Dolegliwości związane z kręgosłupem dotykają coraz większą liczbę osób. Ważne jest zatem, aby dbać o jego kondycję na co dzień. Pozwoli to uniknąć licznych przeciążeń i bólu. W jaki sposób zadbać o swój kręgosłup, aby cieszyć się zdrowiem na długie lata? Oto 8 wskazówek.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zadbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała

2. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia

3. Zadbaj o prawidłową technikę podczas podnoszenia/przenoszenia ciężkich rzeczy

4. Zadbaj o ergonomię miejsca pracy

5. Zredukuj stres

6. Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę

7. Zrezygnuj z noszenia butów na wysokim obcasie

8. Zadbaj o prawidłową postawę

9. Podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 29,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zadbaj o utrzymanie prawidłowej masy ciała
Nadwaga i otyłość to czynniki wysokiego ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa. Ciężar ciała ma istotny wpływ na jego stan i sprawność. Nadmierna masa ciała prowadzi do przeciążenia kręgosłupa, powstania zmian w strukturze całego kręgosłupa oraz w funkcjonowaniu aparatu szkieletowo-mięśniowego, które są nieodwracalne. Nadwaga i otyłość mogą skutkować również skrzywieniem kręgosłupa, nadmiernym napięciem, przykurczami mięśni, a także uszkodzeniem krążków międzykręgowych.

 

2. Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia
Aby cieszyć się zdrowiem oraz sprawnością przez długie lata, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia. Spacery, jazda na rowerze czy pływanie pozwolą utrzymać kręgosłup w dobrej formie, a także zadbać o ogólny stan zdrowia.

 

W kwestii profilaktyki oraz walki z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa dobrym pomysłem jest również wdrożenie treningu siłowego opartego na ćwiczeniach wielostawowych. Należy zadbać przede wszystkim o prawidłową technikę. Jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort w okolicy kręgosłupa, rozpoczęcie treningów należy skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże ustalić, a następnie wyeliminować przyczyny dolegliwości.

  Fabryka Siły Sklep

3. Zadbaj o prawidłową technikę podczas podnoszenia/przenoszenia ciężkich rzeczy
Bardzo przydatnym sposobem na naukę prawidłowego wzorca ruchu jest wykonywanie martwego ciągu. Warto pamiętać, że podnoszenie ciężkich przedmiotów w sposób nieprawidłowy technicznie może doprowadzić do poważnego urazu bądź kontuzji.

 

Jeśli nosisz torebkę lub torby z zakupami, warto co jakiś czas zmieniać obciążaną stronę (w przypadku torebki) lub równomiernie rozłożyć obciążenie (w przypadku torby z zakupami). Dobrym pomysłem jest również zmiana torebki na plecak, wtedy ciężar rozkłada się po równo na każdą ze stron.

 

4. Zadbaj o ergonomię miejsca pracy
Ze względu na coraz powszechniejszy siedzący tryb życia wiele osób skarży się na występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa. W wyniku spędzania kilku, a nawet kilkunastu godzin za biurkiem w niewłaściwie dostosowanym miejscu pracy ból nasila się.

 

Jak temu zapobiec? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednio wyprofilowane krzesło – stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę, kąt pomiędzy przedramieniem a tułowiem powinien wynosić 90 stopni, głębokość siedzenia powinna być dopasowana do wzrostu. Należy również zadbać o odpowiednie ustawienie monitora (na wysokości oczu). Warto również w miarę możliwości co godzinę wstać od biurka, wykonać kilka ćwiczeń lub po prostu pójść zrobić kawę/herbatę. Chwila przerwy w siedzeniu z pewnością korzystnie wpłynie na samopoczucie oraz stan kręgosłupa.

 

5. Zredukuj stres
Stres może istotnie wpływać na występowanie bólu kręgosłupa. W wyniku silnego i najczęściej przewlekłego stresu mięśnie są nadmiernie napięte, co może powodować dolegliwości. Warto więc zadbać o odpoczynek, regenerację oraz relaks. Dobrymi narzędziami do rozluźniania nadmiernie napiętych struktur są rollery, piłki do masażu, sam masaż czy stretching.

 

6. Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę
Aby nie doprowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa, należy również zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w wapń. Niedobór wapnia może doprowadzić np. do osteoporozy. Produkty bogate w ten składnik to m.in. nabiał, orzechy, ciemnozielone warzywa, produkty wzbogacane o wapń i wody mineralne. W przypadku trudności w odpowiednim zbilansowaniu diety warto zasięgnąć porady dietetyka.

 

7. Zrezygnuj z noszenia butów na wysokim obcasie
Wiele kobiet na co dzień nosi buty na wysokim obcasie. Szpilki wysmuklają nogi, poprawiają atrakcyjność chodu, a także sprawiają, że kobieta czuje się bardziej pewna siebie. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że częste noszenie butów na wysokim obcasie może negatywnie wpłynąć na kondycję kręgosłupa oraz stóp. Szpilki powodują przeciążenie kręgosłupa.

 

Aby utrzymać równowagę, przesuwa się środek ciężkości, dodatkowo obcasy wymuszają nieprawidłowe ułożenie oraz zwiększają krzywiznę u podstawy kręgosłupa, a to z kolei zwiększa nacisk na kręgi.

Aby uniknąć negatywnego wpływu na kręgosłup, warto nosić szpilki okazjonalnie. Najlepiej, żeby buty posiadały niski obcas (do 5 centymetrów). Obuwie musi być również wygodne oraz zapewniać stabilną postawę.

 

8. Zadbaj o prawidłową postawę
O postawę należy dbać podczas każdej czynności wykonywanej w ciągu dnia – siedzenia, leżenia, chodzenia czy też treningu. Dzięki prawidłowemu ustawieniu ciała kręgosłup jest w mniejszym stopniu narażony na liczne przeciążenia.

 

9. Podsumowanie
To właśnie dzięki kręgosłupowi możemy płynnie się poruszać, stanowi niejako „rusztowanie” ciała człowieka. Odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia, zbilansowana dieta, dbanie o prawidłową postawę podczas wykonywania różnych czynności pozwolą na utrzymanie jego dobrej kondycji. Warto zwrócić uwagę na kilka wyżej wymienionych elementów i wprowadzić je do swojej rutyny, aby cieszyć się zdrowiem oraz sprawnością fizyczną przez długie lata.