Sądzisz, że samodzielne przygotowanie żelu antybakteryjnego to wyzwanie? Nic bardziej mylnego! Prezentujemy 5 prostych zasad, których stosowanie sprawi, że w domowych warunkach będziesz w stanie przygotować niezwykle skuteczny płyn do dezynfekcji ciała i zwalczania niebezpiecznych drobnoustrojów.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wybierz wysokoprocentowy alkohol
2. Nie zapomnij o żelu aloesowym
3. Olejki zapachowe to podstawa
4. Zadbaj o szczelne opakowanie
5. Nie zapomnij o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny
6. Domowy żel antybakteryjny – czy tylko do ciała

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Wybierz wysokoprocentowy alkohol
Podstawą każdego preparatu do dezynfekcji powinien być alkohol. W warunkach domowych nie sprawdzi się jednak czysta wódka ze względu na zbyt niską zawartość alkoholu (40%). Specjaliści wskazują, że minimalne stężenie alkoholu powinno wynosić 60%, dzięki temu żel będzie wykazywał niezbędne właściwości odkażające. Najlepszym wyborem będzie oczywiście spirytus salicylowy, który bez problemu można kupić w sklepach spożywczych i aptekach. Do przygotowania żelu wykorzystaj ok. 2 łyżek alkoholu.

 

2. Nie zapomnij o żelu aloesowym
Gęstą konsystencję domowego płynu do dezynfekcji uzyskamy dzięki zastosowaniu żelu aloesowego. Poleca się wykorzystać ok. ¼ szklanki (ok. 50 ml) tego składnika. Odgrywa on niezwykle istotną rolę w pielęgnacji skóry. Aloes wykazuje korzystne właściwości nawilżające i zapobiega nadmiernemu wysychaniu skóry po użyciu wysokoprocentowego alkoholu. Ponadto według specjalistów żele aloesowe wykazują działanie normalizujące i łagodzące podrażnienia. Jeżeli przygotowany przez nas żel ma zbyt gęstą konsystencję, warto rozcieńczyć go niewielką ilością filtrowanej wody.

 

3. Olejki zapachowe to podstawa
Olejek eteryczny nie odpowiada jedynie za przyjemny zapach naszego domowego żelu antybakteryjnego. Choć jego aromat pozwoli ukryć wyrazisty zapach alkoholu, to głównym celem olejku jest dostarczenie szeregu korzystnych substancji czynnych, m.in. związków terpenowych, estrów, antyoksydantów czy aldehydów, które wspomagają zwalczanie wolnych rodników tlenowych i pozytywnie wpływają na zwiększenie odporności. Zwykle zaleca się wykorzystanie ok. 30 kropel olejku na buteleczkę przygotowywanego płynu.

  Fabryka Siły Sklep

Które olejki eteryczne są szczególnie skuteczne?
– Cynamonowy,
– z drzewa herbacianego,
– goździkowy,
– lawendowy,
– pomarańczowy.

 

Delikatny zapach olejku pozwala też złagodzić nadmierny stres i pomaga się uspokoić. Warto też wspomnieć, że osoby, które unikają stosowania żelu bakteryjnego z alkoholem, mogą jako zamiennik wykorzystać mieszankę powyższych olejków.

 

4. Zadbaj o szczelne opakowanie
Domowy żel antybakteryjny najlepiej przygotować w wysokim naczyniu, co pozwoli na bezproblemowe wymieszanie wszystkich składników. Po uzyskaniu jednolitej i odpowiednio gęstej konsystencji warto przelać go do szczelnego opakowania. Najlepszym wyborem będą niewielkie buteleczki z dozownikiem, który ułatwia aplikację produktu. Aby zachować antyseptyczne właściwości, należy dokładnie zamykać pojemnik, co zapobiegnie zwietrzeniu alkoholu. Warto pamiętać, że przed użyciem płynu należy wstrząsnąć opakowaniem.

 

5. Nie zapomnij o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny
Właściwości żelu antybakteryjnego pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie drobnoustrojom chorobotwórczym w sytuacjach, które uniemożliwiają lub ograniczają zachowanie podstawowych zasad higieny.

 

Niewielka i poręczna buteleczka z płynem do dezynfekcji idealnie sprawdzi się poza domem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z zabrudzonymi powierzchniami, np. w trakcie jazdy komunikacją miejską, podczas zakupów w galeriach handlowych, wizyt w restauracjach czy w trakcie odwiedzin w placówkach kulturalnych (np. kino) lub obiektach sportowych (np. siłownie). Warto też pamiętać o dezynfekcji po użyciu kart płatniczych, gotówki, zakupie owoców i warzyw czy dotykaniu klamek. Kilka kropel żelu pozwoli na szybkie oczyszczenie rąk, a także przywróci świeżość.


Nie możemy jednak zapominać, że podstawą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem. Żel to jedynie uzupełnienie. Systematyczne mycie zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni dłoni, przestrzeni między palcami, kciuka oraz nadgarstka i jego okolic przez co najmniej 30 sekund jest niezwykle efektywne, jeśli chodzi o ochronę przed różnymi drobnoustrojami. Żele antybakteryjne nie powinny być stosowane zbyt często. Nagromadzony w nich alkohol sprzyja wysuszaniu skóry, co może skutkować jej pękaniem i powstawaniem nieestetycznych uszkodzeń.

 

6. Domowy żel antybakteryjny – czy tylko do ciała
Antyseptyczne właściwości samodzielnie przygotowanego płynu do dezynfekcji mogą być wykorzystane także do oczyszczania różnych powierzchni. W pierwszej kolejności warto dezynfekować urządzenia i przedmioty częstego użytku, na których często gromadzą się niekorzystne drobnoustroje. Stoły, blaty i przyrządy kuchenne, elementy łazienki i sanitaria mogą być królestwem dla bakterii, wirusów czy grzybów. Odkażanie ich za pomocą żelu antybakteryjnego pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny.