wskazane dzienne spożycie). Zestawia ono ilość składników odżywczych oraz procent, w jakim realizują one zapotrzebowanie ustalone dla zdrowej osoby dorosłej o prawidłowej masie ciała i umiarkowanej aktywności fizycznej. W przeciwieństwie do tabeli wartości odżywczej GDA określa ilość sodu – nie zaś soli – w produkcie. Należy jednak pamiętać, że w GDA wartości podane są dla porcji produktu (ustalonej przez producenta), nie zaś 100 g jak w przypadku tabel wartości odżywczej.
7. Jak zmniejszyć spożycie sodu?
Nadmierna ilość sodu w diecie może przynosić negatywne konsekwencje zdrowotne, a przekroczenie zalecanej dawki nie jest trudne. Warto zatem wprowadzić w swoim żywieniu kilka zmian pozwalających na lepszą kontrolę podaży sodu.
1. Podstawowym krokiem jest zmniejszenie dosalania gotowych potraw na talerzu; radykalne zmiany mogą być jednak bardzo trudne. Warto stopniowo zmniejszać ilość dodawanej soli, co pozwoli odzwyczaić się od słonego smaku i doprowadzi do sporadycznego dosalania dań. W niektórych przypadkach pomocne jest także usunięcie ze stołu solniczki – jej brak może skutkować odczuwaniem mniejszej potrzeby dodania soli.
2. Korzystanie z alternatyw dla soli – zamiennikiem soli kuchennej jest sól potasowa lub ich mieszanka (dostępna pod nazwą sól niskosodowa lub z dodatkiem potasu). Należy pamiętać, że popularna w ostatnich latach sól himalajska składa się z chlorku sodu (NaCl), zatem jej spożycie będzie dostarczało takiej samej ilości sodu jak używanie soli kuchennej. Dania przyprawiać można także niskosodowym sosem sojowym.
3. Dobór przypraw – danie z mniejszą zawartością soli wcale nie musi być pozbawione smaku. Aby przygotowywać apetyczne potrawy, należy wykorzystywać świeże oraz suszone zioła, np. estragon, bazylię, lubczyk, tymianek, kolendrę, majeranek czy pietruszkę.
4. Oprócz soli warto ograniczyć także spożycie innych przypraw o dużej zawartości sodu, takich jak przyprawa uniwersalna na bazie soli oraz glutaminianu sodu, sos sojowy (alternatywą może być sos o obniżonej zawartości soli), maggi, gotowe buliony oraz kostki bulionowe czy mieszanki przypraw np. na grilla czy do mięs.
5. Dokładne czytanie etykiet – zarówno składu produktu, jak i jego wartości odżywczej. Składniki na etykiecie wymieniane są w kolejności od występującego w największej do najmniejszej ilości. Jeżeli na pierwszych miejscach znajduje się sól bądź glutaminian sodu, to prawdopodobnie będzie on dostarczał dużych ilości sodu. W tabeli wartości odżywczej warto zwrócić uwagę na zawartość soli oraz oszacować, jaką ilość sodu dostarczy spożyta porcja (np. jeżeli produkt w 100 g zawiera 1,2 g soli, to spożycie 300 g opakowania dostarczy 3,6 g soli, czyli 1,4 g sodu, co spełni prawie całe dzienne zalecane spożycie dla tego składnika). Warto także porównywać ze sobą produkty różnych firm i wybierać te, w których udział soli jest niższy.
6. Ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości sodu – warto, by stanowiły one dodatek do diety i pojawiały się w niej możliwie jak najrzadziej. Konserwy lepiej zastąpić produktami świeżymi, sery żółte i dojrzewające – twarogami czy serem mozzarella, a mięsa przyprawiać samodzielnie. Warto także możliwie ograniczyć spożycie produktów gotowych.
7. Konserwy warzywne oraz produkty kiszone, o ile jest to możliwe, należy jak najdokładniej opłukać przed spożyciem – pozwoli to na usunięcie części soli znajdującej się w zalewie.
Bibliografia
Dane dotyczące zawartości sodu w produktach pochodzą ze strony fdc.nal.usda.gov/ (12.05.2023).
Haley K.P., Gaddy J.A., Nutrition and Helicobacter pylori: Host Diet and Nutritional Immunity Influence Bacterial Virulence and Disease Outcome, „Gastroenterology Research and Practice”, 2016, 3019362.
Kwong E. et al., Population-level salt intake in the WHO European Region in 2022: a systematic review, „Public Health Nutrition” 2022, 1–14.
Patel Y., Joseph J., Sodium Intake and Heart Failure, „International Journal of Molecular Sciences” 2020, 21(24), 9474.
Przysławski J., IV.4.5. Sód i chlor, Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu, pod red. Gertiga H., Przysławskiego J., Warszawa 2015, 201–205.
Rychlik E. et al., Woda i elektrolity, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. Jarosza M. et al., Warszawa 2020, 316–345.
WHO, Salt reduction, who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction (12.05.2023).
Wolnicka K., Talerz zdrowego żywienia, ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ (12.05.2023).