Od wieków ludzie szukają naturalnych produktów, które mogą wspomagać organizm. Chcemy być silniejsi, odporniejsi i lepiej znosić stres oraz wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Sięgamy po liczne preparaty roślinne, suplementy diety czy używki takie jak kawa czy napoje energetyzujące. Jeśli mamy wybór pomiędzy środkami naturalnymi a sztucznymi wspomagaczami, powinniśmy zdecydować się na środki naturalne. Do roślin stosowanych w celu zwiększenia odporności i sił witalnych należy ashwagandha. W ostatnim czasie jest ona dość popularnym surowcem roślinnym, z którego działania zadowolonych jest coraz więcej konsumentów. Czym jest ashwagandha? Jakie ma właściwości zdrowotne? Kiedy warto ją stosować i w jakich dawkach? Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest ashwagandha?
2. Ashwagandha – właściwości zdrowotne
3. Ashwagandha – suplementacja

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest ashwagandha?
Ashwagandha (Withania somnifera), zwana także śpioszynem lekarskim, jest rośliną należącą do rodziny psiankowatych. Jest średniej wielkości krzewem o wiecznie zielonych liściach. W sprzyjających warunkach rośnie do wysokości około 2 metrów. Jej kwiaty są żółte i niewielkie, a owoce to czerwone jagody. Ashwagandha występuje na suchych ziemiach strefy subtropikalnej. Ashwagandhę można uprawiać również w klimacie umiarkowanym, jednakże w takim przypadku jest ona rośliną jednoroczną.

Najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń. Korzeń ashwagandhy jest źródłem niezwykle cennych adaptogennych substancji.

 

Mówiąc adaptogeny, mamy na myśli nietoksyczne substancje, które mają działanie:
– redukujące stres oksydacyjny,
– hepatoprotekcyjne i antytoksyczne,
– hipoglikemiczne,
– immunomodulacyjne,
– wspomagające działanie funkcji poznawczych,
– poprawiające siły witalne i libido,
– poprawiające nastrój i samopoczucie,
– anaboliczne.

 

2. Ashwagandha – właściwości zdrowotne
Ashwagandha znana jest jako roślina lecznicza od sześciu tysięcy lat. Jest równie popularna jak chiński żeń-szeń. Medycyna ajurwedyjska praktykuje stosowanie korzenia ashwagandhy w licznych schorzeniach i dysfunkcjach organizmu. Ajurwedyjscy medycy polecają go jako środek moczopędny, robakobójczy, ściągający. Przypisują mu również właściwości afrodyzjaku, a nawet lekkie działanie narkotyzujące.

 

Zawarte w ashwagandzie glikowitanolidy to substancje o silnie antyoksydacyjnym i odtruwającym działaniu. Dzięki nim roślina ma działanie przeciwstresowe. Idealnie sprawdza się również jako preparat poprawiający wydajność podczas nauki, zapamiętywanie oraz myślenie abstrakcyjne.

  Fabryka Siły Sklep

W korzeniu ashwagandhy w dużych ilościach występują związki zwane laktonami sterydowymi. Ich biologiczne działanie polega na zwiększaniu wytrzymałości psychofizycznej. Wywołują silny efekt anaboliczny, który może być ważny dla osób aktywnie trenujących kulturystykę. Ashwagandha polecana jest sportowcom nie tylko ze względu na działanie anaboliczne, znacznie przyspiesza również regenerację powysiłkową.

 

Korzeń ashwagandhy stosowany jest także jako środek wzmacniający dla osób w podeszłym wieku. Ashwagandha ma silne właściwości przeciwzapalne i wzmacniające. Badania dowodzą, że długotrwałe stosowanie korzenia ashwagandhy może przynieść ulgę w schorzeniach reumatycznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ashwagandha wykazuje również silne działanie antydepresyjne.

 

Oprócz wyżej wymienionych właściwości stosowanie ashwagandhy może przynieść korzyści również w:

– chorobie wrzodowej żołądka,
– chorobach wątroby,
– zatruciu toksynami,
– bezsenności,
– chorobach skóry,
– bezpłodności.


Stosowanie ashwagandhy zalecane jest wszystkim osobom, które prowadzą intensywny tryb życia. Zwiększa adaptację organizmu do coraz bardziej wymagającego otoczenia. Dzięki niej łatwiej jest radzić sobie z codziennymi napięciami i wyzwaniami.

 

3. Ashwagandha – suplementacja
Suplementacja ashwagandhą powinna zacząć się od wyboru odpowiedniego preparatu. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele suplementów zawierających ashwagandhę. Można spotkać ją w formie tabletek, kapsułek, sproszkowanego korzenia czy herbatek ziołowych.

 

Najniższe dawki, które dają efekt kliniczny, wynoszą 300–500 mg na dzień. Istnieje jednak szerokie grono użytkowników, którzy uważają za bezpieczne stosowanie dziesięciokrotnie większych dawek. Ashwagandhę należy przyjmować wraz z głównymi posiłkami.

 

Nie zaleca się stosowania ashwagandhy kobietom w ciąży, a także osobom, które przyjmują leki nasenne, uspokajające lub znieczulające. Korzeń ashwagandhy jest niezwykle cennym surowcem roślinnym. Należy jednak pamiętać, by poprawnie go stosować i przestrzegać zalecanych przez producentów dawek.

 


Bibliografia
Nowak G., Surowce roślinne stosowane w wyczerpaniu psychofizycznym i stresie, „Herba Polonica” 2009, 55(2), 88–100.
Obidowska G., Próby uprawy polowej Withania Somnifera, oraz ocena plonu i wartości surowca krajowego, „Biuletyn Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin” 2004, 233, 173–181.
Agata K., Kusiak J., Stępień B., Bioaktywne metabolity wtórne roślin z rodzaju Physalis, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2010, 64, 665–673.
Singh N. et al., An overview on ashwagandha: rasayana of ayurveda, African Journal of Traditional, „Complementary and Alternative Medicines” 2011, 8, 208–213.
Agarwal R. et al., Studies od immunomodulatory activity od Withania somnifera (Ashwagandha) extracts in experimental immune inflamation, „Journal of Ethnopharmacology” 1999, 67, 27–35.
Wolski T. et al., Surowce roślinne o działaniu adaptogennym oraz ocena zawartości adaptogenów w ekstraktach i preparatach otrzymanych z rodzaju Panax, „Postępy Fitoterapii” 2009, 2, 77–97.
Mishra L., Singh B., Dagenais S., Scientific Basis for the Therapeutic Use of Withania somnifera (Ashwagandha): a rewiew, „Alternative Medicine Review” 2000, 5, 1–13.
Wydro D., Przydatne suplementy alternatywa dla leków, researchgate.net/profile/Dorota_Wydro (6.07.2018).