Alluloza to niskokaloryczny cukier prosty, który jest bardzo popularny w USA. Jeden z producentów allulozy z Tennessee twierdzi, że popyt jest tak wysoki, że przerasta podaż. W państwach Unii Europejskiej do tej pory alluloza nie została dopuszczona do obrotu. Czy to innowacyjny słodzik, który skutecznie wspomoże walkę z nadwagą?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest alluloza

2. Czy alluloza jest odpowiednia dla osób z cukrzycą

3. Alluloza a nadwaga

4. Alluloza – regulacje prawne

5. Alluloza – czy warto stosować

 

 

1. Czym jest alluloza
Alluloza (d-psikoza) jest cukrem prostym, podobnie jak glukoza i fruktoza. Zbudowana jest z tych samych składników co fruktoza, jednak różni się strukturą przestrzenną. Choć jest podobna do fruktozy, jest metabolizowana w inny sposób. Nawet 80% przyjętej allulozy trafia do krwiobiegu, z czego większość jest wydalana z moczem i nie zostaje wykorzystana jako źródło energii.


Alluloza po spożyciu nie podnosi poziomu cukru we krwi, jest także niskokaloryczna – 1 g dostarcza nie więcej niż 0,4 kcal (10 razy mniej niż 1 g sacharozy, czyli białego cukru), jednak nie jest tak słodka jak glukoza. Poziom słodyczy allulozy odpowiada 70% słodyczy glukozy. Jej smak jest „czysty”, bez zbędnej goryczy czy obcego aromatu. Alluloza może być poddawana działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu nadaje się do gotowania i pieczenia.


2. Czy alluloza jest odpowiednia dla osób z cukrzycą
Niektóre badania wskazują, że alluloza może być dobrą alternatywą dla cukru, szczególnie dla osób chorujących na cukrzycę. N. Hayashi i wsp. przeprowadzili badanie, w którym do standardowego posiłku badani wypijali herbatę z dodatkiem allulozy lub bez jej dodatku. Następnie dokonywano pomiaru glukozy we krwi po 30, 60 i 120 minutach od zakończenia posiłku. W 30 i 60 minucie poziom glukozy był zdecydowanie niższy w grupie osób, które wraz z herbatą spożyły allulozę.


Aby sprawdzić bezpieczeństwo zażywania allulozy, 17 uczestników przyjmowało każdego dnia 3 razy dziennie 5 g allulozy lub 5 g glukozy z głównymi posiłkami przez 12 tygodni. Po tym czasie nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. 3 miesiące to jednak za krótki okres, aby potwierdzić długoterminowe bezpieczeństwo stosowania tego składnika.

Alluloza może także zmniejszać odpowiedź glikemiczną po spożyciu maltodekstryny. W jednym z badań (T. Iida i wsp. 2008 r.) wzięło udział 20 Japończyków, kobiet i mężczyzn, którzy nie chorowali na cukrzycę. W odstępie co najmniej tygodnia przyjmowali na czczo 300 ml napoju z 75 mg maltodekstryny i allulozą w różnych dawkach (0/2,5/5/7,5 g).


Stężenia zarówno glukozy, jak i insuliny we krwi były zdecydowanie niższe, kiedy badani przyjmowali maltodekstrynę z allulozą w ilości co najmniej 5 g (w porównaniu z napojem zawierającym wyłącznie maltodekstrynę). Można więc stwierdzić, że dodatek allulozy do napoju z maltodekstryną hamował wzrost poziomu glukozy we krwi. Fabryka Siły Sklep

 

Maltodekstryna została użyta w tym badaniu, ponieważ w Japonii podczas diagnostyki cukrzycy wykorzystuje się ją w teście obciążenia (w Polsce wykonuje się test obciążenia glukozą). Ma wysoki indeks glikemiczny (>70) i jest dodatkiem powszechnie stosowanym w przemyśle spożywczym. Można znaleźć ją w lodach, owocach w puszkach, sosach, słodyczach.


3. Alluloza a nadwaga
Czy alluloza może sprawdzić się u osób borykających się z nadmiarem kilogramów? Tego jeszcze nie wiemy, ale badania na szczurach wskazują, że może tak być (Y.M. Chung i wsp. 2012). U badanych szczurów stosowano przez 4 tygodnie dietę wysokotłuszczową, aby zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej. Na kolejnym etapie szczury otrzymywały przez 8 tygodni dietę normokaloryczną lub wysokotłuszczową, suplementowały dodatkowo allulozę, erytrytol lub sacharozę.


Najmniejszy przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej zaobserwowano u szczurów na diecie normokalorycznej, które suplementowały allulozę, a następnie u szczurów na diecie wysokotłuszczowej, które suplementowały allulozę. Może to oznaczać, że stosowanie allulozy jako zamiennika cukru na diecie redukcyjnej potencjalnie może przynieść dodatkowe korzyści.
Nie był jednak badany wpływ allulozy na redukcję masy ciała u ludzi, stąd trudno o jednoznaczne wnioski. Badania na szczurach wykazały także, że alluloza może zmniejszać stopień otłuszczenia wątroby. W jednym z badań myszom z cukrzycom podawano 200 mg allulozy, glukozy lub fruktozy na kg masy ciała. W grupie stosującej allulozę zaobserwowano poprawę tolerancji glukozy oraz zmniejszenie zawartości triglicerydów w wątrobie (S.H. Baek, S.J. Park, H.G. Lee 2010).


4. Alluloza – regulacje prawne
Alluloza w Stanach Zjednoczonych w 2014 r. uzyskała status GRAS (Generally Recognised as Safe), czyli substancji uznanej za bezpieczną, i tym samym została dopuszczona do obrotu. Ponadto FDA (Food and Drug Administration) od 2019 r. nie wymaga, aby na etykiecie produktu producenci żywności uwzględniali allulozę jako cukier prosty czy cukier dodany. Musi być natomiast uwzględniona jako węglowodan i wymieniona na liście składników. Alluloza, choć pod względem chemicznym jest cukrem prostym, ze względu na odmienne działanie i to, że nie wywołuje odpowiedzi glikemicznej, nie musi być klasyfikowana jako cukier prosty.


W Unii Europejskiej na ten moment (lipiec 2021 r.) alluloza nie jest dopuszczona do obrotu. Procedura wprowadzenia na rynek nowej żywności wymaga złożenia przez aplikanta wniosku do Komisji Europejskiej, która wyda pozwolenie na podstawie opinii EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności).


Badania nad działaniem allulozy nadal trwają. Rekrutacja uczestników do niektórych z nich została już zakończona – dotyczą m.in. efektów metabolicznych przyjmowania allulozy (badanie prowadzone w Szwajcarii), a także jej wpływu na masę ciała, tkankę tłuszczową i insulinowrażliwość u osób otyłych (badanie prowadzone w Tajlandii).


5. Alluloza – czy warto stosować?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zakładając, że alluloza zostanie dopuszczona do obrotu w Europie jako substancja słodząca, warto rozważyć włączenie jej do diety, szczególnie u osób z cukrzycą czy planujących redukcję masy ciała.


Pojawia się jednak pytanie dotyczące zasadności stosowania słodzików. Aby zachować zdrowie, nadal najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Nie więcej niż 10% kaloryczności powinny stanowić cukry proste. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe eliminowanie z diety produktów z cukrem dodanym. Bezpieczne dzienne spożycie białego cukru w przypadku diety 2000 kcal to 10–12 łyżeczek. Jeśli ograniczymy słodycze, nie ma potrzeby stosowania zamienników cukru.1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Baek S.H., Park S.J., Lee H.G., D-psicose, a sweet monosaccharide, ameliorate hyperglycemia, and dyslipidemia in C57BL/6J db/db mice, „Journal of Food Science” 2010, 75(2), H49–53.

Chung Y.M. et al., Dietary D-psicose reduced visceral fat mass in high-fat diet-induced obese rats, „Journal of Food Science” 2012, 77(2), H53–58.
FDA Issues Draft Guidance Regarding the Declaration of Allulose on the Nutrition Facts Label, fda.gov/food/cfsan-constituent-updates/fda-issues-draft-guidance-regarding-declaration-allulose-nutrition-facts-label (22.07.2021).
Hayashi N. et al., Study on the postprandial blood glucose suppression effect of D-psicose in borderline diabetes and the safety of long-term ingestion by normal human subjects, „Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry” 2010, 74(3), 510–519.
Iida T. et al., Acute D-psicose administration decreases the glycemic responses to an oral maltodextrin tolerance test in normal adults, „Journal of Nutritional Science and Vitaminology” 2008, 54(6), 511–514.

Watson E., Tate & Lyle: 'The huge increase in allulose demand currently exceeds supply…', foodnavigator-usa.com/Article/2021/05/09/Tate-Lyle-The-huge-increase-in-allulose-demand-currently-exceeds-supply (22.07.2021).